کد خبر:175261
پ
دادگاه‌های ویژه اقتصادی
سخنگوی قوه قضائیه خبر داد

صدور احکام سنگین برای سلطان خودرو و همسرش/ مدیرعامل سابق سایپا نقره داغ شد

سخنگوی قوه قضائیه در جریان تشریح احکام مفاسد اقتصادی از صدور احکام سنگین برای سلطان خودرو و همسرش و همچنین نقره داغ‌شدن مدیر عامل سایپا خبر داد.

سخنگوی قوه قضائیه در جریان تشریح احکام مفاسد اقتصادی از صدور احکام سنگین برای سلطان خودرو و همسرش و همچنین نقره داغ‌شدن مدیر عامل سایپا خبر داد.

 

*** صدور احکام مفاسد اقتصادی

 

 به گزارش خبرگزاری صنایع ، غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به احکام مفاسد اقتصادی، اظهار داشت:

در شعبه دوم ویژه رسیدگی به اخلال در نظام اقتصادی کشور، در پرونده‌ای که در ابتدا بیش از ۵۰ متهم داشت، کیفرخواستی برای ۴۳ نفر صادر شد و در دادگاه ۳۴ نفر از اخلال گران محکوم شدند.

 

*** حکم اعدام برای سلطان خودرو و همسرش

 

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه پیرامون حکم صادره برای سلطان خودرو و همسرش، بیان داشت:

وحید بهزادی معروف به سلطان خودرو و همسرش نجوا لاشیدایی هر دو نفر به جرم مشارکت در اخلال کلان در نظام پولی و ارزی منجر به قاچاق ارز از طریق ثبت سفارشات صوری، اخلال در نظام توزیعی نیازمندی‌های عمومی کشور از طریق پیش خرید ۶۷۰۰ خودرو از سایپا و مشارکت در عملیات پولشویی و موضوعات مربوطه به سکه که ۲۴ هزار و ۷۰۰ سکه به همراه یک صد کیلوگرم طلا کشف شد؛ حکم اعدام این دو نفر صادر شده که قابل تجدیدنظر خواهی است.

 

*** نقره‌داغ ۲ نماینده و مدیرعامل سابق سایپا

 

اسماعیلی در ادامه اضافه کرد:

در همین پرونده مهدی جمالی مدیرعامل سابق سایپا به جرم مشارکت در اخلال در نظام توزیعی به ۷ سال حبس، رضا تقی‌زاده ماکویی فرزند عباس معاون سابق بازاریابی سایپا به ۱۵ سال حبس محکوم شدند.

همچنین محمد عزیزی نماینده مجلس به جرم معاونت در اخلال در نظام توزیع خودرو به ۶۱ ماه حبس تعزیری، فریدون احمدی نماینده مجلس به جرم معاونت در اخلال در نظام توزیعی به ۶۱ ماه حبس تعزیری و حسن هشترودی رئیس سابق حراست کل سایپا به جرم معاونت در اخلال در نظام توزیعی به ۶۱ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

 

*** ممنوعیت صدور حکم تخلیه برخی مستاجران

 

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه نشست اعلام کرد:

صدور حکم تخلیه برای قراردادهای اجاره‌ای که موعد اجاره منقضی شده ممنوع است.

 

وی در ادامه افزود:

به همه واحدهای قضایی ابلاغ شد در ارتباط با قراردادهای اجاره‌ای که موعد اجاره منقضی شده نه حکم تخلیه صادر شود نه حکم تخلیه‌ای اجرا شود که این دستور برای همه واحدهای قضایی لازم الاجراست و در حال اجراست و تخلفی به ما گزارش نشده است.

یکی دو مورد که در رسانه‌ها منعکس شد متوجه شدیم مربوط به احکام قضایی نبوده و در ارتباط با منازل سازمانی بوده که اجاره به فرد داده‌اند و خود سازمان اقدام کرده است.

 

*** پرونده پرداخت‌نکردن بیمه بیکاری

 

اسماعیلی در ادامه در خصوص ورود دستگاه قضا و پیگیری عدم پرداخت به موقع مقرری بیمه بیکاری ویروس کرونا، گفت:

دستگاه قضا از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی میخواهد تا پیش از قضایی شدن این پرونده و حتی گامی زودتر از مطالبه این افراد ضعیف که بیکار شدند و درآمدی برای امرار معاش ندارند به وظیفه قانونی خود عمل کند و نسبت به پرداخت حقوق قانونی این افراد اقدام کنند و قوه قضاییه چیزی جز اجرای قانون از این دستگاه نمی‌خواهد.

 

وی در ادامه اضافه کرد:

قوه قضائیه نیز همزبان و همراه با این اقشار آسیب‌پذیر جامعه، از وزارت‌خانه مربوطه مطالبه می‌کنیم که به موقع مطالبات و بیمه کسانی که به موجب قانون بایستی از بیمه بیکاری بهره‌مند بشوند را پرداخت کند و امیدوارم با اقدام سریع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به پرداخت به موقع مقرری پرونده قضایی تشکیل نشود.

 

*** هشدار سخنگوی قوه قضائیه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی قوه قضائیه در پایان، تاکید کرد:

قوه قضائیه اعلام میکند که پرونده‌های کثیرالشاکی اولویت اول دستگاه قضا است و اگر کوتاهی و قصوری صورت گرفت، این پرونده را همانند دیگر پرونده‌های کثیرالشاکی خارج از نوبت رسیدگی خواهیم کرد.

اگر پرونده قضایی تشکیل شد و افراد زیادی از بیکاران مشمول این پرونده شدند، حتما قوه قضاییه از طریق مراجع ذی‌ربط همچون دیوان عدالت اداری حق افراد ضعیف جامعه را خواهد گرفت.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + نه =

کلید مقابل را فعال کنید