کد خبر:186568
پ
زنجیره فولاد
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

تصمیم جدید وزارت صنعت برای حمایت از زنجیره فولاد/ صادرات سنگ‌آهن با مجوز معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت

روابط عمومی وزارت صنعت در اطلاعیه‌ای تصمیم جدید این وزارتخانه برای حمایت از زنجیره فولاد را اعلام کرد.

روابط عمومی وزارت صنعت در اطلاعیه‌ای تصمیم جدید این وزارتخانه برای حمایت از زنجیره فولاد را اعلام کرد.

 

*** حمایت از زنجیره فولاد و صنایع پایین دستی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای حمایت از زنجیره فولاد و صنایع پایین‌دستی، صادرات سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله که مورد استفاده تولیدکنندگان فولاد کشور قرار نمی‌گیرد را، صرفا با اخذ مجوز از معاونت امور معادن و صنایع معدنی این وزارتخانه و پرداخت عوارض مجاز دانست.

 

*** متن اطلاعیه

 

در این اطلاعیه آمده است:

به منظور حمایت از تولیدکنندگان فولاد و ضرورت توجه به ارزآوری زنجیره تولید این محصولات، هر گونه صادرات سنگ‌آهن، کنسانتره و گندله صرفا در شرایطی مجاز خواهد بود که نیاز تولیدکنندگان فولاد کشور تامین شده باشد.

بر این اساس، صادرات اقلام مذکور صرفا با مجوز معاونت امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و با پرداخت عوارض امکان‌پذیر خواهد بود.

 

*** جلوگیری از خام فروشی

 

داریوش اسماعیلی قبل از این با اشاره به لزوم تحقق فرمایش رهبری مبنی بر جلوگیری از خام فروشی، اظهار کرد:

حدود ۱۰ سال پیش، بیش از ۲۰ میلیون تن سنگ آهن را خام صادر می‌کردیم در حالی که این رقم در سال ۹۸ به حداکثر ۶ میلیون تن رسید.

در سه ماه ابتدایی سال جاری هم کمتر از ۵۰۰ هزار تن سنگ آهن خام صادر شد که این مقدار هم شامل بخش‌هایی از سنگ آهن کم عیار بود که قابل مصرف در کشور نبود.

 

*** پیروی از جهت‌گیری فولاد مبارکه

 

وی در ادامه بیان داشت:

برخی از واحد‌ها خواهان سنگ آهن ارزان و خارج از ضوابط هستند در حالی که بخش خصوصی در این عرصه فعال و بدهکار است.

وی از واحد‌های تولیدی از جمله شرکت ذوب آهن، خواست از جهت‌گیری فولاد مبارکه پیروی کنند، زیرا این واحد، سال جاری معاونت معدن را ایجاد کرده که سه هزار میلیارد تومان برای بخش اکتشاف و استخراج معدن در نظر گرفته است.

 

*** جلوگیری از صادرات سنگ آهن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت در پایان با بیان اینکه هدفگذاری ما این است که سنگ خام نباید صادر شود، گفت:

برای این منظور علاوه بر وضع تعرفه ۲۵ درصد، در اسفند سال ۹۸، ​کارگروه تنظیم بازار به معاونت معدن وزارت صنعت مجوز داد که هر جا لازم باشد از صادرات سنگ آهن جلوگیری کنیم.

حتی صادرات شمش آهن را نیز خام فروشی می‌دانیم، زیرا زمانی که می‌توانیم با استفاده از این شمش ها، لوازم منزل، لوله‌های پروفیل و میلگرد بسازیم پس صادرات شمش آهن هم خام فروشی است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 3 =

کلید مقابل را فعال کنید