کد خبر:174184
پ
جهش تولید
گزارش مشترک مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون تولید ملی مشخص کرد

آیا جهش تولید در ایران امکانپذیر است؟/ صعود ۴۸ رتبه‌ای ایران در شاخص جهانی نوآوری

گزارش مشترک مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون تولید ملی مجلس مبنی بر صعود ۴۸ رتبه‌ای ایران در شاخص جهانی نوآوری طی ۷ سال گذشته اثبات می‌کند جهش تولید در این کشور امکانپذیر است.

گزارش مشترک مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون تولید ملی مجلس مبنی بر صعود ۴۸ رتبه‌ای ایران در شاخص جهانی نوآوری طی ۷ سال گذشته اثبات می‌کند ایران کشوری دانش بنیان و تحقق جهش تولید در این کشور امکانپذیر است.

 

*** الزامات و مفاهیم جهش تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی گزارشی پیرامون مفاهیم و الزامات جهش تولید، ظرفیت‌ها، آسیب‌شناسی و ارائه راهبردها و راهکارها منتشر کرد که در بخشی از این گزارش به ظرفیت‌شناسی جهش تولید در بخش‌های اقتصادی اشاره شده است.

 

در این گزارش به بررسی ظرفیت‌های جهش تولید در حوزه دانش بنیان می‌پردازیم.

 

*** جایگاه ایران در علم و فناوری 

 

جایگاه ایران در علم و فناوری، از وضعیت مناسبی برخوردار است. علاوه بر این شاخص جهانی نوآوری نیز عملکرد مطلوبی از ایران در این شاخص از خود نشان داده است.

 

ایران که از سال ۲۰۱۱ میلادی، به جمع کشورهای این رتبه بندی پیوسته است، در سال‌های گذشته توانسته در بین ۱۲۹ کشور رتبه های ۱۱۳ ( ۲۰۱۳ )، ۱۲۰ ( ۲۰۱۴ )، ۱۰۶ (۲۰۱۵ ) و ۷۸( ۲۰۱۶ ) قرار گیرد. این روند صعودی، در دو سال اخیر نیز حفظ شده و در حالی که ایران در آخرین گزارش در جایگاه ۷۵ ام قرار گرفته بود، با جهش بلند خود، توانسته است در رده ۶۵ ام جهانی و دوم آسیای مرکزی و جنوبی قرار گیرد.

 

در سال‌های گذشته نیز توجه نسبتا مناسبی در خصوص شرکت‌ها و واحدهای فعال در حوزه دانش بنیان شده است و باتوجه به بیکاری بالا در فارغ التحصیلان کشور، ظرفیت‌های بالقوه بسیار زیادی در ارتقای کمی و کیفی عملکرد شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد که البته لازم است این مهم در میان مدت باتوجه به اصلاح رابطه صنعت و دانشگاه در کشور به صورت اصولی و قاعده مند صورت گیرد و ارتباط شرکت‌های دانش بنیان با دانشگاه‌ها به عنوان مراجع علم و فناوری صورت گیرد.

 

*** صعود ۴۸ رتبه‌ای ایران در شاخص جهانی نوآوری

 

در بخش ظرفیت‌های سخت افزاری و امکانات فنی تولید در حوزه شرکت‌های دانش بنیان می‌توان صندوق نوآوری و شکوفایی، ۴۳ صندوق پژوهش و فناوری غیر دولتی، ۵ صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فعال در فرابورس و تعداد ۴۹۰۹ شرکت دانش بنیان را بر شمرد.

 

مهمترین الزامات جهش تولید در این حوزه، عمدتا در دو محور اصلی اول، تسهیل و تسریع در تأسیس شرکت‌های دانش بنیان با حذف فرایندها و بروکراسی غیرضرور در صدور مجوزها و دوم، به کارگیری ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان برای ارتقا و بهبود تولید سایر شرکت‌ها در بخش‌های مختلف صنعتی، معدنی، کشاورزی و خدمات خلاصه می‌شود.

صعود ۴۸ رتبه‌ای ایران در شاخص جهانی نوآوری طی ۷ سال گذشته نشان می دهد، ایران کشوری دانش بنیان است و بر همین اساس، تحقق جهش تولید در کشور ما آرزوی دست نیافتنی نیست.

 

*** استفاده نهاد‌ها از شرکت‌های دانش بنیان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ظرفیت‌های نرم افزاری و نهادهای رسمی در حوزه شرکت‌های دانش بنیان، عمدتا شامل قانون حمایت از شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و خدمات صندوق نوآوری و شکوفایی، قانون احکام دائمی توسعه، قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + یک =

کلید مقابل را فعال کنید