کد خبر:184810
پ
وزیر جهاد کشاورزی
وزیر جهاد کشاورزی:

سهم هشت درصدی بخش کشاورزی از تولید ناخالص داخلی/ ۴.۳ میلیون نفر بهره‌بردار

وزیر جهاد کشاورزی این بخش را دارای بیش از ۴.۳ میلیون نفر بهره‌بردار و سهم هشت درصدی از تولید ناخالص داخلی یعنی حدود ۴۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

وزیر جهاد کشاورزی این بخش را دارای بیش از ۴.۳ میلیون نفر بهره‌بردار و سهم هشت درصدی از تولید ناخالص داخلی یعنی حدود ۴۰ میلیارد دلار اعلام کرد.

 

*** کمبود سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کاظم خاوازی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت بخش کشاورزی در تولید، اشتغال‌زایی و پایداری محیط زیست، گفت:

 با وجود نقش بی‌بدیل بخش کشاورزی در افزایش تاب‌آوری در مقابل تحریم‌ها و ارتقای رشد اقتصادی کشور در نبود درآمدهای نفتی، اما در سال‌های گذشته حداکثر سرمایه‌گذاری در این بخش هیچ‌گاه از پنج درصد بیشتر نبوده است.

 

*** مهم‌ترین اهداف

 

وی مهمترین اهداف در این بخش را ارتقای امنیت غذایی با تاکید بر حفظ منابع پایه آبی، خاکی و ژنتیکی، حضور پایدار بهره‌برداران در این بخش و مثبت کردن تراز تجاری غذای کشور برشمرد.

 

*** گندم، راهبردی‌ترین محصول زراعی

 

خاوازی در رابطه با سطوح زیر کشت و تولیدات زراعی، گفت:

‌سطح زیر کشت تولید زرارعی کشور ۱۸.۵ میلیون هکتار و کل تولید ۱۲۴ میلیون تن است که تولیدات زراعی ۸۳.۵ میلیون تن آن را تشکیل می‌دهد.

در این بین، تولید گندم به عنوان راهبردی‌ترین محصول زراعی ۱۴ میلیون تن پیش‌بینی شده، در حالی که برنامه تکلیف شده برای امسال ۱۳.۴ میلیون تن بوده است.

 

*** تولید کمتر از نیاز کشور

 

وی در خصوص تولید جو، بیان کرد:

در جو نیز تولید ۳.۵ میلیون تن محصول پیش‌بینی می‌شود، در حالی که تکلیف برنامه ۳.۲ میلیون تن و نیاز کشور به آن ۶.۵ میلیون تن است.

 

وزیر جهاد کشاورزی همچنین، اعلام کرد:‌

تولید ۱.۵ تا ۱.۷ میلیون تن شکر،  ۵۶۰ هزار تن دانه های روغنی، ۶۸۰ هزار تن حبوبات، ۲۲۰ هزار تن پنبه وش، ۲۲ میلیون تن نباتات علوفه ای، ۱۴.۳ میلیون تن سیب زمینی، پیاز و گوجه فرنگی و ۸.۳ میلیون تن محصولات جالیزی در سال جاری پیش‌بینی می‌شود.

 

*** محصولات باغبانی

 

خاوازی اضافه‌کرد:‌

در بخش باغبانی تولید ۲۳ میلیون تن محصول پیش بینی می شود که مهمترین آنها چهار میلیون تن سیب درختی، ۵.۴ میلیون تن مرکبات، ۳.۲ میلیون تن انگور، سه میلیون تن محصولات گلخانه ای، ۱.۲ میلیون تن خرما و ۱.۶ میلیون تن انار است.

 

*** وابستگی به خارج برای تامین نهاده‌های دامی

 

وی در خصوص برنامه ریزی‌ها در جهت رفع وابستگیبه خارج، خاطرنشان‌کرد:‌

در زیر بخش زراعی، مشکل اصلی وابستگی به خارج برای تامین نهاده‌های دامی است و برای ارتقای این بخش افزایش ۵.۲ میلیون تنی تولید، ۱.۷ میلیون تن در بخش آبی و ۳.۵ میلیون تن در بخش دیم، برنامه‌ریزی شده است.

 

*** افزایش سطوح زیر کشت

 

خاوازی اظهار داشت:

در بخش باغبانی، افزایش چهار هزار و ۵۰۰ هکتاری سطح زیر کشت گلخانه‌ها، از سطح ۱۸ هزار و ۸۰۰ هکتاری کنونی، ‌برنامه‌ریزی شده است.

تاکنون ۶۰ هزار هکتار باغ در اراضی شیب‌دار ایجاد شده و برنامه امسال افزایش ۲۰ هزار هکتاری آن است.

امسال همچنین دو هزار و ۲۰۰ هکتار به سطح زیر کشت گیاهان دارویی اضافه می‌شود و برای توسعه آن در اراضی مرتعی و جنگلی نیز برنامه داریم.

 

*** دام و طیور

 

وی با اشاره به بخش دام و طیور، بیان کرد:‌

در این بخش ۶۵ میلیون راس دام سبک و ۸.۴ میلیون راس دام سنگین وجود دارد و سالیانه ۱.۴ میلیارد قطعه جوجه ریزی گوشتی و ۱۴ میلیون قطعه مرغ مادر پرورش داده می‌شود.

برای امسال تولید ۲.۷ میلیون تن گوشت طیور، تکلیف برنامه ۲.۳۳ میلیون تن، ۱۱ میلیون تن شیر، تکلیف برنامه ۱۰.۷ میلیون تن، یک میلیون و ۴۰ هزار تن تخم مرغ، تکلیف برنامه یک میلیون و ۲۴ هزار تن، ۸۶۰ هزار تن گوشت قرمز، ۱۱۲ هزار تن عسل و یک‌هزار و ۳۸۵ تن پیله تر کرم ابریشم پیش‌بینی شده است.

 

این عضو هیئت دولت همچنین، اظهار کرد:

در برنامه جهش تولید، تا پایان امسال تولید ۹۰۰ هزار تن گوشت قرمز، ۱۲۰ هزار تن عسل و یک‌هزار و ۶۰۰ تن پیله تر کرم ابریشم برنامه‌ریزی شده است.

 

*** شیلات و آبزیان

 

وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به بخش شیلات و آبزیان، گفت:

اکنون هفت هزار و ۳۰۰ مزرعه آبزی پروری و ۱۱ هزار و  ۳۴۹ شناور صیادی در کشور وجود دارد و تولید سالیانه شیلات و آبزیان یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن، صید ۷۵۵ هزار تن، آبزی پروری ۵۲۵ هزار تن و خاویار پرورشی ۱۰.۷ تن است.

 

 *** جنگل و مرتع

 

وی بیان ‌داشت:‌

وسعت کنونی جنگل‌های کشور ۱۴.۳ میلیون هکتار در پنج رویشگاه است، همچنین ۸۴ میلیون هکتار مرتع، ۲.۷ میلیون هکتار درختچه و بیشه‌زار و ۳۲.۶ میلیون هکتار بیابان در کشور وجود دارد.

سالیانه ۱.۴ میلیون هکتار از مراتع کشور ممیزی می‌شود و تاکنون ۷۶ میلیون هکتار از مراتع کشور ممیزی شده، همچنین ۵۰ هزار هکتار از اراضی مرتعی برای توسعه کشت دانه‌های روغنی شناسایی شده است.

 

*** طرح کاداستر

 

خاوازی از اجرای طرح کاداستر در ۳۲ میلیون هکتار از اراضی جنگلی خبر داد و گفت:

امسال ۳۰ هزار هکتار بابت زراعت چوب هدف‌گذاری شده است، جنگل‌کاری اقتصادی ۲۲ هزار و ۵۰۰ هکتار پیش بینی می شود و توسعه و غنی سازی جنگل‌ها در سطح ۴۰ هزار هکتار در دست اجراست.

در بخش امور اراضی نیز طرح کاداستر سالیانه در ۵۰۰ هزار هکتار از این اراضی اجرایی می‌شود و امسال این آمار دو برابر خواهد شد.

 

*** تامین مسکن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر جهاد کشاورزی همچنین در پایان از کمک به مردم در تامین مسکن با در اختیار گذاشتن اراضی با کاربری غیر کشاورزی و منابع طبیعی به وزارت راه و شهرسازی خبر داد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید