کد خبر:184539
پ
افت روند صعودی بازار سرمایه
کارشناس بازار سرمایه:

افت روند صعودی بازار سرمایه/ عرضه سنگین و هیجانی سهام‌ها

کارشناس بازار سرمایه، رسیدن قیمت برخی سهام‌ها به سطوح مقاومتی و عرضه سنگین سهام را دو عامل کاهنده روند صعودی بازار دانست.

کارشناس بازار سرمایه ، رسیدن قیمت برخی سهام‌ها به سطوح مقاومتی و عرضه سنگین سهام را دو عامل کاهنده روند صعودی بازار دانست.

 

*** افت روند صعودی در بازار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، امیرعلی امیرباقری معاملات در هفته نخست تیرماه را مورد پیش‌بینی قرارداد و اظهار داشت:

در هفته‌ای که گذشت روزهای به نسبت پرعرضه‌ای را در بازار شاهد بودیم که این افزایش فروش در هفته پایانی خرداد ماه را می‌توان ناشی از دوعامل دانست.

درابتدا قیمت‌ برخی از سهام‌ها به لحاظ تکنیکالی به نرخ پیش‌بینی شده و سطوح مقاومتی رسیده بودند که این موضوع زمینه افت روند صعودی در بازار را فراهم کرد.

عامل دیگر افت این روند، شناسایی سود از جانب سرمایه‌گذارانی بود که با پیش‌بینی احتمال ایجاد اصلاح در بازار به دنبال عرضه سهام خود رفتند.

 

همچنین، نکته قابل توجهی که در بازار پیش‌بینی نشده بود و احتمال اصلاح در بازار را ناکام گذاشت، عدم خروج جریان نقدینگی خرد از جانب حقیقی‌ها بود و فقط اجازه دست به دست شدن سهام را بین سهامداران داد که این امر منجر به ممانعت از احتمال اصلاح قیمتی شدید در بازار شد.

 

*** فشارعرضه سنگین در معاملات بورس 

 

وی با بیان اینکه شاهد فشارعرضه سنگین در بازار بودیم اما با روند معاملات بورس بلافاصله به مدار رشد بازگشتیم، افزود:

با توجه به عدم رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاران سرمایه و نقدینگی‌های موجود خود را وارد بازاری خواهند کرد که بتوانند از آن در برابر تورم محافظت کنند.

انتظار فعالان بازار این بود که اصلاح شاخص بورس تا پایان هفته دربازار ادامه‌دار باشد، همچنین تا چند روزی سهام موجود در بازار با قیمت پایین دست به دست شوند و شاهد چرخش بازیگران سهام در بازار باشیم که خوشبختانه این اتفاق در بازار رخ نداد.

 

*** مقایسه بورس با دیگر بازارها

 

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تفاوت سرمایه‌گذاری در بورس با دیگر بازارها، گفت:

بازار ارز و سکه از بازیگر پرقدرتی همچون بانک مرکزی برخورداراست و می‌تواند از آن بازارحمایت کند اما به دلیل اعمال برخی از محدودیت‌ها تا حدودی درمقایسه با بورس از رشد جامانده است.

 

همچنین با توجه به تحولات سیاسی که غیرقابل پیش‌بینی هستند و وجود محدودیت‌های قانونی، جذابیت چندانی برای سرمایه‌گذاری در این بازارها وجود ندارد.

 

*** کاهش قدرت خرید مردم در بازار مسکن

 

امیر باقری با بیان اینکه بازار مسکن به دلیل وجود اختلاف معناداری که بین قدرت خرید مصرف‌کننده با قیمت ملک وجود دارد عملا این بازار را از حوزه سرمایه‌گذاری خارج کرده است، افزود:

برخی از پارامترهای تنظیمی مانند نرخ عوارض شهرداری در بازار ملک منجر به کاهش جذابیت سرمایه‌گذاری در این بازار شده وعملا زمینه خروج سرمایه‌های مردم از بازار ملک را فراهم کرده است.

 

*** رشد شاخص بورس با ورود جریان نقدینگی

 

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در وضعیت کنونی بازارسرمایه، تنها بازار جذاب برای سرمایه‌گذاری است، گفت:

انتظار ما از سرمایه‌گذاران این است که همچنان با ورود جریان نقدینگی خود به بورس باعث ادامه رشد شاخص بورس در این بازار شوند.

نکته‌ای که سرمایه‌گذاران باید به آن توجه داشته باشند این است که رشد این بازار نمی‌تواند تا ابد ادامه‌دار باشد و از یک جایی به بعد به طور حتم وارد فاز اصلاحات قیمتی و زمانی خواهد شد.

 

امیر باقری با بیان اینکه سرمایه‌گذاران باید خود را با واقعیت‌های موجود در بازار وفق دهند، گفت:

سرمایه‌گذاران باید از رفتارهای هیجانی در بازار دوری کنند و با دیدن صف‌های فروش به سرعت تصمیم به خروج سرمایه‌های خود از بازار نگیرند.

در چند سال اخیر تصمیم خروج سرمایه از بازار استراتژی چندان مناسبی در این در بازار نبوده و منجر به جاماندگی از رشد بازار و تحمل ضرر و زیان در این بازار شده است.

 

*** عرضه صندوق‌هایETF  پالایشگاهی در بورس 

 

امیرباقری با اشاره  به عرضه مرحله دوم صندوق‌های ETF، افزود:  

احتمال دارد عرضه صندوق‌ها ETF یالایشگاهی به مدت یک تا دو ماه با تاخیرمواجه شود که این امر منجر­به ایجاد فضای بیشتر تحرکات درمعاملات گروه پالایشگاهی خواهد شد و صندوق‌هایETF پالایشگاهی با قیمت جذابی قابلیت عرضه خواهند داشت.

 

*** مقصد نقدینگی در بورس

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، این کارشناس بازار سرمایه درباره روند معاملات بورس، اظهار داشت:

این موضوع منجر به خروج سرمایه از برخی گروه‌ها و صنایع می‌­شود که رشد نامتناسبی با بنیان و چشم‌اندازخود خواهند داشت و دوباره وارد سهامی می­‌شوند که دارای چشم‌ا‌نداز و پتانسیل قابل قبولی هستند.

همچنین با بیان اینکه مقصد نقدینگی دربورس باید تامین نقدینگی شرکت‌ها و کمک به بخش تولید باشد، گفت:

دولت و بنگاه‌های کلان باید برنامه‌ریزی خاص برای استفاده ازاین نقدینگی داشته باشند تا درکوتاه مدت و بلند مدت شاهد جهش تولید، رشد اقتصادی و ثبات اقتصادی باشیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید