کد خبر:185387
پ
reyl(1)
معاون ساخت و توسعه راه‌آهن:

عملیات ریل‌گذاری راه‌آهن چابهار- زاهدان با ریل ذوب آهن اصفهان آغاز شد

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها از آغاز عملیات ریل‌گذاری راه‌آهن چابهار- زاهدان با ریل ذوب آهن اصفهان خبر داد.

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها از آغاز عملیات ریل‌گذاری راه‌آهن چابهار- زاهدان با ریل ذوب آهن اصفهان خبر داد.

 

*** آغاز عملیات ریل‌گذاری راه‌آهن چابهار- زاهدان با ریل ذوب آهن

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عباس خطیبی در این خصوص افزود:

با توجه به عقد قرارداد تامین ۵ هزار تن ریل ملی از ذوب آهن اصفهان، عملیات ریل‌گذاری مسیر راه‌آهن چابهار- زاهدان آغاز شده است.

به منظور تسریع عملیات اجرایی در این خط راه آهن، هزار تن ریل تولیدی از شرکت ذوب آهن اصفهان در مرحله اول تحویل گرفته شده است و از اواخر خردادماه، عملیات ریل‌گذاری مسیر از سمت زاهدان در ایستگاه جیگولی آغاز شده است.

 

*** یشرفت فیزیکی کل طرح

 

وی پیشرفت فیزیکی کل طرح را ۴۳ و نیم درصد اعلام کرد و گفت:

زیرسازی مسیر با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجرا است.

عملیات اجرایی راه‌آهن چابهار- زاهدان به دلیل قرار گرفتن در مسیر ارتباطی تنها بندر موجود در سواحل مکران و اهمیت این شریان ارتباطی در توسعه تجارت و تبادل کالا در بندر چابهار با سرعت و توجه ویژه در حال انجام است.

 

*** بخش مهمی از کریدور ریلی شرق کشور

 

خطیبی، راه‌آهن چابهار- زاهدان را بخش مهمی از کریدور ریلی شرق کشور دانست و گفت:

با توجه به پیشنهاد دولت و تایید مقام معظم رهبری با پرداخت ۳۰۰ میلیون یورو تسهیلات نقدی از محل صندوق توسعه ملی موافقت شده که تا این لحظه ۱۰۰ میلیون یورو از آن به منظور تکمیل هرچه سریع‌تر به این طرح تخصیص یافته و معادل ۶۰۰ میلیارد تومان تا کنون هزینه شده است.

با اشاره به کوهستانی بودن برخی از بخش‌های مسیر طرح از ۳۹ دستگاه تونل به طول ۱۵ هزار و ۶۰۰ متر و ۱۲۸ دستگاه پل بزرگ به طول ۱۵ هزار متر یاد کرد و افزود: در این محور ۸۶۰۰ متر گالری در حال احداث است.

 

*** احجام طرح

 

معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌ها در پایان در تشریح احجام طرح، گفت:

حدود ۴۴ میلیون مترمکعب خاکبرداری با پیشرفت فیزیکی ۷۱ درصد، ۲۵ میلیون متر مکعب خاکریزی با پیشرفت فیزیکی ۶۵ درصد و ۲ میلیون متر مکعب بتن ریزی با پیشرفت فیزیکی ۵۵ درصد در این پروژه صورت گرفته است.

 

*** راه‌آهن چابهار- زاهدان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، گفتنی است؛ راه‌آهن چابهار- زاهدان که تمام ریل مورد نیاز آن توسط ذوب آهن اصفهان تولید و عرضه می شود، ۶۲۸ کیلومتر است و از شهر چابهار آغاز و پس از عبور از شهر‌های نیکشهر، ایرانشهر و خاش به زاهدان می‌رسد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول