کد خبر:177421
پ
عرضه ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولت در هفته آینده
روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد

عرضه ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولت در هفته آینده

کارگزاری بانک مرکزی از انتشار  ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولت با نرخ سود ۱۵ درصد و سررسید‌های ۱۷ و ۲۰ ماهه در ۱۳ خردادماه خبر داد.

کارگزاری بانک مرکزی از انتشار  ۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی دولت با نرخ سود ۱۵ درصد و سررسید‌های ۱۷ و ۲۰ ماهه در ۱۳ خردادماه خبر داد.
 
 

*** اطلاعیه بانک مرکزی درخصوص حراج اوراق بدهی 

 
 
ب پیرو اطلاعیه روز سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ روابط عمومی بانک مرکزی در خصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، کارگزاری بانک مرکزی اولین مرحله حراج این اوراق را روز سه شنبه ۱۳ خردادماه برگزار می‌کند.

بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند نسبت به ارسال سفارش‌های خرید خود تا ساعت ۱۰:۰۰ صبح روز یکشنبه ۱۱ خردادماه از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند.

 

*** مشخصات اوراق بدهی دولتی عرضه شده در حراج ۱۳ خرداد ۹۹

 

اوراق بدهی منتشر شده، مرابحه عام، نرخ سود اوراق ۱۵ درصد سالانه، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه،پرداخت کوپن دوبار در سال، و به شرح تصویر جدول می‌باشند.

به صورت تدریجی،حراج های هفتگی،در بازار عرضه می شود.

با توجه به این امر و پرداخت کامل سود شش‌ماهه اول به آخرین دارنده، بدیهی است نهادهایی که در نوبت‌های پس از اولین نوبت عرضه، در حراج شرکت می کنند در اعلام نرخ های خود، سود تحقق یافته بین تاریخ انتشار و نوبت‌های بعدی عرضه را لحاظ می‌کند.

وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه عرضه شده در حراج را ندارد. 

 

*** تصمیم گیری بانک مرکزی برای سفارشات دریافت شده 

بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم‌گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می‌‌کند و وزارتخانه مزبور، حداکثر تا پایان وقت اداری روز بعد، نسبت به تعیین سفارش‌های برنده از طریق مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می‌‌کند.

در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می‌شود.

 

*** ۲۰ خرداد نوبت بعدی حراج اوراق بدهی

حراج اوراق بدهی دولتی برای فروش به بانکها و موسسات اعتباری غیربانکی مجدداً در روز سه شنبه ۲۰ خردادماه اجرا می شود.

بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش‌های خود تا ساعت ۱۰:۰۰ صبح روز یکشنبه ۱۸ خردادماه از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند.

 

***  خرید اوراق توسط بانک مرکزی فقط در بازار ثانویه 

به گزارش خبرگزاری صنایع، لازم به ذکر است بر اساس جزء ۴ ، بند ،ک، تبصره ۵ قانون بودجه سال ۱۳۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است.

بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی‌تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند.

همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین‌کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین‌بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

 

اوراق بدهی دولت

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید