کد خبر:183461
پ
غلامرضا+پناهی
معاون ارزی بانک مرکزی خبر داد

کشور به سمت اقتصاد بدون نفت گام بر می‌دارد

معاون ارزی بانک مرکزی از تلاش فراگیر برای جهش بودجه کشور و حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت خبر داد

معاون ارزی بانک مرکزی از تلاش فراگیر برای جهش بودجه کشور و حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت خبر داد.

 

*** ارز کشور تحت تاثیر کرونا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، غلامرضا پناهی شامگاه دوشنبه در ستاد اقتصاد مقاومتی استان تهران اظهار داشت:

برای تامین ارز در کشور طی سه ماه گذشته تحت تاثیر کرونا قرار گرفتیم و آخرین وضعیت در این خصوص، تامین پنج هزار و ۲۸۴ میلیون دلار است.

از این مبلغ یک هزار و ۷۰۰ میلیون دلار در حوزه تامین کالاهای اساسی و دارو با نرخ ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومان پرداخت شده است.

 

*** ۲ میلیارد دلار تامین ارز در سامانه نیما 

 

معاون ارزی بانک مرکزی در مورد تامین ارز کشور اظهارداشت:

روش دیگری نیز برای تامین ارز وجود دارد که عرضه ارز در سامانه نیما محسوب می شود که صادرکنندگان کالاهای غیر نفتی بر این اساس ارز حاصل از معاملات خود را در آن ثبت و مبادله می کنند.

 بر این اساس در سامانه نیما نزدیک ۲ میلیارد دلار تامین ارز صورت گرفته و این تامین ارز به دست واحد‌‌های تولیدی و بخش‌های صنعتی کشور رسیده است.

 در قالب مبادله کالا در برابر ارز نیز یک میلیارد و ۶۴۰ میلیون دلار تامین ارز شده است و این مورد تاکید بانک مرکزی به شمار می آید.

 

 

*** تامین ارز در اقتصاد بدون نفت

 

پناهی در خصوص تامین ارز کشور از طریق صادرات غیر نفتی ادامه داد:

تلاش می‌‌کنیم از محل صادرات غیر نفتی ارز مورد نیاز را تامین کنیم و این روند در یک ماه اخیر رو به رشد بوده است و امیدواریم که به صورت قابل ملاحظه‌ای نتیجه بخش باشد.

بخش‌‌‌های مختلف صنعتی کشور نیاز به ارز دارند که بتوانند به این طریق مواد اولیه، کالاهای اساسی و دارو را تامین کنند.

 باید توجه کرد که بانک مرکزی در مورد تامین ارز تحت تاثیر میزان ارزی است که به صورت نقدی و غیر نقدی در کشور به دست می آید، وقتی رویه ای که ۴۰ سال با آن مواجه بودیم می خواهد تغییر کند طبیعتا سختی‌هایی را به وجود می آورد و نیاز است که همه خود را با آن منطبق کنیم.

 

 

*** تغییر نقش بانک مرکزی 

 

معاون ارزی بانک مرکزی در پایان در زمینه اقتصاد بدون نفت خاطرنشان کرد:

طبیعی است وقتی که اقتصاد بدون نفت در حال شکل‌‌گیری است نقش بانک مرکزی هم در این میان تغییر می کند، بانک مرکزی زمانی مسئولیت تامین ارز مورد نیاز کشور را بر عهده دارد که ارز حاصل از نفت را داشته باشد.

همه بخش‌ها به همان میزان که به تامین ارز مواد اولیه و کالاهای اساسی تولید و صنعت اهمیت می دهند به همان میزان تاکید داشته باشند که صادرکنندگان ارز حاصل از معاملات را بازگردانند تا بتوان نیازهای بخش‌های مختلف را تامین کنند.

 

*** شصت و چهارمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شصت و چهارمین جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی عصر دوشنبه با حضور عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی در محل استانداری تهران برگزار شد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید