کد خبر:173608
پ
بورس-فولاد
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

معاملات فولاد در بورس ادامه خواهد داشت؟

شنیده‌ها حاکی از آن است در جلسه فوق‌العاده کمیته تخصصی فولاد پیرامون ادامه معاملات فولاد در بورس تصمیم‌گیری خواهد شد.

شنیده‌ها حاکی از آن است در جلسه فوق‌العاده کمیته تخصصی فولاد پیرامون ادامه معاملات فولاد در بورس تصمیم‌گیری خواهد شد.

 

*** جلسه فوق‌العاده کمیته تنظیم بازار فولاد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شنیده‌ها حاکی از آن است که در جلسه کارگروه اصلی تنظیم بازار ۲۲ اردیبشهت ماه، موضوع ابطال معاملات فولاد در بورس کالا، خارج از دستور مطرح شده و مورد اعتراض سازمان بازرسی کل کشور قرار گرفته است، بنابرابن مقرر شده ۲۳ اردیبهشت جلسه کمیته تخصصی فولاد به طور فوق‌العاده و با حضور اعضای کارگروه تنظیم بازار برگزار شود.

 

*** در اولین جلسه سال جاری چه گذشت؟

 

در اولین جلسه کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد در سال جاری، با حضور معاونت‌های مختلف وزارت صنعت، ایمیدرو، بورس کالا، سازمان‌های نظارتی و انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برگزار شد، مقرر شد که مصوبه کارگروه تنظیم بازار در مورد قیمت پایه شمش فولادی در بورس کالا از این به بعد رعایت شود.

 

*** مقررات عرضه شمش در بورس کالا

 

طبق مصوبه، قیمت پایه عرضه شمش فولادی در بورس کالا، بر اساس ۸۳ درصد قیمت شمش صادراتی ایران در خلیج فارس تعیین می‌شود که این قیمت صادراتی در پایان هر هفته از مجله متال بولتن استخراج می‌شود. ‌شنیده‌ها حاکی از این موضوع بود که عرضه‌های شمش فولادی در بورس کالا رعایت نمی‌شود. با جمع‌بندی کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد، مقرر شده بود که از این به بعد این مصوبه در عرضه‌های بورس کالا رعایت شود.

 

*** تعیین و تکلیف قیمت غیرمتعارف شمش فولادی

 

قیمت غیرمتعارف در عرضه‌های شمش فولادی در بورس کالا توسط کارگروه تنظیم بازار به‌صورت دقیق تعریف شد.

مصوبه کارگروه تنظیم بازار به وزارت صنعت این اجازه را می‌دهد که معاملات شمش با قیمت غیرمتعارف را ابطال کند اما تعریف قیمت غیرمتعارف در این مصوبه مشخص نشده و دست وزارت صنعت برای برخورد سلیقه‌ای در این مورد باز است.

 

کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد پیشنهاد کرده که قیمت غیرمتعارف، معادل قیمت فولاد صادراتی ایران تعریف شود، بدین معنا که اگر قیمت عرضه‌های شمش فولادی در بورس کالا، بالاتر از قیمت شمش صادراتی ایران رفت، معاملات ابطال شود و در قیمت‌های پایین‌تر از قیمت صادراتی، معاملات تأیید شود.

 

*** توضیحات تکمیلی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، همچنین در جلسه‌های اخیر کمیته‌ای برای این موضوع تعیین شد، که کلیه بخشنامه، مصوبات و دستورالعمل‌های تنظیم بازار فولاد که تاکنون صادر شده را مورد بررسی و بازنگری قرار دهد.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید