کد خبر:182313
پ
hemati2
یادداشت رئیس کل بانک مرکزی

ضرورت پیگیری به موقع مطالبات بانک‌ها با شرط عدم تعطیلی واحدهای کسب و کار

رئیس کل بانک مرکزی ایران در یادداشتی از  ضرورت پیگیری به موقع مطالبات بانکها با شرط عدم تعطیلی واحدهای کسب و کار خبر داده است

رئیس کل بانک مرکزی ایران در یادداشتی از ضرورت پیگیری به موقع مطالبات بانک‌ها با شرط عدم تعطیلی واحدهای کسب و کار خبر داد.

 

*** پیگیری به موقع و مشروط مطالبات بانک‌ها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دکتر عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی در صفحه شخصی با محوریت مطالبات بانک‌ها، نوشت:

نظر ریاست محترم قوه قضائیه در خصوص نحوه وصول مطالبات بانک‌ها، مورد تأکید و حمایت بانک مرکزی است.

اصل پیگیری به موقع مطالبات بانک‌ها امری ضروری است، اما این امربه هیچ وجه نبایستی منجربه تعطیلی حتی یک واحد تولیدی بشود. محاسبه بدهی آنها نیز بایستی برمبنای ضوابط اعلام شده از سوی بانک مرکزی باشد.

 

*** لزوم پیشگیری از تعطیلی واحدهای کسب و کار 

 

همتی در خصوص لزوم همکاری با واحدهای کسب و کار، آورده است: 

بانک‌ها به موجب قوانین و مقررات موظف هستند که محل اجرای طرح را وثیقه بگیرند و به عنوان وکیل سپرده گذاران درجهت صرفه و صلاح موکلان خود و استیفای مطالبات ناگزیز از اقدامات قانونی هستند، ولی این نکته نیز مهم است که بایستی حداکثر همراهی با تولیدکنندگان داشته و از هرگونه اقداماتی که منجربه تعطیلی واحد تولیدی می‌شود، جداً ‌پرهیز کنند.

 

*** اصلاح قوانین در جهت تحقق شعار جهش تولید 

 

در ادامه این یادداشت همتی ضمن حمایت مجدد از بنگاه‌های تولیدی، یادآور شد: 

بانک مرکزی بیشترین تأکید و اقدامات را در حمایت از بنگاه‌های تولیدی و درجهت تحقق شعار رونق و جهش تولید، انجام داده وتلاش کرده است که  با آسیب شناسی دقیق موضوع، بعضی از مقررات را که در این رابطه اثرگذاری داشته‌اند، تدوین یا اصلاح کند.

 

*** موارد اصلاح شده قوانین برای وصول مطالبات 

 

همتی در زمینه قوانین اصلاح شده بانک‌ها برای تسهیل شرایط باز پرداخت مطالبات، آورده است: 

اصلاح مقررات نحوه امهال مطالبات غیرجاری بر مبنای مصوبه شورای فقهی بانک مرکزی برای اجتناب از اخذ سود مرکب، تسهیل تسویه بدهی بدهکاران، طرح مصوب مجلس ومجمع تشخیص، و آخرین تصمیم، که مساعدت در امهال واحد‌های تولیدی با دریافت صرفاً ۷٫۵ درصدطلب و امهال ۵ ساله آن بود، که به تصویب شورای پول واعتبار رسید. ازبانکها می‌خواهم دستورالعمل‌ها را به جد اجراکنند.

 

*** بانک‌ها ضامن اصلی حمایت از تولید 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس بانک مرکزی در پایان این یادداشت خود نوشت:

حمایت از تولید مستلزم داشتن بانک‌‌هایی سالم، باثبات، مستحکم است.

تسهیلات اعطایی بانک‌ها متعلق به سپرده‌گذاران است لذا، برگشت به موقع این منابع، بانک‌‌ها را درتأمین مالی تولید یاری می‌کند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول