کد خبر:180022
پ
توضیحات بانک مرکزی درباره دلایل رشد نقدینگی
روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد

علت اصلی افزایش حجم نقدینگی در سال ۹۸

روابط عمومی بانک مرکزی علت اصلی افزایش حجم نقدینگی در سال ۹۸ را فشار شدید تحریم صادرات نفت بر بودجه دولت اعلام کرد.

روابط عمومی بانک مرکزی علت اصلی افزایش حجم نقدینگی در سال ۹۸ را فشار شدید تحریم صادرات نفت بر بودجه دولت اعلام کرد.

 

*** توجه خاص به رشد نقدینگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بر اساس گزارش بانک مرکزی در روز ۱۷ خرداد، طی سال‌های اخیر هشدار درباره رقم  افزایش حجم نقدینگی به حق یکی از پرتکرارترین موضوعات مورد بحث تحلیلگران و صاحب‌نظران بوده   و این موضوع در یک سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
همچنین به طور ویژه و با تأکید زیاد، تلاش شده وضعیت در دهه ١٣٩٠ و دوره دولت یازدهم و دوازدهم از نظر رشد نقدینگی کاملاً متفاوت از دوره‌های پیشین نشان داده شود.

 
به طور مشخص، عنوان می‌شود که برای نمونه، روزانه ١٠٠٠ میلیارد تومان به نقدینگی افزوده می‌شود یا حجم نقدینگی به زودی از ٣٠٠٠ هزار میلیارد تومان فراتر خواهد رفت.

 

کسانی که با تحلیل روند متغیرهای اقتصاد کلان و به ویژه کل‌های پولی آشنایی دارند، آگاهند که قضاوت درخصوص تحولات اقتصاد کلان و به ویژه «کل‌های پولی» باید براساس نرخ رشد آنها انجام شود و نه حجم آنها که گمراه کننده است.
ضمناً در این زمینه باید به روند تراز واقعی نقدینگی به عنوان یک نماد جهت‌گیری سیاست پولی نیز توجه کرد.

 

*** نگاهی به نرخ رشد نقدینگی در ایران

 

متوسط رشد نقدینگی دهه ١٣۴٠ برابر با ١۶.٩ درصد، دهه ١٣۵٠ برابر با ٣٣ درصد، دهه ١٣۶٠ برابر با ١٨.۴ درصد، دهه ١٣٧٠ برابر با ٢٧.٣ درصد، دهه ١٣٨٠ برابر با ٢٧.۴ درصد و دهه ١٣٩٠(تا سال ١٣٩٨) برابر با ٢۶.٧ درصد بوده است.

 

همچنین، بالاترین رشد نقدینگی در ایران مربوط به سال ١٣۵٣ با نرخ ۵٧ درصد و بعد از آن سال ١٣٨۵ با نرخ ٣٩ درصد و پس از آن سال ١٣٧۴ با نرخ ٣٨ درصد بوده است.

 

شدیدترین نرخ رشد نقدینگی مربوط به دهه ١٣۵٠ است و در مرحله بعد دهه های ١٣٨٠ و ١٣٧٠ و بعد از آن دهه ١٣٩٠ قرار می‌گیرد و ثانیاً بالاترین رشدهای سالانه نقدینگی در سال‌های ١٣۵٣، ١٣٨۵ و ١٣٧۴ بوده است و پس از آن سال ١٣٩٣ قرار می‌گیرد.

 

*** بانک مرکزی و رشد کنونی نقدینگی

 

رشدهای کنونی نقدینگی به هیچ وجه مطلوب بانک مرکزی نیست. افزایش حجم نقدینگی در سال ۹۸ که در حد ۳۱ درصد و بالاتر از متوسط بلندمدت نرخ رشد نقدینگی بوده است.

 
البته این نرخ رشد نقدینگی ناشی از فشار شدید تحریم صادرات نفت بر بودجه دولت و از طریق افزایش خالص ارزش دارایی های خارجی بانک مرکزی به دلیل خرید ارزهای ۱۲ درصد سهم صندوق توسعه ملی بوده است.

 

همچنین تلاش بانک مرکزی در تشدید نظارت بر بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و جلوگیری از اضافه برداشت بانک‌ها و کاهش شدید آن و ممانعت از مسابقه نرخ سود بین بانک‌ها و نیز راه‌اندازی عملیات بازار باز و اصلاح رابطه بانک مرکزی با دخل و خرج بودجه دولت است.

 

بانک مرکزی از طریق بازارسازی اوراق خزانه منتشره از سوی دولت، تاش کرده از نرخ رشد نقدینگی به عنوان منشاء اصلی تورم و بی ثباتی اقتصاد کلان، بکاهد.

 

***شرط کلیدی موفقیت در کنترل نقدینگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بانک مرکزی در پایان با اشاره به نقش کلیدی دولت در کنترل نقدینگی، تاکید کرده است:
شرط کلیدی موفقیت سیاست‌های بانک‌های مرکزی در کنترل نقدینگی و تورم، همراهی دولت در رعایت انضباط مالی، کنترل کسری بودجه همراه با حفظ پایداری مالی و عدم توسل به منابع بانک مرکزی برای جبران کسر بودجه یا تامین مالی سیاست ‌های توسعه‌ای است. امید است با روندی که آغاز شده است، شاهد نتایج مثبت آن درآینده باشیم.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 20 =

کلید مقابل را فعال کنید