کد خبر:185878
پ
حسن روحانی
رئیس‌جمهوری:

آماده‌شدن پیش‌نویس بسته حمایتی برای تنظیم بازار اجاره مسکن/ ۲ اقدام دولت برای ایجاد تحول اساسی و پایدار در اقتصاد

رئیس‌جمهوری ضمن اشاره به ۲ اقدام دولت برای ایجاد تحول اساسی و پایدار در اقتصاد از آماده‌شدن پیش‌نویس بسته حمایتی برای تنظیم بازار اجاره مسکن خبر داد.

رئیس‌جمهوری ضمن اشاره به ۲ اقدام دولت برای ایجاد تحول اساسی و پایدار در اقتصاد از آماده‌شدن پیش‌نویس بسته حمایتی برای تنظیم بازار اجاره مسکن خبر داد.

 

*** هدایت نقدینگی بر اساس سیاست‌های پایدار 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن روحانی در چهل و ششمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، اظهار داشت:

آنچه امروز دولت به دنبال آن است، هدایت نقدینگی براساس سیاست‌های پایدار در جهت تقویت تولید و پایه‌های اقتصاد مولد است.

موضوعاتی نظیر فعال کردن بورس برای عرضه منطقی سهام یا فعال کردن معادنی که عده‌ای مالکیت آن را در طی سال‌های گذشته در اختیار گرفته‌اند، اما هیچ فعالیت اقتصادی ندارند، پیگیری می‌شود.

 

*** ۲ اقدام دولت برای ایجاد تحول اساسی و پایدار در اقتصاد

 

وی از فروش اوراق به صورت کاملا اقتصادی و باصرفه به مردم خبر داد و افزود:

فروش اوراق به صورت کاملا اقتصادی و باصرفه به مردم و از آن مهمتر فروش اموال و زمین های دولتی برای ساخت مسکن از دیگر اقدامات مهم دولت برای تحول پایدار و اساسی در اقتصاد است تا بتواند نقدینگی کشور را به سمت یک اقتصاد مولد و پایدار هدایت کند.

 

*** بورس املاک

 

روحانی تشکیل بورس املاک را نیز از جمله اقدماتی برشمرد که موجب تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری و تولید مسکن در سطح گسترده از طریق تامین زمین و تسهیلات مالی لازم خواهد شد.

 

رییس جمهوری در ادامه تاکید کرد:

دولت با جدیت سیاست‌های پولی خود را اعم از کنترل نقدینگی و تورم و همچنین مدیریت بازارهای مالی و به ویژه قیمت ارز، دنبال می‌کند.

 

 *** شرایط و مانع پیشبرد برنامه‌های اقتصادی 

 

روحانی با بیان اینکه مردم شریف ایران شرایط  کشور و مشکلاتی که ناخواسته مانع پیشبرد برنامه‌های اقتصادی کشور شده است را درک می کنند، بیان کرد:

 اطمینان دارم با همراهی یکدیگر از این شرایط سخت و ناخواسته عبور خواهیم کرد.

 

وی با تاکید بر اینکه نوسانات اخیر در بازار ارز و شوک ایجاد شده دلیل و ریشه بنیادی اقتصادی ندارد، افزود:

برخی تحرکات و عملیات روانی در عرصه بین‌المللی علیه ایران و همچنین ایجاد یک نگرانی غیر واقعی در بین مردم از عوامل اصلی آشفتگی و نوسانات اخیر در بازار ارز است

  

 *** مطمئن‌ترین راه برای آرامش بازار 

 

رییس جمهوری در ادامه بیان داشت:

مسولان اقتصادی کشور به ویژه دست اندرکاران اصلی بازارهای مالی باید با قوت و جدیت اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های تصویب شده برای کنترل و مدیریت این بازار را در دستور کار داشته باشند، گفت:

همه باید تلاش کنیم تا مانع از ایجاد بار روانی تاثیر افزایش قیمت ارز بر قیمت سایر اقلام و کالاها شویم و مراقبت کنیم که نوسانات کوتاه مدت و گذرای ارز کنترل شود.

با توجه به فعالیت دستگاه های نظارتی و انتظامی که در کنار بانک مرکزی و با همکاری موثر خود مانع از برخی فعالیت‌های سودجویانه از سوی سوداگران شوند، مطمئن ترین راه  برای آرامش بازار ایفای تعهد صادرکنندگان برای برگشت ارز به چرخه اقتصاد و مدیریت بانک مرکزی در فضای آرام و باثبات بازارها است.

 

 *** نقش رسانه‌ها در مهارکردن بار روانی 

 

رییس جمهور با تاکید بر اهمیت نقش رسانه‌ها در ایجاد فضای آرام در اقتصاد و کاهش نگرانی‌های مردم و بار روانی نوسانات کوتاه مدت و گذرای ارز، ادامه داد:

 کمک دستگاه‌های تبلیغی و رسانه ها در کنار مساعدت نهادهای نظارتی و اقدامات در دست اجرای بانک مرکزی، هیجانات غیر واقعی را مهار می کند.

 

*** بازگشت آرامش در بازار مالی کشور

 

روحانی همچنین گزارش‌های واصله مبنی بر باز شدن مرزها و بازگشت وضعیت صادرات و واردات به شرایط قبل از شیوغ کرونا را در آرامش بازار مالی و ارز موثر خواند و افزود:

 افزایش صادرات و تلاش های موفقیت‌آمیز برای بازگشت درآمدهای ارزی به کشور و همچنین عرضه ارز حاصل از صادرات از سوی صادرکنندگان، وضعیت آرام تری را در بازار ارز به وجود خواهد آورد.

 

*** آماده‌شدن پیش‌نویس بسته حمایتی برای تنظیم بازار اجاره مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رییس جمهور در پایان با اشاره به شرایط ناشی از محدودیت‌های ایجاد شده برای مقابله با شیوع کرونا و تاثیرات آن در فضای اقتصادی کشور و درآمد و معیشت مردم، اظهار داشت:

سیاست دولت، مساعدت و حمایت از قشرهای کم برخوردار و آسیب دیده از این شرایط اقتصادی است.

در کنار بسته‌های حمایتی و ارائه تسهیلات که برای کسب و کارها، پیش‌نویس بسته حمایتی برای تنظیم بازار اجاره مسکن آماده شده است که به زودی در ستاد ملی کرونا بررسی و تصویب خواهد شد که تنگنای ایجاد شده را کاهش دهد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید