کد خبر:186285
پ
حسن روحانی
رییس جمهور:

افزایش ۲ برابری تولیدات پتروشیمی نسبت به هفت سال گذشته/ افتتاح ۱۷ طرح ملی وزارت نفت تا پایان سال

رییس جمهور ضمن اعلام  افتتاح ۱۷ طرح ملی وزارت نفت تا پایان سال از افزایش ۲ برابری تولیدات پتروشیمی نسبت به هفت سال گذشته خبر داد.

رییس جمهور ضمن اعلام افتتاح ۱۷ طرح ملی وزارت نفت تا پایان سال از افزایش ۲ برابری تولیدات پتروشیمی نسبت به هفت سال گذشته خبر داد.

 

*** بهره برداری از طرح‌ های وزارت نفت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن روحانی در مراسم آغاز بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت در استان‌های آذربایجان غربی، ‌مرکزی و هرمزگان، اظهار کرد:

امروز همه شرکت‌های خارجی که ما را یاری نکردند و نیز تحریم‌کنندگان یعنی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها به خوبی شاهدند که نمی‌توانند مانع حرکت ملت ایران در جهش تولید، تولید و فناوری باشند.

امروز از پنج‌شنبه‌های بسیار خوشحال کننده برای مردم ایران و برای خود من بود. باور کنید از دولت یازدهم که به فکر این طرح لوله‌گذاری گوره به جاسک بودیم با توجه به اینکه از لحاظ امنیت ملی بسیار برای ما مهم است، همیشه این دغدغه را داشتم که این طرح در دولت یازدهم و دوازدهم به پایان برسد.

 

*** تاسیس کارخانه لوله‌سازی نفت و گاز ترش

 

وی با اشاره به صحبت‌های وزیر نفت، ادامه داد:

قرار بود کارخانه لوله‌سازی برای نفت و گاز ترش به وسیله یک شرکت خارجی در ایران تاسیسات آن ایجاد شود که به خاطر تحریم سال ۹۷ این طرح متوقف شد. هنگامی که طرح متوقف شد، دچار تردید شدیم که آیا می‌توانیم این کار را با صنعت داخلی می‌توانیم انجام دهیم یا نه؟

 

رییس جمهوری با اعلام تبریک به مردم ایران در ادامه اضافه کرد:

 طرح ورق این لوله و خود این لوله توسط شرکت‌های ایرانی به اتمام رسیده است که برای ما بسیار مهم است. همه شرکت‌های خارجی که می‌خواستند ما را یاری کنند و متوقف کردند و تحریم کنندگان یعنی آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها امروز به خوبی شاهدند که نمی‌توانند مانع حرکت ملت ایران در جهش تولید، تولید و فناوری باشند.

 

*** خط لوله گذاری گوره – جاسک 

 

رییس جمهوری خط لوله گوره – جاسک را استراتژیک ترین طرح دولت تدبیر و امید عنوان کرد ‌و افزود:

با افتتاح ۱۷ طرح مهم وزارت نفت تا پایان سال ۹۹ توان و ارزش تولید پتروشیمی کشور نسبت به ۷ سال گذشته، ۲ برابر می شود و به ‌۲۵ میلیارد دلار می‌رسد و یک جهش بزرگ در این صنعت اتفاق خواهد افتاد.

سه شرکت فولاد مبارکه و شرکت اکسین و بخش لوله‌سازی با یکدیگر توانستند لوله‌های مورد نیاز را تولید کنند و تحویل دهند. هزار کیلومتر لوله نیاز داریم که از این رقم ، حدود ۴۴۰ کیلومتر آماده شده و به تدریج تحویل می‌شود . لوله‌گذاری نیز آغاز شده است.

 

رییس جمهوری با بیان اینکه پمپ‌های این طرح نیز در ایران ساخته می‌شود، گفت:

این طرح عظیم وزارت نفت که همه بخش‌های آن را باید با کمک خارجی‌ها ایجاد می‌کردیم، به برکت تحریم و با کمک کارگران و محققین و فن‌آوران داخلی به ثمر رسید و نهایی شد. تحریم با همه مشکلاتی که برای کشور دارد، نقاط فرصتی در بعضی زمینه‌ها ایجاد کرده است.

 

*** استراتژیک ترین طرح وزارت نفت

 

وی به بعد استراتژیک این طرح وزارت نفت پرداخت و افزود:

بسیاری از کشورهای منطقه توانستند برای صادرات نفت خود راه دومی ایجاد کنند تا هنگام خطر در تنگه هرمز بتوانند نفت را از طرق دیگر صادر کنند. تنها کشوری که در این میان مانده بود و اگر روزی تنگه هرمز به دلیلی بسته می شد، صادرات نفتش به طور کامل متوقف می‌شد، جمهوری اسلامی ایران بود. البته شعاری که ما می‌دادیم که ما در کنار تنگه هرمز هستیم و آبراه در اختیار ما است، کاملا درست بود اما در روز مبادا مشکل عظیمی برای خود ما بوجود می‌آمد که از این مشکل عبور کردیم.

این طرح را خدمت رهبر معظم انقلاب توضیح دادم که فرمودند این استراتژیک‌ترین طرح دولت شماست، این طرح مهمترین طرح، نه تنها از لحاظ اقتصادی بلکه از لحاظ امنیت ملی و انرژی است که می‌تواند به مشتری‌های ما کاملا اطمینان دهد در هر شرایطی می‌توانند نفت ما را برداشت کنند. بنابراین با آغاز این طرح، امروز روز اعتماد خریداران ما است.

 

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه امروز، روز بسیار مهمی در تاریخ انرژی کشور است، گفت:

ایران در شرایط تحریم و فشار قادر است از استان بوشهر و منطقه تلمبه خانه گوره تا استان هرمزگان و جاسک هزار کیلومتر این طرح را ادامه دهد که این نشان از توانمندی ملت، محققان، صنعتگران و بخش نفت و انرژی است.

 

*** جاسک پایگاه مهم صادرات نفت ایران

 

روحانی در ادامه با اشاره به سواحل مکران، گفت:

تاکید و توصیه رهبر معظم انقلاب از روزهای اولیه دولت یازدهم آبادی سواحل مکران بود. سواحل مکران از سواحل بسیار ارزشمندی است که از بندرعباس گرفته تا چابهار و گوارت، کمتر از آن استفاده شده و بکر مانده است.

در اولین سفری که در دولت یازدهم به بندرعباس و هرمزگان رفتم در جمع مردم جاسک گفتم که این بندر آینده بسیار درخشانی خواهد داشت و به یک پایگاه مهم صادرات نفت ایران تبدیل می شود.

 

وی با تاکید بر اهمیت آبادانی سواحل مکران، خاطرنشان کرد:

 در نقشه ایران دو خط می‌بینید. یک خط از جنوب تا شمالی‌ترین نقطه ایران، خط لوله گاز است. از این به بعد یک خط دیگر در جنوب ایران هم داریم که از بوشهر تا جاسک به طول هزار کیلومتر است که مربوط به نفت است و می‌تواند در صورت لزوم معیانات انتقال دهد.

 

*** افتتاح ۱۷ طرح پتروشیمی

 

رییس جمهوری با اعلام خبر افتتاح ۱۷ پروژه تا پایان سال بنابر قول وزیر نفت، افزود:

امروز اولین آن را افتتاح کردیم. با پایان این ۱۷ طرح تا پایان سال، توان تولید پتروشیمی به دو برابر افزایش پیدا می‌کند .

از نظر ارزش صادرات، به جای اینکه صادرات ۱۲ میلیارد دلاری سال ۹۲ را داشته باشیم، با پایان این طرح ۲۵ میلیارد دلار صادرات خواهیم داشت و به همین دلیل هم آن را جهش دوم در پتروشیمی نامگذاری کردند.

در عین حال، زمینه‌سازی و برنامه‌ریزی برای امسال و سال آینده انجام می‌گیرد که جهش سوم بلافاصله تا سال ۱۴۰۴ شروع شود.جهش سوم، صادرات ما را از ۲۵ میلیارد دلار به ۳۷ میلیارد دلار می‌رساند.

 

روحانی در ادامه اضافه کرد:

در پتروشیمی جهش دیگری نیاز داریم و آن جهش صنایع پایین دستی است. همان‌طور که تولید و محصولات پتروشیمی گسترش پیدا می‌کند، بخش‌های پایین دستی پتروشیمی است که اشتغال زیادی می‌تواند ایجاد کند و در کنار آن در بسیاری از زمینه‌ها خودکفایی را به وجود می‌آورد.

با این ۱۷ طرحی که امسال نهایی می‌شود از بخش خصوصی دعوت می‌کنم در پایین دستی این طرح‌ها سرمایه‌گذاری کنند چرا که اشتغال و درآمد در آن بیشتر است و می‌توانیم شاهد یک تحول بزرگ و عظیم در این جهت باشیم.

 

*** خط تولید رمال هگزان در پالایشگاه شازند

 

وی در ادامه با اشاره به افتتاح خط تولید نرمال هگزان در پالایشگاه شازند، گفت:

محصولی برای پتروشیمی نیاز داشتیم و مجبور بودیم سالانه ۳۰ میلیارد دلار وارد کنیم که امروز توسط محققان داخلی در پالایشگاه امام (ره) به بهره‌برداری رسید. این طرح ۵۰۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید بنزین کشور اضافه کند. این هم طرح دیگری متکی بر صنعت داخلی بود.

طرح خط لوله گذاری گوره – جاسک که امیدواریم در اسفندماه امسال به افتتاح برسد بسیار مهم‌تر است که بتوانیم در روز یک میلیون بشکه نفت را از جاسک صادر کنیم.

 

وی در ادامه سخنان خود، افزود:

تا امروز عمدتا صادرات ما از خارک بود ولی با ایجاد و آغاز فعالیت خط لوله جاسک، هر دو می‌توانند به ما کمک کنند . البته هر دو اسکله ما در خارک و جاسک فعال خواهد بود و این روز بسیار مهم را به ملت ایران تبریک می گویم.

 

*** تحریم‌ها اثر ندارد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس جمهوری در پایان، تاکید کرد:

طرح لوله گذاری گوره – جاسک و افتتاح‌های این پنجشنبه پیام بسیار محکم دیگری به آمریکایی‌ها، ‌مخالفان ما و کسانی که تحریم‌گر هستند خواهد فرستاد. آنها باید بدانند راه آنها به جایی نخواهد رسید و ما را متوقف نخواهد کرد. شاید فشار به مردم ما را اضافه کند اما اهداف مهم را بدون تردید و بدون یک دقیقه توقف ادامه می‌دهیم و به همه اهداف‌مان دست پیدا می‌کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =

کلید مقابل را فعال کنید