اخبار برگزیده

کد خبر:183739
پ
بازار بورس
یک کارشناس اقتصادی:

بازار بورس جاذب نقدینگی و سد راه ابر تورم است

یک کارشناس اقتصادی معتقد است بازار بورس جاذب نقدینگی و سد راه ابر تورم است. 

یک کارشناس اقتصادی معتقد است بازار بورس جاذب نقدینگی و سد راه ابر تورم است. 

 

*** بازار بورس جاذب نقدینگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی سعدوندی با اشاره به اینکه بورس جاذب نقدینگی است، اظهار کرد:

اگر ما در حال حاضر ابر تورم نداریم، تنها یک دلیل دارد و آن هم بورس است. اما بورس به سمت گران شدن و حبابی شدن پیش می‌رود، معمولا زمانی که بورس حباب می‌شود این حباب در بازار اوراق تخلیه می‌شود و البته به قدری هم این تخلیه انجام شده است.

 

*** دلیل کاهش نرخ اوراق

 

وی در پاسخ به سوال مردم که چرا نرخ اوراق پایین است، گفت:

چون قیمت اوراق به دلیل افزایش خریداران افزایش یافته است. آن زمان که نرخ اوراق ۳۵ درصد بود، کسی در مورد عمق بازار اوراق تشکیک نکرد درحالی که تورم ۸ درصد بود در حال حاضر نرخ تورم ۴۰ درصد است و نرخ اوراق ۱۳٫۵ است. این نشان می‌دهد خریداران بازار اوارق شدیدا افزایش پیدا کرده است و تشکیک درباره عمق بازار بی پایه است.

البته همیشه این پنجره فرصت باز نیست. الان با توجه به کرونا این پنجره باز شده است و باید از آن نهایت استفاده را انجام داد.

 

وی در ادامه اضافه کرد:

اکثر محاسباتی که در اوراق دیدم مشکلات جدی دارد و به عمد در حال نمایش این است که ایران در آستانه بحران بدهی قرار دارد درحالی که کاملا برعکس بوده و ما به بحران تورم نزدیک هستیم و بحران تورم و بدهی در تعارض باهم هستند.

اگر بازار بورس دچار ریزش شود برای کشور خیلی تبعات خواهد داشت و ما دیگر نمی‌توانیم تورم را به این راحتی کنترل کنیم توصیه من این است که کسری بودجه از راه اوراق تامین شود و نه از راه تزریق گسترده به بازار بورس.

 

*** شرط اصلی برای تامین بودجه از بازار سرمایه

 

وی پیرامون تامین کسری بودجه دولت از راه بورس، گفت:

طرح دیگری که وجود دارد این است که اگر روزی ده هزار میلیارد تومان در بازار بورس مبادله صورت بگیرد و اگر دولت، هزار میلیارد تومان سهام در بورس بفروشد، کسری بودجه دولت تامین شده است. این حرف در این شرایط خطرناک است و منجر به ریزش بازار خواهد شد، اما اگر بازار بورس را به ثبات برسانیم، می‌شود قدری از کسری بودجه را از محل بورس تامین کرد.

باید درعمل دید که اگر بازار را متعادل نگه داریم، دولت چه مقدار می‌تواند اوراق بفروشد. این احتمال وجود دارد که اگر بخواهید بازار را متعادل نگه دارید بیشتر از پولی که به دست می‌آید باید برای ثبات بازار هزینه کنید.

 

*** نتیجه فروپاشی بازار سرمایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، این کارشناس اقتصادی در پایان خاطرنشان کرد:

بازار بورس ممکن است ظرفیت تامین کسری بودجه را نداشته باشد. در اینکه ثبات بورس ارجح است بر استفاده ابزاری از بورس، برای تامین کسری بودجه شکی نیست. چون اگر بورس بریزد منابعی که در دست مردم است وارد بخش بازار و خدمات شده و باعث رشد شدید قیمت‌ها خواهد شد.

 

wkuj
انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده + شانزده =

کلید مقابل را فعال کنید