کد خبر:178793
پ
محبی-نژاد
دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان:

تحقق جهش تولید منوط به دو شرط/ مشکلات چهارگانه قطعه‌سازان

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌‌سازان دو عامل تامین ارز و مواد اولیه را از پیش شرط‌های اصلی تحقق شعار جهش تولید در صنعت خودروسازی دانست.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان دو عامل تامین ارز و مواد اولیه را از پیش شرط‌های اصلی تحقق شعار جهش تولید در صنعت خودروسازی دانست.

 

*** پیش نیاز جهش تولید 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، آرش محبی‌نژاد درباره شرایط جهش تولید، گفت:

جهش تولید فقط افزایش تیراژ خودروها نیست، بلکه ارتقای کیفیت و تنوع خودرو ها را نیز شامل می‌شود.

دستیابی به جهش تولید نیازمند پیش نیازها و آمادگی‌هایی است که از جمله آنها رفع مشکلات قطعه‌‌سازان است.

 

*** مشکلات چهارگانه قطعه‌‌سازان

 

وی، در ادامه پیرامون مشکلات قطعه‌سازان بیان داشت:

کمبود نقدینگی، اصلاح قیمت‌های فروش قطعات، دشواری تامین مواد اولیه داخلی و خارجی و تسویه خریدهای اعتباری مدت‌دار مشکلات قطعه‌سازان هستند و اگر روند تامین و تخصیص ارز و همچنین روند تامین مواد اولیه به شیوه دشوار کنونی پیش برود، دستیابی به هدف جهش تولید محقق نمی‌شود.

 

محبی نژاد  در زمینه شرایط جهش تولید خاطر نشان کرد: 

اگر شاهد تغییر رویه در عملکرد نظام بانکی در تامین ارز واحدهای قطعه ساز و تامین نقدینگی مورد نیازشان باشیم، بخش خصوصی توان و صلاحیت تحقق جهش تولید را دارد.

 

*** گزینه واردات بدون انتقال ارز

 

محبی نَژاد در زمینه گزینه های پیش روی قطعه‌‌سازان، افزود :

‌اکنون قطعه‌‌سازان علاوه بر تامین ارز به صورت تهاتری، تامین ارز متقاضی و گزینه  ،بدون انتقال ارز، را نیز پیگیری می‌کنند که در مورد آخر، بانک مرکزی با تامین ارز بدون ذکر منشا آن مخالف است.

اگر گزینه واردات بدون انتقال ارز اجرایی می‌شد، بسیاری از ارزهایی که دست اشخاص حقیقی و حقوقی است می‌توانست در چرخه اقتصادی وارد شده و از آنها به خوبی استفاده شود.

 

محبی نژاد در زمینه شرایط تحریمی، گفت:

به ویژه اکنون که در شرایط تحریم به سر می‌بریم، حجم زیادی از ارز وجود دارد که افراد نمی‌توانند منشا مشخص آن را ارائه کنند.

 
*** لزوم شفافیت از دیدگاه بانک مرکزی 

 

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان در ادامه خاطرنشان کرد:

بانک مرکزی همواره تاکید ویژه‌ای روی مشخص بودن منشا ارزها داشته، این در حالی است که در این صورت برای تحریم‌کنندگان نیز منشا ارزها مشخص می‌شود و دیگر نمی‌توان به دور زدن تحریم‌ها ادامه داد، اما در عین حال بانک مرکزی نیز نگران از دست رفتن ارزها و از کنترل خارج شدن آنهاست.

 

*** روش واردات بدون انتقال ارز 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان در پایان، اظهار داشت:

دسته بندی کالاها به دو بخش کالاهای مشمول ارز مبادله‌ای و ارز آزاد سبب شد برخی واردکنندگان، ارز مورد نیاز خود برای خرید کالا را از بازار آزاد تهیه کنند که به این شیوه واردات بدون انتقال ارز می گفتند.  

واردات بدون انتقال ارز شیوه‌ای بود که سال‌ها فعالان اقتصادی از این راه کالاهایی را وارد می‌کردند که دولت بابت آنها گشایش اعتبار اسنادی ، ال. سی، انجام نمی‌داد و این روش به‌ویژه در زمان تحریم‌ها که نقل و انتقال مالی به سختی انجام می شد کارساز بود.  

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید