کد خبر:181371
پ
ترکمان
رئیس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر مطرح کرد

نقدهای وارده به سامانه افق/ لزوم شفاف‌سازی در صنعت پلیمر

رئیس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران ضمن تاکید بر لزوم شفاف‌سازی در صنعت پلیمر، نقدهایی را بر سامانه افق مطرح کرد.

رئیس هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران ضمن تاکید بر لزوم شفاف‌سازی در صنعت پلیمر، نقدهایی را بر سامانه افق مطرح کرد.

 

*** افزایش شفافیت در معاملات و فرآیندی تولیدی و تجاری

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سعید ترکمان ضمن معرفی فعالیت‌های انجمن پلیمر، عنوان کرد:

حجم معامله پلیمرها در بورس کالا در سال‌های اخیر از رقمی نزدیک به ۱ میلیون تن در سال ۸۸ به نزدیکی ۳ میلیون تن در سال‌های ۹۷ و ۹۸ رسیده که نشان می‌دهد رونق صنعت پلیمرها در کشور یک رخداد صنعتی بسیار قدرتمند بوده است.

این روند روبه‌ رشد نیاز به افزایش شتاب دارد و با توجه به نگرانی‌های صنعتی در سال گذشته و سال جاری،‌ تلاش‌های جدیدی برای رونق تولید در این عرصه به کار گرفته شده است.

 

وی در ادامه افزود: افزایش شفافیت در معاملات و فرآیندی تولیدی و تجاری یکی از این موارد است که می‌تواند با حذف واسطه‌ها ، امکان ارتباط مستقیم بین خریدار نهایی ( مصرف‌کننده‌ ) با تولیدکننده بالادستی ( پتروشیمی‌ها ) را ایجاد کند که این شفافیت به کاهش قیمت تمام شده تولیدات نیز منتهی خواهد شد.

این روند عمومی یک رویکرد قدرتمند برای برندسازی و تقویت جایگاه تولیدکنندگانی است که با شفافیت کامل فعالیت می‌کنند.

حذف واسطه‌ها و افرادی که به نام تولید و تولیدکننده تنها به معامله مواد اولیه می‌پردازند و به رشد قیمت‌ها و التهاب نرخ در زمان‌هایی خاص منجر می‌شود یکی از مواردی است که با شفافیت مالیاتی قابل حل است.

 

*** عامل تاثیر‌گذار در توسعه صنعت پلیمر

 

ترکمان عدم شفافیت را سرعت‌گیری برای توسعه صنعت پلیمر دانست و افزود:

انجمن ملی صنایع پلیمر آمادگی دارد با اداره مالیات همکاری لازم را داشته باشد.

حضور انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در کمیته‌های تخصصی ستاد تنظیم بازار و به عنوان بازوی مشورتی سران ۳ قوه اقتضا می‌کند که با سایر ارگان‌ها تعامل سازنده‌ای داشته و در این خصوص نیز آماده همکاری و ارائه راهکارهای مشورتی هستیم.

 

رئیس هیأت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر در پایان عنوان کرد:

راه‌اندازی صندوق‌ها و پایانه‌های فروشگاهی خبر خوبی است ولی تا زمانی که این روند اجرایی نشده است نمی‌توان از تلاش‌ها برای افزایش شفافیت در معاملات عقب‌نشینی کرد.

 

*** نقاط ضعف و یا باگ سیستم‌ها

 

سعید زکایی ضمن اشاره به قوانین موجود همچون قانون مدیریت پسماندها به برخی نقاط ضعف و یا باگ سیستم‌ها اشاره کرد و  اضافه کرد:

سیستم‌های موجود تنها دشواری عملکرد را به همراه دارد و اینکه یک واحد تولیدی باید اطلاعات خود را بعضاً در چند سامانه موازی ثبت کند خود یک فعالیت جانبی در کنار تولید است که می‌تواند با تجمیع این موارد به سهولت فعالیت بالاتری دست یافت.

 

*** لزوم شفاف‌سازی در صنعت پلیمر

 

عضو هیئت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمری در پایان، خاطرنشان کرد:

باید شرایط به گونه‌ای باشد که فردی یا واحدی که شفافیت بالاتری داشته باشد از منفعت اقتصادی بیشتر نیز بهره برده آن‌هم در شرایطی که برای صنعت پلیمر شفافیت توسعه پایدار نیز به همراه می آورد.

 

*** پرداخت مالیات به صورت سیستمی در طرح سامانه افق 

 

علی رستم‌پور قبل از این در نشستی با برخی اعضاء هیأت مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران، اظهار کرد:

دریافت مالیات از پایانه‌های فروشگاهی یک الزام قانونی است و به رغم همه دشواری‌ها، قرار بر این است که تا سال ۱۴۰۰ برای کمک به شرایط تولید کنندگان اجرایی شود. این در حالی است که اجرای این قانون مباحث خاص خود را در بر خواهد داشت ولی در کنار آن هم‌اکنون پیشنهادات قانونی برای کاهش نرخ پرداخت مالیات هم مطرح شده است.

 

وی در ادامه تصریح کرد: تلاش بر این است که پرداخت مالیات به صورت سیستمی صورت گرفته و دخالت افراد به حداقل برسد که یکی از مهمترین خروجی‌های آن عدم نیاز به حضور فیزیکی مودیان و مأمورین اداره مالیات است.

 

*** فشار کمتر به بنگاه‌های اقتصادی با اجرای این قانون

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر کل دفتر حسابرسی مالیاتی در پایان، اظهار داشت:

اجرایی شدن این قانون منجر خواهد شد تا مردم به وضوح منفعت پرداخت مالیات را حس کرده همچنین میزان پرداخت در مقایسه با شرایط فعلی بهبود یافته و بنگاه‌های اقتصادی فشارهای مالیاتی کمتری تحمل کنند.

در این زمینه اما مشوق‌هایی نیز در نظر گرفته که کاهش نرخ پرداخت مالیات یکی از این موارد است.

 

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید