کد خبر:175136
پ
آذری جهرمی
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات:

دسترسی ۷۰ میلیون ایرانی به اینترنت/ اندازه اقتصاد دیجیتال ۶٫۵ درصد است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اندازه اقتصاد دیجیتال از دسترسی ۷۰ میلیون ایرانی به اینترنت خبر داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اندازه اقتصاد دیجیتال از دسترسی ۷۰ میلیون ایرانی به اینترنت خبر داد.

 

*** جهش در اقتصاد دیجیتال

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد جواد آذری جهرمی در رسانه ملی پیرامون اقتصاد دیجیتال ، اظهار داشت:

اقتصاد دیجیتال در دولت دوازدهم بصورت جدی پیگیری شد. پیگیری و پیشرفت در حوزه اقتصاد دیجیتال جزء برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است و آینده اقتصاد دنیا به سمت اقتصاد دیجیتال در حرکت است. نوآوری، خلاقیت و استفاده از نیروهای جوان و نخبه جایگاه ویژه‌ای در این اقتصاد دارد.

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  با اشاره به جمعیت ایران در منطقه خاورمیانه، اعلام کرد:

بازار از نکات بسیار مهم در حوزه اقتصاد دیجیتال است.ایران در منطقه خاورمیانه به لحاظ جمعیتی ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد که یک ظرفیت بسیار بزرگی است و دیجیتال در کشور در حال رشد و توسعه است.کشور ایران با این وصف مستعد یک جهش بزرگ در حوزه اقتصاد دیجیتال است.

 

*** سهم تلکام در دولت دوازدهم

 

وی پیرامون سهم اقتصاد تلکام، افزود:

سال ۱۳۹۵ سهم اقتصاد بخش تلکام که جزء هسته بود به تنهایی در تولید ناخالص داخلی ۱٫۷۵ درصد بود که امسال به ۲٫۵ درصد رسیده است.حجم بازار حوزه تلکام در ابتدای دولت یازدهم ۱۹ هزار میلیارد تومان، ابتدای دولت دوازدهم ۳۶ هزار میلیارد تومان و امسال به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

 

*** تشریح لایه‌های اقتصاد دیجیتال

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تشریح اقتصاد دیجیتال، افزود:

اقتصاد دیجیتال دارای سه لایه از قبیل هسته، محدود و وسیع است. لایه اول مربوط به هسته اقتصاد‌ دیجیتال است این لایه بیشتر به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، فعالیت اپراتورهای مخابراتی و ارتباطی، تولید و صادرات نرم افزار، سخت افزار، تولیدات داخلی و بازرگانی این تولیدات و بخش خدمات حوزه آی.سی. تی ربط پیدا می‌کند.

 

آذری جهرمی در ادامه، افزود:

لایه دوم (محدود) اقتصاد پلتفرمی و لایه سوم (وسیع) دیجیتالی شدن فرآیندها مثل کشاورزی، بهداشت، انرژی و بسیاری از حوزه‌های دیگر در این لایه قرار می‌گیرند.

 

*** سیاست‌های وزارت ارتباطات

 

آذری پیرامون دسترسی مردم به اینترنت، بیان داشت:

سیاست مهم این وزارتخانه در رشد بازار اپراتورهای ارتباطی تثبیت و کنترل قیمت‌ها و استراتژی توسعه بازار بوده است.پنج میلیون نفر در ابتدای دولت یازدهم به اینترنت دسترسی داشته‌اند که این عدد در ابتدای دولت دوازدهم به  ۳۶ میلیون نفر و اکنون به ۷۰ میلیون نفر ایرانی رسیده است.

 

وی در ادامه افزود:

این وزارتخانه قیمت‌ها را بالا نبرد و تلاطم‌های ارزی را از جیب مردم تامین نکرد، حجم حوزه بازار تلکام از ۳۶ به ۵۰ هزار میلیارد تومان در ۲ تا ۲٫۵ سال گذشته ناشی از توسعه بازار بوده است.

 

*** تری‌جی و فورجی

 

وی پیرامون تری‌جی و فورجی در کشور، ادامه داد:

رشد و توسعه خوبی در حوزه تری‌جی و فورجی  دولت دوازدهم در کشور اتفاق افتاد به نحوی که صد درصد شهرها و ۸۷ درصد روستاهابه تر‌جی و فورجی متصل شدند.

 

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه، گفت:

این عدد تا پایان امسال در روستاهای بالای ۲۰ خانوار به صد درصد می‌رسد اینها همان استراژدی بازار بود که اقتصاد را بزرگ کرد.

 

*** حوزه استارت آپ‌ها

 

 آذری جهرمی درباره پیشرفت و سهم حوزه استارت آپ‌ها، اظهارداشت:

سهم بخش خدمات چهار دهم درصد بود که اکنون به هشت دهم درصد رسیده است. استارت آپ‌ها در این رسته قرار می‌گیرند که در طول ۲٫۵ سال گذشته رشد ۱۰۰ درصدی را تجربه کرده‌اند.

 

 وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین، گفت:

هرچند استارت آپ‌ها به اندازه حوزه مخابراتی بزرگ نشده‌اند ولی ضریب و نمودار رشد شان به سمت بالاست. هم اکنون پنج هزار استارت آپ در سامانه نوآفرین سازمان فناوری اطلاعات ثبت و در حال فعالیت اقتصادی هستند، این کسب و کارها ضمن ایجاد اشتغال بستر خدمات را در حوزه‌های مختلف برای مردم فراهم می‌کنند.

 

*** اندازه اقتصاد دیجیتال در کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان، پیرامون سهم هر لایه در اقتصاد دیجیتال،اظهار داشت:

مجموع اندازه هسته اقتصاد دیجیتال در ایران چهار درصد و لایه دوم و سوم در مجموع ۲٫۵ درصد شده است.

هم اکنون متوسط هسته اقتصاد دیجیتال در دنیا ۴٫۵ درصد است، هسته اقتصاد دیجیتال در آمریکا و چین به ترتیب ۶ و ۶٫۹ درصد است بواسطه تولیدتجهیزات سخت افزاری وسیعی که در این حوزه دارند.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید