کد خبر:179981
پ
اکبر میرزاپور
سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالا

مزایای گواهی سپرده سکه طلا/فرصت سرمایه گذاری برای علاقه‌مندان به بازار سکه و طلا

سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالا، ضمن برشمردن مزایای گواهی سپرده سکه و  طلا از ایجاد یک فرصت سرمایه گذاری جذاب برای علاقه‌مندان به این بازار خبر داد. 

سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالا، ضمن برشمردن مزایای گواهی سپرده سکه و  طلا از ایجاد یک فرصت سرمایه گذاری جذاب برای علاقه‌مندان به این بازار خبر داد. 

 

*** کارمزد کمتر در مقایسه با معاملات بازار نقدی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، اکبر میرزاپور درباره بیان مزایای گواهی سپرده سکه طلا، گفت:

در این معاملات دارنده گواهی با نام، امکان معامله و نگهداری این اوراق را دارد و نیازی به حمل و نگهداری سکه در منزل یا گاو صندوق نیست. ضمن اینکه تحویل فیزیکی سکه نیز درصورت درخواست دارنده آن به فاصله یک روز انجام می‌پذیرد.

معامله در بازار گواهی سپرده سکه طلا در مقایسه با معاملات بازار نقدی کارمزد کمتری دارد و در این بازار قیمت خرید و فروش بسیار به هم نزدیک بوده که این یکی از جذابیت‌های بازار برای سرمایه گذاران سکه است.

این در حالی است که در صرافی‌‌ها قیمت خرید و فروش سکه اختلاف قابل توجهی با هم دارد.

 

*** پیشگیری از خطرات احتمالی سرقت 

 

میرزاپور  با بیان مزیت دوم معاملات گواهی سپرده سکه در عدم وجود انواع مخاطرات اعم از مخاطرات مربوط به نگهداری، حمل و نقل و احتمال سرقت، گفت:

در این روش، فرد گواهی سپرده کالایی سکه را در بورس خریداری می‌کند و سکه در خزانه بانک به صورت امانت و در شرایط استاندارد و امن نگهداری می‌شود. در نتیجه، مخاطرات مربوط به نگهداری و حمل و نقل آن جهت فروش در بازار نقدی و همچنین خطر سرقت سکه در صورت نگهداری در منازل به طور کامل از بین می‌رود.

 

*** جلوگیری از معامله سکه تقلبی 

 

وی مخاطره دیگر خرید سکه به صورت نقدی را احتمال تقلبی بودن سکه دانست و اظهار کرد:

تعداد زیادی از سکه‌‌ها‌یی که در بازار وجود دارد ضرب بانک مرکزی نیست و با وجود آنکه وزن و عیار طلای به کار رفته در آن نیز درست است، با قیمت سکه ضرب بانک مرکزی اختلاف فاحشی دارد که مشکلاتی را برای خریدار و فروشنده ایجاد می‌کند.

اما چنین مشکلی در خصوص معاملات گواهی سپرده سکه مطرح نیست و تمام گواهی‌ها به پشتوانه سکه ضرب بانک مرکزی و طبق استانداردهای موجود است.

 

*** استفاده از سامانه معاملات آنلاین 

 

میرزاپور با اشاره به سهولت انجام معاملات در بورس، اظهار داشت:

در این روش به کمک سامانه‌‌های معاملات آنلاین از هر نقطه‌ای از کشور می‌توان سکه طلا را خرید و فروش کرد و نیازی به مراجعه به بازار نقدی برای خرید و یا فروش سکه نیست، در نتیجه به کمک این سامانه‌‌ها مشکلات مربوط به نقل و انتقال فیزیکی سکه هم وجود وجود ندارد.

چراکه در این روش، کارگزاران از طریق سیستم‌‌های در اختیار خود فرآیند تسویه و انتقال پول به حساب فروشنده و انتقال دارایی به کد خریدار را انجام می‌دهند.

 

*** هزینه اندک انجام معاملات 

 

میرزاپور در مورد مزیت گواهی سپرده سکه طلا، گفت: 

مزیت مهم دیگری که در این روش می‌توان به آن اشاره کرد این است که کارمزد معاملات این ابزار بسیار ناچیز است.

به طوری که هزینه نگهداری روزانه هر قطعه سکه در خزانه ۷۰ تومان بوده و هزینه ارزیابی در زمان تحویل سکه به خزانه‌ها نیز سه هزار تومان است.

بنابراین هزینه انجام معاملات به کمک این اوراق نسبت به ارزش بازار سکه بسیار اندک است. همچنین این امکان در حال فراهم شدن است که ابزار معاملاتی مذکور کارکرد توثیق در شبکه بانکی را دارا باشد تا شبکه بانکی به پشتوانه این اوراق بتواند به دارنده این اوراق به عنوان مالک سکه تسهیلات اعطا کند.

 

*** فرصت سرمایه گذاری جذاب برای علاقه مندان به بازار سکه و طلا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالا با اشاره به معافیت مالیاتی گواهی سپرده کالایی، اظهار کرد:

با توجه به اینکه گواهی سپرده کالایی در حکم یک ورقه بهادار است و ورقه بهادار به استناد ماده ۱۴۳ قانون مالیات‌های مستقیم و بند ۲۴ ماده یک قانون توسعه ابزارها و نهاد‌های مالی جدید، هم از مالیات بر ارزش افزوده و هم از مالیات بر عملکرد معاف است و هیچگونه محدودیت و ممنوعیت مالیاتی ندارد، یک مزیت مهم برای ابزار مذکور محسوب می‌شود و یک فرصت سرمایه گذاری جذاب برای سرمایه‌گذاران و علاقه‌مندان به بازار سکه و طلا است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + نه =

کلید مقابل را فعال کنید