کد خبر:175964
پ
فروشگاه‌های زنجیره‌ای
مرکز آمار ایران منتشر کرد

چه اقلامی در تهران بیشتر گران شدند؟/ استان تهران بالاتر از میانگین کشوری

زندگی در استان تهران به عنوان پایتخت سیاسی و اقتصادی ایران تبعاتی دارد که مهم‌ترین آن تحمل نرخ تورمی بالاتراز میانگین کشوری است.

بر اساس آمار نرخ تورم مرکز آمار ایران، استان تهران به عنوان پایتخت سیاسی و اقتصادی ایران تبعاتی دارد که مهم‌ترین آن تحمل نرخ تورمی بالاتر از میانگین کشوری است.

 

*** تورم و محاسبه آن در سبد مصرفی خانوار 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، تورم به معنی افزایش غیرمتناسب سطح عمومی قیمت‌ها است. برای اندازه‌گیری این شاخص به طور معمول در بازه‌های زمانی ماهانه و سالانه،‌ قیمت‌ انواع کالاها و خدمات در سراسر کشور اندازه گیری می شود.

در بررسی نرخ تورم کالاها و خدماتی مورد محاسبه قرار می‌گیرد که جزو کالاها و خدمات ضروری زندگی مردم به‌شمار می‌روند سپس به تناسب اهمیت آن کالا در زندگی عموم مردم، سبد کالایی تعریف و تورم بر مبنای آن محاسبه می شود.

 

*** تهران بالاتر از میانگین کشوری 

 

بر اساس تازه‌ترین آمار نرخ تورم که در فروردین ماه سال جاری مورد سنجش مرکز آمار ایران قرار گرفته، استان تهران پس از استان‌های هرمزگان و ایلام در جایگاه سوم قرار گرفته و تورمی بالاتر از میانگین کشوری را پشت سر گذاشته است.

شاید بالا بودن نرخ تورم در استان‌های کمتر توسعه‌یافته که از شاخص‌های توسعه صنعتی و اقتصادی کمتر برخوردارند، توجیح کارشناسی داشته باشد اما این امر در استان تهران که از منظر توسعه صنعتی و اقتصادی جزو استان های پیشرو است، محل تامل است.

نگاهی به نرخ تورم نقطه به نقطه و سالانه استان تهران در فروردین ماه ۹۹ نمای روشن‌تری از آنچه شهروندان تهرانی در کنار مواجهه با ویروس کرونا تجربه کرده‌اند، پیش روی خوانندگان می‌گذارد.

 

*** تورم نقطه به نقطه در پایتخت

 

در تورم نقطه به نقطه، شاخص قیمت کالاها و خدمات در هر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل مورد سنجش قرار می‌گیرد، بر این مبنا نرخ تورم نقطه به نقطه در فروردین ماه امسال در کل کشور ۱۹.۸ درصد و در استان تهران ۲۲.۵ درصد بود. در تورم نقطه به نقطه استان تهران پس از هرمزگان و ایلام در رتبه سوم کشوری از نظر تورم بالا قرار داشت.

البته نباید تفکیک خانوارهای شهری و روستایی را در این بررسی از یاد برد هرچند که بالغ بر ۹۶ درصد جمعیت استان به دلیل غلبه شهرنشینی در مناطق شهری ساکن هستند.

طبق آمار مرکز آمار ایران، خانوارهای شهری استان تهران در ماه فروردین تورم ۲۲.۵ درصدی را نسبت به فروردین سال ۹۸ پشت سرگذاشتند که البته این رقم برای کل کشور ۲۰.۲ درصد بود.

در بخش تورم روستایی با اینکه در کل کشور تورم نقطه به نقطه به ۱۸.۱ درصد رسیده بود، روستاییان تهرانی با تورم ۲۲.۹ درصدی روبرو بودند به طوری که بعد از هرمزگان در جایگاه توم قرار گرفتند.

این در حالی است که نرخ تورم سالانه در ۱۲ ماه منتهی به فروردین ۹۹در کل کشور ۳۲.۲ درصد، تورم شهری ۳۱.۹ درصد و تورم روستایی ۳۳.۹ درصد محاسبه شده است.

 

*** اثر تورم بر خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها

 

مرکز آمار ایران در حالی نرخ تورم سالانه منتهی به فروردین ۹۹ را در بخش خوراکی ها و آشامیدنی ها و دخانیات برابر ۳۶.۵ درصد و تورم نقطه به نقطه را ۱۰.۷ درصد محاسبه کرده است که این شاخص برای گروه اقلام غیرخوراکی و خدمات به ترتیب ۳۰.۳ درصد تورم سالانه و ۲۴.۷ درصد تورم ماهانه بوده است.

با این وجود در استان تهران نرخ تورم اقلام خوراکی در تورم ماهانه ۱۱.۹ درصد و تورم ۳۸.۴ درصد  و در بخش تورم اقلام غیرخوراکی به ترتیب ۳۲ درصد تورم سالانه و ۲۶.۵ درصد تورم ماهانه بوده است.

 بررسی‌ها نشان می‌دهد که خانوارهای روستایی استان تهران بیش از خانوارهای شهری در بخش خوراکی‌ها متحمل تورم شده اند، نرخ تورم سالانه برای شهرنشینان تهرانی ۳۸.۲ درصد و برای ساکنان مناطق روستایی این استان ۴۱.۲ درصد محاسبه شده است. این در حالی است که نرخ تورم سالانه کل کشور در بخش خوراکی‌ها در مناطق شهری ۳۶.۶ درصد و در مناطق روستایی ۳۵.۹ درصد بوده است.

 

*** چه اقلامی در تهران بیشتر گران شدند؟

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نگاهی به سبد هزینه‌های مصرفی خانوارهای تهرانی بیانگر آن است که پوشاک و کفش با ۴۱.۱ درصد، مبلمان و لوازم خانگی با ۴۰ درصد، حمل و نقل با ۴۸.۶ درصد و تفریح و فرهنگ با ۴۴.۷ درصد بیشترین نرخ تورم سالانه را در استان تهران تجربه کرده‌اند و بیشترین تاثیر را بر نرخ تورم این استان داشتند.

 در این بررسی در کل استان تهران اعم از مناطق شهری و روسالیی تورم سالانه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها ۳۸.۹ درصد، دخانیات ۱۸.۶ درصد، مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت ها ۲۹ درصد، مبلمان و لوازم خانگی و تعمیر و نگهداری آن ۴۰ درصد، بهداشت و درمان ۲۴.۴ درصد، ارتباطات ۱۴.۶ درصد، آموزش ۲۶.۷ درصد، هتل و رستوران ۳۳.۸ درصد و کالا و خدمات متفرقه ۳۴.۲ درصد محاسبه شده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول