کد خبر:186041
پ
مشاغل آسیب دیده از کرونا
معاون اول رییس جمهور:

افزایش ۲۹ درصدی تولیدات کشاورزی/ سهم ۱۰ درصدی بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی 

معاون اول رییس جمهوری ضمن اشاره به سهم ۱۰ درصدی بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی از افزایش ۲۹ درصدی تولیدات کشاورزی از سال ۹۲ تا سال گذشته خبر داد.

معاون اول رییس جمهوری ضمن اشاره به سهم ۱۰ درصدی بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی از افزایش ۲۹ درصدی تولیدات کشاورزی از سال ۹۲ تا سال گذشته خبر داد.

 

*** ایران، پیروز میدان جنگ اقتصادی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اسحاق جهانگیری در نشست با مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی، اظهار داشت:

آمریکا با هدف فروپاشی اقتصاد کشور و نظام جمهوری اسلامی، جنگ اقتصادی را علیه ایران شروع و ادعا می کردند درهمه جنگ هایی که در سال های اخیر وارد شده اند، پیروز میدان بوده اند اما امروز ما می توانیم بگوییم که در این جنگ اقتصادی، پیروز میدان، کشور ما بوده که اقتصادش فرو نپاشید.

وی با بیان اینکه دستاوردهای کشور در حوزه وزارت جهاد کشاورزی موجب شد تا زمینه تاب‌آوری مردم افزایش یابد، گفت:

اقداماتی برای تأمین امنیت غذایی انجام شده و دستاورد این وزارتخانه در تولید ناخالص داخلی و تأمین نیازهای زراعی، باغی، دامداری و شیلات، بزرگ و ستایش آمیز است که باید بخوبی برای مردم تبیین شود.

 

*** اتخاذ تدابیر عالمانه، افزایش تولیدات کشاورزی

 

معاون اول رییس جمهوری افزایش تولیدات کشاورزی در سال ۹۲ خبر داد و افزود:

افزایش تولیدات کشاورزی در سال ۹۲ از ۹۶ میلیون تن به ۱۲۵ میلیون تن در سال گذشته افزایش پیدا کرده.

این موضوع زمانی از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود که ، سطح زیر کشت افزایش نیافته باشد.

زیرا دولت همواره اصرار داشته که با توجه به محدودیت منابع آب سطح زیرکشت کاهش یابد؛ بنابراین، این دستاورد حتماً به دلیل اتخاذ تدابیر عالمانه رخ داده است.

 

*** مطلع بودن دولت از نگرانی مردم نسبت به افزایش قیمت‌ها

 

جهانگیری با اشاره به اینکه دولت از ناراحتی و نگرانی مردم نسبت به افزایش قیمت ها اطلاع دارد، عنوان کرد:

ما می دانیم که فشار اقتصادی بر مردم افزایش یافته و در حال تلاش شبانه روزی هستیم تا نگذاریم مردم از این بابت تحت فشار بیشتری قرار بگیرند.

در عین حال با وجود همه مسایل و مشکلات، کمبود کالایی در کشور وجود نداشته و مردم در هنگام مراجعه به مراکز خرید دغدغه ای از بابت نبود کالا نداشته اند.

 

*** شرایط سخت اقتصادی بخش کشاورزی

 

وی با بیان اینکه بخش کشاورزی در شرایط سخت اقتصادی و تحریم‌ها بار بخش‌های دیگر اقتصادی را که دچار محدودیت شده‌اند بر دوش گرفته است، گفت:

سهم بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی ۱۰ درصد بوده اما ۱۸ درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است.

بر اساس آمار بانک مرکزی که درهفته‌های گذشته ارائه شد، در سال ۹۸ رشد اقتصادی کشورمنهای نفت ۱/۱ درصد مثبت بوده است که از این میزان بیش از ۵۴ درصد متعلق به بخش کشاورزی است که من به همه دست اندرکاران این حوزه دست مریزاد می گویم.

جهانگیری، ادامه داد:

بخش کشاورزی، هم به لحاظ تأمین امنیت غذایی، میزان پیشرفت طرح‌های محول شده در اقتصاد مقاومتی، بسیار خوب عمل کرده و هم توانسته نیازهای مردم و بخش‌های مختلف حوزه صنعت را به لحاظ تأمین مواد اولیه به حرکت درآورد که می توان گفت موتور محرک بوده است.

وی با اشاره به آمار و ارقام ارائه شده به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در خصوص افزایش کشت گلخانه ای، اجرای سامانه‌های آبیاری نوین، تولید گوشت قرمز و تراز مثبت تجاری، اظهار کرد:

باید در حوزه منابع آب و خاک کشور بیش از پیش حساسیت داشت و از این منابع ارزشمند به خوبی صیانت کرد.

همچنین، بیان کرد:

این وظیفه وزارت جهاد کشاورزی است که موضوعات با اهمیت را برای کل کشور و دستگاه‌ها به مسأله‌ای مهم تبدیل و سپس برای حفظ آن راهکار ارائه دهد.

 

*** توفیق دولت در بخش آب و خاک

 

جهانگیری همچنین در خصوص توفیقات و دستاوردهای دولت در بخش آب و خاک، افزود:

زمانی که موضوع احیای ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان و ایلام مطرح شد، وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی، یک و نیم میلیارد دلار برای اجرای این طرح برآورد کردند.

با استقبال و موافقت مقام معظم رهبری برای برداشت از صندوق توسعه ملی امروز ۳۰۰خوشبختانه هزار هکتار از این طرح اجرا شده و دست اندرکاران وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای فاز دوم این طرح آمادگی خود را اعلام کرده اند

 

*** دغدغه کشت در دوران خشکسالی

 

وی همچنین با اشاره به سفر هیأت دولت به استان سیستان و بلوچستان و دغدغه‌ای که برای کشت در دوران خشکسالی در این استان وجود داشت، افزود:

آبرسانی از طریق لوله برای آبیاری ۴۶ هزار هکتار از اراضی این استان انجام شد.

بر اساس گزارش‌ها، ۳۲ هزار هکتار از این اراضی افتتاح شده است و می‌توان گفت که تاکنون کاری به این بزرگی در منطقه سیستان انجام نشده بود، لازم است به نحو شایسته ای این دستاورد بزرگ به اطلاع مردم برسد.

 

*** برداشت هشت میلیارد دلار برای زیرکشت بردن اراضی

 

معاون اول رئیس‌ جمهور همچنین با اشاره به مجوز برداشت هشت میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای زیرکشت بردن اراضی شمال غرب و جنوب غرب کشور، افزود:

برای اجرای مجموع سه طرح یاد شده بیش از ۱۰ میلیارد دلار خارج از بودجه دولت سرمایه گذاری شد.

علاوه بر اجرای این طرح‌های بزرگ، در زمینه کشت گلخانه‌ای، سامانه‌های آبیاری نوین و شهرک‌های کشاورزی کا‌رهای بزرگی انجام شد که باید این دستاوردها به اطلاع مردم رسانده شود تا مردم از خدمات انجام شده در این بخش‌ها آگاه شوند.

 

*** بخش کشاورزی، اصلی‌ترین بخش توسعه کشور

 

وی در ادامه با تأکید بر اینکه بخش کشاورزی از مهم‌ترین اولویتها و اصلی‌ترین بخش‌های توسعه کشور است، تصریح کرد:

هر دولتی با جهت‌گیری، بخش کشاورزی را به عنوان یکی از اصلی ترین موتورهای توسعه کشور مورد توجه قرار می دهد و اقدامات و سیاست‌گذاری‌های مهمی برای توسعه این بخش انجام خواهد داد.

معاون اول رییس جمهوری بر اهمیت موضوع تحقیقات و پژوهش در بخش کشاورزی تأکید کرد و گفت:

پژوهش و تحقیقات در بخش کشاورزی باید کاربردی و عملیاتی باشد و در آموزش کشاورز باید موضوع محور باشد، به این معنا است که آموزش‌ها به کشاورزان باید به گونه‌ای انجام شود که نتایج آن در مزارع کشور قابل مشاهده باشد.

 

*** مقررات زائد

 

معاون اول رییس جمهوری با تأکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی باید در حذف مقررات دست و پاگیر پیشگام شود، افزود:

وزارت جهاد کشاورزی جلب مشارکت بخش غیردولتی را جدی بگیرد و به دنبال توانمندسازی بخش خصوصی باشد.

 

جهانگیری با تأکید بر اینکه باید به روزآمد کردن مدیریت در بخش کشاورزی در سیاست‌گذاری‌های خود توجه کنیم، اظهار کرد:

تجربه دوران کرونا نشان داد که بسیاری از مقررات، زائد است و زمانی که مسؤولان کشور تصمیم می گیرند که در شرایط کرونایی کاری بدون مراجعه حضوری مردم انجام شود، بسیاری از مقررات دست و پاگیر باید حذف می شود.

نمونه آن را می‌توان در ارائه تسهیلات قرض الحسنه بانکی به ۲۰ میلیون خانوار مشاهده کرد که بدون حتی یک بار مراجعه به بانک، این تسهیلات به مردم پرداخت شد.

 

*** رفع شکاف بین کشاورزی سنتی و مدرن

 

وی در ادامه، بر لزوم تلاش برای رفع شکاف بین کشاورزی سنتی و مدرن تأکید کرد و گفت:

فناوری اطلاعات و استفاده از روش‌های دانش بنیان می‌تواند تحولات جدی را در فرایندها ایجاد کند.

در دوران شیوع کرونا شاهد بودیم که با وجود کمبود اقلام بهداشتی از ماسک معمولی گرفته تا کیت پزشکی و سایر تجهیزات در روزهای نخست، امروز پس از گذشت چهار ماه یکی از تقاضاهای مطرح شده این است که امکان صادرات مازاد تولید را داشته باشیم.

 

*** توانمندی مدیران کشور و نیروی جوان تحصیل‌کرده

 

وی با تاکید به مجموعه مدیریت توانمند کشور، افزود:

کشور از مجموعه مدیریتی توانایی برخوردار است اما برخی افراد قیاس به نفس می کنند و این موضوع را حرفی گزاف می پندارند و تصور می کنند که خودشان توانایی مدیریت را ندارند، مدیران کشور نیز توانمند نیستند.

 

جهانگیری توجه به ظرفیت‌های جدید در حوزه کشاورزی و استفاده از نیروی جوان تحصیل‌کرده در این بخش، عنوان کرد:

امروز از مجموعه بزرگی از نیروی انسانی فارغ التحصیل دانشگاه‌های خوب کشور در رشته کشاورزی را برخوردار هستیم که ظرفیتی بزرگ برای مدیریت و توسعه بخش کشاورزی محسوب می‌شود.

 

معاون اول رییس جمهوری اظهار کرد:

روحیه جهادی به معنای واقعی باید در بخش مدیریت وزارت جهاد کشاورزی وجود داشته باشد، به این معنا که مدیریت این بخش، علاقه‌مند خدمت به زحمتکش‌ترین افراد جامعه باشد و از خدمت‌رسانی به این افراد افتخار کند.

 

جهانگیری به مدیران و مسؤولان وزارت جهاد کشاورزی گفت:

نگذارید که گرفتار مسایلی شوید که انرژی شما را هدر دهد.

از هر موضوعی که انرژی مدیریتی شما را کم می کند دوری کنید تا بتوانید کارنامه درخشان این وزارتخانه را استمرار بخشید.

 

*** صادرات مازاد بر تولید در چارچوب مشخص

 

وی با اشاره به برخی دغدغه‌های مطرح شده از سوی مدیران وزارت جهاد کشاورزی نظیر صادرات مازاد بر تولید محصولات کشاورزی، خاطرنشان کرد:

البته حساسیت زیادی نسبت به امنیت غذایی کشور وجود دارد اما برای صادرات مازاد بر تولید محصولات کشاورزی باید چارچوب دقیقی تنظیم شود که بعداً مشکلاتی را به همراه نداشته باشد.

بدترین اتفاق این است که برای محصولی بازار صادراتی پیدا شود اما بعد از مدتی، یکباره از صادرات آن محصول جلوگیری شود.

 

*** طرح الگوی کشت محصولات کشاورزی

 

جهانگیری از طرح الگوی کشت محصولات کشاورزی به عنوان طرحی مهم یاد کرد و گفت:

این طرح که توسط وزارت جهاد کشاورزی تهیه شده، باید هرچه زودتر آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های آن تدوین و عملیاتی شود و دولت نیز آمادگی دارد برای سرعت بخشیدن به عملیاتی کردن این طرح کمک کند.

 

معاون اول رییس جمهوری با یادآوری اینکه مجموعه بزرگی از روستاییان و عشایر، مسؤول تولید ۸۸۰ هزار تن گوشت در کشور هستند، افزود:

گاهی ممکن است ۱۰ هزار تن کمبود در این محصول وجود داشته باشد و تأثیراتی را بر قیمت گوشت بگذارد، البته دولت باید رعایت حال تولیدکنندگان این محصول که جزو زحمتکش‌ترین افراد جامعه هستند را نیز بکند.

 

جهانگیری همچنین با اشاره به نیاز کشور به نهاده‌های دامی برای بخش طیور، اظهار کرد:

دغدغه‌ای برای تأمین ارز مورد نیاز واردات این نهاده‌ها وجود ندارد و لازم است که وزارت جهاد کشاورزی با وارد‌کنندگان این محصولات مذاکره کنند.

 

*** سربازان اقتصادی کشور

 

وی، واردکنندگان و صادرکنندگان کشور را سربازان جبهه اقتصادی کشور توصیف کرد و اظهار داشت:

باید دست این افراد را که در خط مقدم اقتصادی کشور هستند ببوسیم و حساب کسانی که بعضاً به اسم صادرکننده و وارد کننده از ارز دولتی سوء استفاده می‌کنند را از آنها جدا کرد و با کسانی که در این شرایط سخت به دنبال سوء استفاده هستند، قاطعانه برخورد شود.

 

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه میزان واردات برخی نهاده‌ها نظیر ذرت و کنجاله سالانه حدود ۹ میلیون تن است، بیان کرد:

واردات کالاهای اساسی تقریباً همین اقلام هستند که برای صرفه جویی ارزی باید راهکارهایی برای افزایش تولید و صرفه جویی مصرف این اقلام پیدا کنیم.

 

وی وجود دریا در شمال و جنوب کشور و اتصال کشور به آبهای آزاد را سرمایه‌ای بزرگ برای صنعت شیلات کشور برشمرد و افزود:

توسعه شیلات باید یکی از جهت‌گیری های مهم توسعه باشد و پرورش ماهی در دریا نیز به عنوان یکی از بخش‌های زیرمجموعه شیلات باید توسعه پیدا کند و قطعاً با ظرفیت بزرگی که در شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد، تأمین تجهیزات و امکانات مورد نیاز پرورش ماهی در دریا با استفاده از توان داخلی قابل انجام است.

 

*** حفاظت از جنگل‌ها

 

معاون اول رییس جمهوری تاکید به حساسیت‌های جدی رهبر معظم انقلاب و سایر مسؤولان نسبت به جنگل‌های کشور، تصریح کرد:

حفاظت از جنگل‌های کشور از جمله جنگل‌های شمال و جنگل های زاگرس یک موضوع جدی ملی است که راهکارهایی نظری توقف برداشت از این جنگل‌ها مطرح شده است.

 

جهانگیری افزود:

البته کارخانه‌هایی برای تولید چوب در این مناطق احداث شده‌اند که وزارت جهاد کشاورزی برای استمرار فعالیت این کارخانه‌ها، جهت‌گیری خوبی را در پیش‌گرفته که هم زراعت چوب را توسعه دهد و هم واردات چوب را تسهیل کند.

 

وی با اشاره به آتش سوزی‌های اخیر در برخی جنگل‌های کشور، خاطرنشان کرد:

ممکن است برخی از کسانی که مسؤولیت دارند، بگویند آتش سوزی چند صد هکتار در مقابل چند میلیون هکتار جنگل ناچیز است اما باید توجه داشته باشیم که آتش سوزی در جنگل برای مردم قابل پذیرش نیست و این موضوع برای مردم بسیار ناراحت کننده است.

 

*** تأمین تجهیزات اطفاء حریق

 

معاون اول رییس جمهور با اشاره بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی باید برای تأمین تجهیزات اطفاء حریق، پیگیری های لازم را از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و هلال احمر انجام دهد و به دنبال تصویب طرح جامع در ستاد مدیریت بحران استان‌ها باشد.

 

جهانگیری با ابراز تأسف از جان باختن یکی از جوانان کشور در جریان مهار و اطفاء آتش سوزی‌های اخیر، اقزود:

چنین اتفاقاتی همه را داغدار می‌کند و نباید اجازه بدهیم کار به جایی برسد که نیاز باشد مردم برای اطفاء‌ حریق وارد عمل شوند.

 

*** ساماندهی وضع قیمت محصولات کشاورزی

 

وی، ساماندهی وضع قیمت محصولات کشاورزی از مزرعه تا بازار را یک حساسیت جدی دانست و گفت:

وزارت جهاد کشاورزی باید گروه ویژه‌ای را برای پیگیری این موضوع مأمور کند و راهکارهایی پیدا کنیم که ضمن حمایت از کشاورزان، این اختلاف قیمت تا حد ممکن کاهش پیدا کند.

 

معاون اول رییس جمهوری تدوین طرح اقدام یکساله وزارت جهاد کشاورزی را مفید و سازنده ارزیابی کرد و افزود:

اینکه این وزارتخانه برای مدت یکساله تا پایان دولت طرحی را برای صرفه جویی ارزی و افزایش ظرفیت تولید آماده کرده است اقدام بسیار خوبی است که اگر اجرایی شود شاهد دستاوردهای زیادی خواهیم بود.

 

*** خدمت به مردم

 

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه همواره خود را نیرویی متعلق به خانواده جهاد کشاورزی می داند، گفت:

شروع کار من از وزارت جهاد بود که در آن، روحیه جهادی برای خدمت به مردم همواره وجود داشت.

در این شرایط سخت نیز ما نیازمند همان روحیه جهادی هستیم و باید خدمت به مردم را به ویژه خدمت به طبقات ضعیف جامعه را سرلوحه خود قرار دهیم.

خدمت به کسانی که در روستاها، عشایر و یا در دل دریا برای تولید و تأمین مواد غذایی مردم تلاش می‌کنند را افتخار خود بدانیم.

 

*** اهمیت موضوع امنیت غذایی

 

کاظم خاوازی با تاکید به اهمیت موضوع امنیت غذایی گفت:

تثبیت قیمت ها و مشارکت بخش‌های مردمی در تولید محصولات کشاورزی، باغی، دامی و شیلات، از توسعه شهرک‌های کشاورزی، ایجاد قطب‌های تولید، مکانیزه و دانش بنیان شدن بخش کشاورزی، توسعه شبکه‌های آبیاری و زهکشی به عنوان دستاوردهای درخشان دولت یاد کرد

همچنین با وجود همه سختی‌ها و فشارها تلاش خواهیم کرد تا تولید پایدار و خودکفایی در محصولات مختلف را تداوم بخشیم.

 

*** اجرای فاز نخست الگوی کشت

 

وی از اجرای فاز نخست الگوی کشت به عنوان برنامه‌ای برای جهش تولید و نیز اجرای برنامه‌های صادرات محور، آماری را از میزان رشد تولیدات محصولات کشاورزی ارائه و اظهار کرد:

سیاست‌گذاری وزارت جهاد کشاورزی بر اساس برنامه زنجیره محور است تا کشاورز از تولید تا بازار نقش داشته باشد.

همچنین ما در زمینه تولید مرغ لاین، تولید بذر و صیانت از جنگل‌ها و مراتع با اجرای طرح‌های مختلف، تلاش مضاعف خواهیم کرد تا نیازهای کشور را برطرف کنیم.

 

*** گزارش عملکرد دستاوردهای بخش کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شماری از معاونان این وزارتخانه در این دیدار گزارش‌های جداگانه‌ای در خصوص دستاوردهای بخش کشاورزی در زمینه امنیت غذایی،­ افزایش بهره وری از منابع آب و خاک، خوداتکایی در محصولات راهبردی، کاهش هزینه‌های تولید، ‌توسعه زنجیره های ارزشی، گلخانه ها، آبزیان و شیلات، زراعت گیاهان دارویی و چوب، افزایش محصولات باغی، تولید دام و سرانه مصرف پروتئین، ارزش بخش کشاورزی در تولید ناخالص ملی، اشتغالزایی، صادرات و واردات، کشورهای بازار هدف، میزان تخصیص ارز برای تأمین کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی، پیامدهای کرونا در بخش کشاورزی و آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع ارائه کردند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید