کد خبر:175296
پ
مدرس خیابانی
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد

ایجاد صندوق حمایت از ساخت داخل/ داخلی‌سازی ملاک اعطای تسهیلات به صنعتگران می‌شود

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به داخلی‌سازی به عنوان ملاک اعطای تسهیلات به صنعتگران از ایجاد صندوق حمایت از ساخت داخل خبر داد.

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به داخلی‌سازی به عنوان ملاک اعطای تسهیلات به صنعتگران از ایجاد صندوق حمایت از ساخت داخل خبر داد.

 

*** رویکرد وزارت صنعت در وزه تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسین مدرس خیابانی در جلسه پیگیری نهضت داخلی‌سازی با تشریح راهبردهای ۴ گانه وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت:

رویکرد اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه تولید، توجه حداکثری به توان سازندگان داخلی و عمق‌بخشی به ساخت داخلی قطعات است، به نحوی که هر قطعه‌ای که قابلیت تولید در داخل بنگاههای تولیدی ایران را داشته باشد، اجازه واردات نخواهد داشت.

 

*** ایجاد بانک اطلاعاتی سازندگان داخلی 

 

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه، افزود:

وزارت صنعت، معدن و تجارت مجموعه‌ای از حمایت‌ها را برای تقویت و تعمیق ساخت داخلی قطعات در نظر گرفته است که بر اساس آن، علاوه بر راه‌اندازی میزهای داخلی‌سازی در صنایع مختلف، تلاش شده تا بانک اطلاعاتی از سازندگان داخلی قطعات ایجاد شده تا بتوان فهرست تولیدکنندگان داخلی را برای همکاری با متقاضیان در صنایع مختلف، تبادل کرد.

 

*** ایجاد صندوق حمایت از ساخت داخل

 

وی  در خصوص حمایت از صنایع، تصریح کرد:

در عین حال، صندوق حمایت از ساخت داخل و  نیز به زودی در وزارت صنعت، معدن و تجارت ایجاد می‌شود که بر مبنای آن، هرگونه تسهیلاتی که قرار است در قالب حمایت از صنایع به بخش‌های مختلف صنعتی ارایه شود، منوط به داخلی‌سازی است.

 

*** قالب جدید همکاری دانش‌بنیان‌ها 

 

مدرس خیابانی در عین حال، برگزاری میزهای ساخت داخل در ۳۱ استان کشور را یکی از دستورکارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان و خاطرنشان کرد:

شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در قالب این میزهای داخلی‌سازی، نقش‌آفرینی نموده و بخشی از طرح‌های خود را متناسب با نیاز صنایع مختلف، تجاری‌سازی نمایند.

 

*** پایش هفتگی برنامه ساخت داخل

 

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص نیاز صنایع مختلف کشور، گفت:

برنامه ساخت داخل و عملکرد مرتبط با اهداف آن، به صورت هفتگی از سوی معاونت امور صنایع وزارت صنعت مورد پیگیری واقع می‌شود و بر این اساس به تناسب نیازی که صنایع مختلف کشور دارند، سازندگان داخلی توانمند پای کار آمده و سفارشات ثبت‌شده از سوی متقاضیان در بخش‌های مختلف صنعتی را پاسخ می‌دهند.

 

*** ممنوعیت واردات کالاها و قطعات دارای مشابه داخلی

 

مدرس خیابانی در ادامه پیرامون واردات کالاهای مشابه داخلی، تصریح کرد:

ممنوعیت واردات کالاها و قطعات دارای مشابه داخلی، یکی از دستورکارهای جدی وزارت صنعت، معدن و تجارت است که بر این اساس، ثبت سفارش تمامی قطعات و اقلام و تجهیزات صنعتی دارای مشابه ساخت داخلی، ممنوع است.

 

*** وظیفه شهرک‌های صنعتی 

 

مدرس خیابانی پیرامون نقش شهرک‌های صنعتی در حمایت از تولید داخلی، تاکید کرد:

شهرک‌های صنعتی نیز موظف شده‌اند تا نمایشگاه‌هایی را برای عرضه مستقیم کالاهایی که ساخت داخلی شده‌اند، در تمامی شهرک‌ها و نواحی صنعتی راه‌اندازی کرده و زمینه را برای معرفی و انعقاد قرارداد میان سازندگان و متقاضیان کالاها و قطعات تولید داخلی فراهم آورند.

 

*** جایگاه ویژه داخلی‌سازی 

 

وی در ادامه پیرامون اهمیت داخلی سازی بیان داشت:

امروز داخلی‌سازی، به اندازه افتتاح طرح‌ها و پروژه‌های بزرگ ملی، برای کشور اهمیت دارد و بر این اساس تمامی دستگاه‌ها و سازمان‌های تابعه وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان دستگاه پشتیبان و نهادهای عمومی همچون صنایع دفاع، ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، بنیاد مستضعفان، قرارگاه خاتم‎الانبیاء و آستان قدس رضوی با توجه به امکاناتی که در اختیار دارند، وارد پروسه داخلی‌سازی قطعات شده و نهضت داخلی‌سازی قطعات را تکمیل می‌کنند.

 

*** تقاضای سرپرست وزارت صمت از تولیدکنندگان داخلی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت در پایان خواستار افزایش کیفیت قطعات تولیدی از سوی سازندگان داخلی شد و گفت:

به موازات حمایت همه‌جانبه و تمام قدی که دولت از ساخت داخلی کالاها و تجهیزات مورد نیاز بخش‌های مختلف صنعتی دارد، از سازندگان داخلی نیز انتظار می‌رود تا با تمام توان، نسبت به افزایش کیفیت اقدام نمایند،ضمن اینکه سازمان ملی استاندارد نیز کیفیت قطعات داخلی را پایش می‌کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید