کد خبر:175789
پ
حسین شیرزاد
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

بهسازی و پویایی پنج هزار و ۷۲۰ شرکت تعاونی/ تشریح اقدامات سازمان تعاون روستایی

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد، طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ پویایی و بهسازی در پنج هزار و ۷۲۰ شرکت تعاونی صورت گرفته است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ پویایی و بهسازی در پنج هزار و ۷۲۰ شرکت تعاونی صورت گرفته است.

 

*** وظایف سازمان تعاون روستایی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسین شیرزاد باشاره به وظایف سازمان تعاون روستایی، اظهار داشت:

با توجه به اینکه یکی از وظایف سازمان تعاون روستایی ترویج تعاونگری، آموزش و توانمندسازی ارکان و کارکنان شبکه تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها و کارکنان سازمان است.

 

مدیریت فرآیند تاسیس و تشکیل و اخذ ثبت تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها، برگزاری مجامع، نظارت برتعیین هیئت مدیره و مدیر عامل، نظارت بر اجرای مصوبات مجامع، نظام‌بخشی جهت اعمال قانون شرکت‌های تعاونی، اساسنامه مصوب تعاونی‌ها و اتحادیه‌های متبوع، آیین نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های مصوب هیئت مدیره سازمان، الگوسازی و در نهایت ارزیابی و ارزشیابی و پایش مستمر و سالانه پنج هزار و ۷۲۰ شرکت تعاونی و اتحادیه‌های سراسر کشور را بر عهده دارند و طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ پویایی و بهسازی این تعداد تعاونی صورت گرفته است.

 

*** اقدامات بازسازی و بهسازی شبکه‌های نوین

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی پیرامون اقدامات انجام گرفته از سوی این سازمان، تصریح کرد:

برای بسترسازی مناسب دستیابی بیش از پیش به اهداف خود در جهت بازسازی و بهسازی کیفی شبکه و همچنین تعمیق اثربخشی و کار آمدسازی فعالیت‌ها و وظایف محوله، در طی دو سال گذشته اقدامات شایان توجهی در حوزه بازسازی و بهسازی و تشکیل شبکه‌های نوین، در حوزه سامان بخشی به شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی غیرفعال تحت پوشش سازمان، در جهت فعال‌سازی و برنامه پذیر کردن موجود، بازمهندسی تشکیل مجامع و انتخاب مدیران کارآمد، اصلاح قوانین و مقررات، پایش، نظارت و ارزشیابی شبکه به سرانجام رسانده است.

 

شیرزاد درباره مهم‌ترین اقدامات این سازمان، گفت: در حوزه بازسازی و بهسازی و تشکیل شبکه‌های نوین، در طول نه ماهه گذشته در جهت نهاد‌سازی و سازماندهی تولیدکنندگان و بهره برداران، متناسب با سیاست‌ها و برنامه‌های جاری وزارت جهاد کشاورزی و معاونت‌های تخصص برای توسعه کمی و کیفی تولید محصولات استراتژیک، این مهم در دستور کار سازمان قرار گرفت که بر این اساس با تشکیل کارگروه‌هایی مشترک با معاونت‌ها و دفاتر تخصصی وزارت متبوع، ضمن تدوین پنج اساسنامه شامل اساسنامه‌های ماهیان سردابی، دام سبک، دانه‌های روغنی، محصولات حبوبات، گیاهان دارویی و تصویب و ابلاغ آن به استان‌ها، با زمینه یابی و زمینه‌سازی در سطح استان‌ها و برنامه ریزی و پیگیری مستمر، سازمان موفق شد بیش از ۶۷۸ شرکت تعاونی محصولی را در استان‌ها سازماندهی و تشکیل دهد.

 

*** مشخص شدن وضعیت تعاونی‌ های غیرفعال

 

وی پیرامون تعیین تکلیف تعاونی‌های غیرفعال، ادامه داد:

در حوزه سامان‌بخشی به شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی غیرفعال تحت پوشش سازمان نیز در جهت احیاء ماده ۱۲۰ قانون شرکت‌های تعاونی و ۷ اساسنامه سازمان و شرکت‌ها و اتحادیه‌های تعاونی، موضوع تعیین تکلیف تعاونی‌های غیرفعال که در گذشته مغفول مانده بود برای اولین بار در طول فعالیت سازمان از طرف این سازمان بعد از بررسی کارشناسی و تشکیل کمیته‌ای تخصصی طرح ضرورت ساماندهی و تعیین تکلیف این گونه از تعاونی‌ها در سطح شبکه ارائه شد.

 

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران در ادامه، گفت:

در جهت اجرایی کردن این مهم، شیوه نامه طرح تعیین تکلیف (انحلال موجود قانون) تعاونی های غیرفعال تدوین و در هیئت مدیره سازمان تصویب و به استان‌ها ابلاغ شد.

 

وی ادامه داد:

براین اساس با واکاوی و بررسی همه شرکت‌ها و تعاونی‌های تحت پوشش سازمان تعاون روستایی تعداد ۹۲۱ تعاونی غیرفعال در راستای اجرایی کردن فصل بیستم قانون شرکت‌های تعاونی و فصل هفتم اساسنامه تعاونی حوزه عمل سازمان شناسایی شد که مقرر شد در یک دوره سه ساله مورد ساماندهی و تعیین تکلیف قرار گیرد.

 

*** فعالیت مجدد تعاونی‌های غیرفعال

 

شیرزاد درباره فعالیت مجدد تعاونی‌های غیرفعال اعلام کرد:

 در سال جاری به عنوان سال پایه تعداد ۳۰۷ تعاونی غیرفعال مورد بررسی و مراحل تعیین تکلیف و انحلال قانونی آنها در حال انجام است.

درباره اقدامات در حوزه فعال‌سازی و برنامه‌پذیر کردن تعاونی‌ها و اتحادیه‌های موجود، در این زمینه برای اولین بار در طول فعالیت سازمان، ازطرف این دفتر دستورالعمل برنامه پذیر کردن تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها تهیه و به استان‌ها ابلاغ شد.

 

وی در ادامه، توضیح داد:

براین اساس همه مدیران عامل مجاب هستند در ظرف زمانی سه ساله دوره مدیران عامل خود برنامه اقدامات خود را جهت توسعه اجتماعی، اقتصادی و بازرگانی شرکت یا اتحادیه تحت مدیریت خود تهیه و در هیئت مدیره تصویب و یک نسخه را به مدیریت تعاون روستایی استان ارسال کنند.

در این زمینه در طی دو سال گذشته تعداد ۱۴۶۶ مدیرعامل جدیدالانتخاب برنامه خود را ارائه کرده است.

 

*** اقدام جدید سازمان برای اولین بار

 

وی در ادامه با اشاره به اینکه برای اولین بار اتحادیه‌های ملی و سراسری نیز برنامه کوتاه مدت و بلند مدت خود را تدوین و ارائه کردند که این برنامه‌ها در بروشور چاپ و مستند سازی شد، گفت:

همچنین برای اولین بار در طول فعالیت سازمان و در یک اقدام جدید برای فعال‌سازی و ایجاد بستر ساختاری بررسی مستمر مسائل و چالش‌های شبکه، ارائه راهکارها، مکانیسم‌ها، خط مشی‌ها و اقدامات مقتضی برای برون رفت از چالش‌ها و موانع پیش رو و همچنین سهم بری بیشتر از بازار، گفتمان و دفاع حقوقی و صنفی در مقابل ساختار‌های برون شبکه‌ای، طرح تشکیل شورای هماهنگی اتحادیه‌های سراسری و ملی شبکه تعاونی‌ها روستایی و کشاورزی تدوین و در هیئت مدیره سازمان تصویب و این ساختار شکل اجرایی و فعال به خود گرفت.

 

*** حوزه انتخاب مدیران شایسته

 

معاون وزیر جهاد کشاورزی، درباره حوزه باز مهندسی و بهسازی فرآیند تشکیل مجامع و همچنین تحول در شناسایی و انتخاب مدیران کارآمد به عنوان چهارمین حوزه مورد بررسی، توضیح داد:

برای اولین بار در طول فعالیت سازمان موضوع ممیزی صلاحیت هیئت مدیره و مدیران عامل هیئت مدیره اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی تحت عنوان آیین نامه تشخیص صلاحیت نامزدهای برای احراز سمت مدیر عامل، هیئت مدیره و بازرس اتحادیه‌ها و شرکت‌های تعاونی روستایی، کشاورزی و زنان در ۱۰ ماده و ۱۸ تبصره تدوین و بعد از بررسی‌های کارشناسی در کمیته‌های مربوطه، در هیئت مدیره سازمان تصویب و برای اجرا به استان‌ها ابلاغ شده است.

در این زمینه به منظور توسعه دایره مدیریتی و بهره‌گیری از پتانسیل و قابلیت سایر افراد عضو در سطح شبکه تعاونی‌ها و تشکل‌ها ماده مهم ۵۱ قانون شرکت‌های تعاونی که سالها مغفول مانده بود نیز از طرف رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان به استان‌ها ابلاغ شد.

 

وی در ادامه، افزود:

همچنین در این زمینه جهت تشکیل بهینه مجامع تعاونی‌ها و تشکل‌های تحت پوشش شبکه، ضمن بهره‌گیری از نرم افزارها و IT برای ایجاد شفافیت فرایند انتخابات، ۹ دستورالعمل و یک هزارو ۱۹۱ نامه هدایتی تدوین و به استان‌ها ارسال شد.

بر این اساس در گام اول در طی دو سال گذشته تعداد ۶۲۱۰ مجامع برنامه ریزی و به لحاظ دستورالعمل‌های جدید با موفقیت برگزار شد.

 

*** حوزه نظارت بر تعاونی‌ها

 

شیرزاد درباره اقدامات لازم در حوزه نظارت بر تعاونی‌ها، اظهار داشت:

همچنین در حوزه وظایف پایش، نظارتی و ارزشیابی شبکه تعاونی‌ها و تشکل‌های تحت پوشش سازمان نیز برای اجرایی کردن بند ۲۷ ماده ۳ اساسنامه سازمان مرکزی تعاون روستایی، در دو گذشته با تشکیل کمیته‌های تخصص متشکل از همکاران شاخص ستادی و استانی، ضمن اصلاح و ایجاد بیش از ۱۲۰ شاخص و باز سازی فرم‌های مربوطه نسبت به تدوین و ارسال دستور العمل جدید ارزشیابی تعاونی‌ها به کلیه تعاونی‌ها و تشکل‌های تحت پوشش سازمان تعاون روستایی در هفت محور و عملکرد، میزان رعایت قوانین و مقررات، تامین و زیر ساخت، ساختار و عوامل مدیریتی، توانمند سازی و آموزش، رعایت ضوابط مالی، میزان فعالیتهای اقتصادی و سایر فعالیت ها تحولی و نوآورانه مورد ارزشیابی قرار گرفتند.

 

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت:

در این زمینه آئین نامه جدید نظارت بر فرآیند شبکه تعاونی‌ها و تشکل‌ها تهیه و در دستور کار تصویب هیئت مدیره قرار گرفت. از طرفی در انجام وظایف نظارتی برای تطبیق فرآیند فعالیت‌های تشکیل مجامع و انتخاب مدیران عامل و بررسی وضعیت ارکان و کارکنان کلیه اتحادیه‌های استانی و ملی، فرم‌ها و پرسشنامه‌های استحصال اطلاعات، در موضوعات تطبیق وضعیت رعایت مقررات، وضعیت کارکردی وضعیت جمعیت شناختی تدوین و به صورت میدانی تکمیل و مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت و نتایج آنها جهت بهره‌برداری و ارائه بازخورد به مدیران ستادی و مدیران استانی ارائه شد.

 

*** بررسی عملکرد شرکت تعاونی‌

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان درباره نحوه بررسی عملکرد شرکت تعاونی‌ها، افزود:

همچنین به منظور صرفه جویی در هزینه‌ها، تسریع در جمع‌آوری اطلاعات و بروز رسانی فرآیند اجرایی ارزشیابی تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها و تاکید بر استفاده حداکثری از پتانسیل سامانه جامع آماری سازمان بستر لازم برای اجرای طرح ارزشیابی تعاونی‌ها از طریق سامانه با همکاری معاونت توسعه مدیریت و منابع فراهم شده.

برای اولین بار در طول فعالیت سازمان، طرح ارزشیابی عملکرد تعاونی‌ها و اتحادیه ها در سال ۹۸ با استفاده از سامانه جامع آماری انجام شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 1 =

کلید مقابل را فعال کنید