کد خبر:181057
پ
طرح سیگارت
رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات:

خطرات سیگار قاچاق / تولید سالانه ۱۷ هزار میلیارد تومان سیگار در کشور

رئیس مرکز نظارت بر دخانیات کشور ضمن اعلام تولید سالانه ۱۷ هزار میلیارد تومان سیگار در کشور از خطرات سیگار قاچاق خبر داد.

رئیس مرکز نظارت بر دخانیات کشور ضمن اعلام تولید سالانه ۱۷ هزار میلیارد تومان سیگار در کشور از خطرات سیگار قاچاق خبر داد.

 

*** ۲۰ تا ۲۵ میلیون نفر در کشور مصرف‌کننده سیگار

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عطاءالله معروف‌خانی درباره میزان مصرف سیگار در کشور، گفت:

حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون نفر در کشور مصرف‌کننده سیگار هستند و براساس آمار رسمی منتشر شده در سال ۱۳۹۵ میزان مصرف سیگار در این سال حداقل ۶۵ میلیارد نخ بوده است. 

با توجه به شواهد موجود طی ۴ سال گذشته و از سال ۹۵ تاکنون میزان مصرف سیگار در کشور افزایش یافته و می‌توان پیش‌بینی کرد مصرف سیگار از ۶۵ میلیارد نخ در سال فراتر رفته است. 

 

*** ۵۵ میلیارد نخ سیگار در سال 

 

معروف‌خانی در مورد میزان تولید سیگار در کشور، بیان داشت:

در سال ۹۶ در مجموع ۴۹ میلیارد نخ و در سال ۹۷ در مجموع ۴۸ میلیارد نخ سیگار در کشور تولید شده است اما در سال ۹۸ برای اولین بار در این صنعت ۱۰۰ ساله تولید به مرز ۵۵ میلیارد نخ در سال رسید. 

 

*** حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان ارزش تولید سیگار

 

معروف‌خانی در زمینه میزان تولید سیگار به لحاظ ارزشی، افزود:

میزان تولید سیگار در کشور به لحاظ ارزشی سالانه حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان است.

 

وی در مورد دلایل افزایش تولید این محصول، اضافه کرد: 

متاسفانه مصرف سیگار در کشور افزایش یافته و نه تنها سن مصرف این کالا پایین آمده، بلکه به دلیل تهاجمات فرهنگی مصرف سیگار در بین بانوان رواج یافته در حالی که ۱۰ سال پیش کمتر این موضوع وجود داشت. 

 

رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور گفت:

دستگاه‌های متولی کار فرهنگی نیز در مورد جلوگیری و کاهش مصرف سیگار اقدامی انجام نمی‌دهند و بسیار کم به این موضوع  می‌پردازند. 

 
*** تولید برای مقابله با  قاچاق سیگار

 

معروف‌خانی با اشاره به دلیل نپرداختن به مباحث فرهنگی درباره کاهش مصرف سیگار، گفت:

قاعدتا دولت و وزارت صنعت نمی‌خواهد تولید این محصول را افزایش دهد، اما در راستای جلوگیری از واردات قاچاق چاره‌ای جز افزایش تولید وجود ندارد. 

 

 

*** خطرات جانی سیگار قاچاق

 

معروف‌خانی در زمینه خطرات سیگار وارداتی قاچاق، اظهار داشت:

نتایج آزمایشگاهی از سیگار قاچاق نشان می‌دهد که مواد به کار رفته در سیگار برای سلامتی به شدت مضر است و در نتیجه کشفیات این بخش امحاء می‌شود. تولید محصولات دخانی در کشور دارای استاندارد‌های خاص خود است و لذا نتایج آزمایشگاهی آن هم مثبت است.

اگرچه مصرف سیگار در هر شرایط‌ی برای مصرف‌کننده مضر است، اما مصرف سیگار قاچاق با توجه به مواد اولیه مضر به کار رفته در آن بسیار خطرناک‌تر است. 

 

*** واردات توتون تنباکو از آفریقا 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور در پایان با اعلام میزان واردات سیگار قاچاق حداقل ۱۵ تا ۲۰ میلیارد نخ در سال، خاطرنشان کرد:

ارزش سیگار قاچاق سالانه حداقل ۱۰ هزار میلیارد تومان است. برخی شرکت‌‌ها، ۱۰۰ درصد اقلام مورد نیاز تولید محصولات‌ دخانی را از جمله توتون، برگ، فیلتر و اساس را از طریق واردات تامین می‌کنند. 

 عمده مواد اولیه مورد نیاز تولید سیگار از جمله توتون از کشور‌های آفریقا‌یی وارد می‌شود.

 

 
 
منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول