کد خبر:186573
پ
اجاره بها
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد

افزایش فایل‌ رهن و اجاره در آستانه اخذ مالیات از خانه‌های خالی

واسطه‌های ملکی از افزایش مالکان برای رهن و اجاره گذاشتن خانه‌های خالی، همزمان با برنامه شناسایی این خانه‌ها در کلان‌شهرها خبر می‌دهند.

واسطه‌های ملکی از افزایش مالکان برای رهن و اجاره گذاشتن خانه‌های خالی، همزمان با برنامه شناسایی این خانه‌ها در کلان‌شهرها خبر می‌دهند.

 

*** قانون مالیات بر خانه‌های خالی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قانون مالیات بر خانه‌های خالی از تابستان امسال اجرایی می‌شود.

محمود محمودزاده معاون وزیر راه قبل از این درباره این موضوع، اظهار داشت:

استخراج اطلاعات مربوط به خانه‌های خالی درحال انجام است و بعد از تکمیل اطلاعات که حدود دو ماه طول خواهید کشید، سازمان امور مالیاتی می‌تواند اجرای مصوبه اخذ مالیات از خانه‌های خالی را آغاز کند.

 

*** اطلاعیه وزارت راه

 

وزارت راه طی یک ماه گذشته در چندین اطلاعیه اعلام کرد:

مالکانی که در این دو ماه و تا قبل از اجرای این قانون، خانه‌های خود را در معرض فروش یا اجاره قرار دهند مشمول پرداخت این مالیات نخواهند شد که خود مشوقی برای مالکان خانه‌های خالی است که تاکنون ملک خود را به بازار عرضه نکرده بودند.

 

*** افزایش اجاره‌‌ی واحدهای مسکونی

 

بر اساس اعلام واسطه‌های ملکی از وضعیت بازار رهن و اجاره درتابستان امسال، همزمان با شروع فصل جابجایی، تعداد سفارش مالکان برای اجاره واحدهای مسکونی نسبت به سال گذشته افزایش محسوسی داشته است.

 

*** تحلیل واسطه ملکی از اخذ مالیات

 

تحلیل واسطه‌های ملکی این‌گونه است زمزمه اخذ مالیات از خانه‌های خالی که در تابستان امسال شروع می‌شود، نرخ خانه‌های خالی در بازار را کاهش داده و منجر به عرضه واحدهای مسکونی در سراسر کشور خواهد شد. 

این عرضه یا در بازار اجاره اتفاق خواهد افتاد که منجر به افزایش عرضه مسکن اجاره‌ای می شود و یا افزایش عرضه در بازار معاملات ملک را به‌دنبال دارد که به کاهش سهم تقاضا در بازار اجاره و تعدیل قیمت‌ها منجر خواهد شد.

 

*** افزایش فایل‌های رهن و اجاره در پی اخذ مالیات

 

یک واسطه ملکی در منطقه ۲ تهران از مراجعه مالک ۴ واحد خالی در محله شهرآرای تهران برای به رهن گذاشتن آپارتمان خود بعد از چهار سال خبر داد.

وی معتقد است اجرای مصوبه اخذ مالیات بر خانه‌های خالی تاثیر خود را در بازار اجاره به شکل افزایش فایل‌های رهن و اجاره گذاشته است.

 

واسه ملکی دیگری نیز در منطقه ۵ تهران و محله اکباتان، گفت:

اگر چه هر سال در فصل تابستان بازار اجاره گرم می شود و فایل‌های بیشتری برای مشتری ها وجود دارد، اما امسال شاهد عرضه بیشتر واحدهایی هستیم که دلیل اصلی آن را تحریک بازار عرضه با اجرای مصوبه مالیات بر خانه‌های خالی می‌دانیم.

 

*** نحوه قانون مالیات بر خانه‌های خالی

 

بر اساس قانون مالیات بر خانه‌های خالی، خانه‌هایی که بیشتر از یک سال خالی می‌مانند، مشمول درصدی از نرخ مالیات اجاره‌بها می‌شوند.

بر این اساس اگر هر واحد مسکونی بیش از یک سال خالی از سکنه و بلا استفاده بماند، به عنوان خانه خالی، مشمول مالیات موضوع ماده ۵۴ مکرر قانون می‌شود.

بدین شکل که سال اول مشمول مالیات نیست، اما در سال دوم به میزان ۵۰ درصد ارزش اجاری ملکمشمول مالیات می‌شود.

همچنین این قانون قرار بود از سال ۹۵ اجرایی شود که معطل ساخت سامانه بود، اجرای این قانون از تابستان امسال مشمول خانه‌هایی خواهد شد که از سال ۹۵ خالی از سکنه بوده باشند.

 

*** ۲ میلیون واحدهای مسکونی خالی از سکنه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی قبل از این اعلام کرد:

۲ میلیون واحد مسکونی بدون استفاده در کشور وجود دارد که اگر این واحدها در بازار عرضه شوند به تعادل بخشی در بازار مسکن کمک زیادی خواهد کرد.

با این حال رقم خانه‌های خالی در برخی گزارش‌ها تا حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ واحد نیز اعلام شده است.

 

 

انتهای پیام///

 

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − نه =

کلید مقابل را فعال کنید