کد خبر:179221
پ
حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت
سرپرست وزارت صنعت:

تهیه فهرست بهره‌برداران حوزه معدن و صنایع معدنی/ هدف‌گذاری ۱۰٫۵ میلیارد دلاری صادرات محصولات معدنی

سرپرست وزارت صنعت با اشاره به هدف‌گذاری ۱۰٫۵ میلیارد دلاری صادرات محصولات معدنی، به معاونت ایمیدرو دستور تهیه فهرستی از بهره‌برداران قدرتمند در حوزه معدن و صنایع معدنی را داد.

سرپرست وزارت صنعت با اشاره به هدف‌گذاری ۱۰٫۵ میلیارد دلاری صادرات محصولات معدنی، به معاونت ایمیدرو دستور تهیه فهرستی از بهره‌برداران قدرتمند در حوزه معدن و صنایع معدنی را داد.

 

*** اقتصاد تک محصولی به نام معدن و صنایع معدنی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسین مدرس خیابانی در نشستی با اعضای هیئت مدیره خانه معدن، ضمن تشریح سیاست‌های معدنی وزارتخانه در سال جهش تولید، گفت:

امسال هدف‌گذاری صادرات محصولات معدنی دستیابی به ۱۰.۵ میلیارد دلار صادرات است. سیاست وزارتخانه حرکت به سمت حلقه‌های با ارزش افزودهه بالاتر و تقویت صادرات در کل زنجیره فولاد است.

 

وی در ادامه اضافه کرد:

چنانچه قرار است به اقتصاد ایران، برچسب اقتصاد تک‌محصولی زده شود، بهتر است که این برچسب به نام معدن و صنایع معدنی باشد.

 

*** کمک درآمد حاصل حوزه معدن و صنایع معدنی به اقتصاد

 

وی درباره بهره‌برداری طرح‌ها در بخش معدن و صنایع معدنی، اظهار داشت:

بخش عمده‌ای از ۲۰۰ طرح قابل بهره‌برداری تا سال ۱۴۰۰، مربوط به این حوزه است و در سال جهش تولید، تعداد قابل توجهی از آنها راه‌اندازی می‌شوند.

 

مدرس خیابانی با اشاره به درآمدهای معدن و صنایع معدنی، اضافه کرد:

از سال ۹۸ که اقتصاد ایران به نوعی از درآمدهای نفتی جدا شده، درآمدهای ارزی این بخش کمک زیادی به تامین نیازهای ارزی کشور کرده است. امروز باوجود شرایط سخت تحریمی، طرح‌های توسعه‌ای عظیمی در این بخش در حال راه‌اندازی است.

 

*** سیاست‌های حوزه معدن و صنایع معدنی

 

وی با تاکید بر اینکه فعال‌سازی معادن کوچک و غیرفعال یکی از سیاست‌های اصلی این وزارتخانه در این حوزه است، گفت:

بر این اساس، نسبت تعداد معادن غیرفعال به کل معادن به تفکیک هر استان اعلام شده و در اختیار استانداران قرار می‌گیرد.

 

مدرس خیابانی با بیان اینکه صادرات در سال جهش تولید، زیر چتر حمایتی همه‌جانبه وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد، تصریح کرد:

پایش مجوزهای مرتبط با معدن و صنایع معدنی در دستور کار قرار گرفته و یکی از سیاست‌های اصلی در این رابطه، آزادسازی پهنه‌های اکتشافی و سپردن آنها به دست افراد صاحب اهلیت است.

 

*** تجهیزات لازم

 

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره تجهیزات موردنیاز بخش معدن و صنایع معدنی، افزود:

تامین تجهیزات مورد نیاز بخش معدن در دستور کار جدی قرار دارد و در این حوزه، برای افراد دارای اهلیت که کارنامه شفاف و قابل قبولی دارند، باید در صدور پروانه اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری خط ویژه‌ای در ارائه خدمات تدارک دیده شود.

 

سرپرست وزارت صنعت به معاونت معدنی این وزارتخانه و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ،ایمیدرو، ‌ماموریت داد:

فهرستی از بهره‌برداران قدرتمند در حوزه معدن و صنایع معدنی را تهیه کرده تا نسبت به واگذاری پهنه‌های اکتشافی در معادن به اهل فن، اقدام کنند. طراحی سامانه‌هایی به منظور شفاف‌سازی فرآیند صدور مجوزهای معدنی در وزارت صنعت در حال پیگیری است.

 

*** پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ایران دارای پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال است که بطور متوسط سالیانه ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی از آنها استخراج می‌شود که ۶۰ تا ۶۵ درصد آنها مصالح ساختمانی است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید