کد خبر:171210
پ
منصوری
عضو کمیسیون صنایع‌ و معادن مجلس:

تاثیر بدهی سنگین خودروسازان به بانک‌ها در افزایش قیمت خودروهای داخلی/ حرکت خودروسازان در مسیر کوچک سازی و فروش اموال مازاد و غیرتولیدی

عضو کمیسیون صنایع‌ و معادن مجلس با بیان اینکه، بدهی سنگین خودروسازان به بانک‌ها با سودهای کلان، نقش قابل توجهی در افزایش قیمت خودروهای داخلی دارد، بر حرکت خودروسازان در مسیر کوچک سازی و فروش اموال مازاد و غیرتولیدی برای رهایی از این مشکل، تاکید کرد.

عضو کمیسیون صنایع‌ و معادن مجلس با بیان اینکه، بدهی سنگین خودروسازان به بانک‌ها با سودهای کلان، نقش قابل توجهی در افزایش قیمت خودروهای داخلی دارد، بر حرکت خودروسازان در مسیر کوچک سازی و فروش اموال مازاد و غیرتولیدی برای رهایی از این مشکل، تاکید کرد.

 

** رمزگشایی از افزایش قیمت خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، از آنجایی‌که علاوه بر تحریم اقتصادی، صنعت خودروسازی‌ کشور هم تحریم است، خودروسازان برای تهیه مواد اولیه و واردات قطعات با مشکلاتی مواجه‌اند که منجر به جهش قیمت خودرو طی روزهای اخیر شده است.

بنابراین خودروسازان برای تأمین منابع مالی موردنیاز خود، مجبور به گرفتن وام‌هایی با سود سنگین از بانک‌ها شده‌اند، ولی با تشدید مشکلات، در بازپرداخت اقساط با چالش مواجه شده‌ و جزء بدهکاران بانکی محسوب می‌شوند.                                     

ازاین‌رو برای پرداخت اقساط خود، درصد سود بالا را روی قیمت تمام‌شده خودرو محاسبه می‌کنند و مصرف‌کننده مجبور به خرید خودرویی با قیمت بسیار بالاتر از قیمت واقعی آن می‌شود. 

البته علاوه بر تحریم و قیمت بالای تمام‌شده خودرو که همه هزینه‌های آن از جیب مردم تأمین می‌شود، شیوع ویروس کرونا هم در کاهش تولید و به‌هم‌ریختگی توازن عرضه و تقاضا در بازار خودرو، اثرگذار بوده و منجر به جهش قیمت خودرو شده است.

 

خبرنگار این رسانه به‌منظور شناخت چالش‌ها و دریافت راهکارهای مقابله‌ای با این مشکلات، با یکی از اعضای کمیسیون صنایع ‌و معادن مجلس دهم گفت‌وگویی اختصاصی داشته است.

 

***نقش بدهی سنگین خودروسازان به بانک‌ها در افزایش قیمت‌ها

 

محمدرضا منصوری در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع، به بررسی چالش‌های پیش روی صنعت خودروی کشور و ارائه راهکار جهت مقابله‌ با آن در سال جهش تولید پرداخت، و اظهار کرد:

اولین چالش پیش روی صنعت خودروی کشور در سال جهش تولید، بدهی بانکی سنگین خودروسازان با درصد سود بالا است.

 این موضوع منجر به بالا رفتن هزینه تولید خودرو می‌شود و درنهایت خودروساز آن را روی قیمت تمام‌شده محاسبه می‌کند.

 

*** فروش اموال مازاد برای تعادل قیمت

 

عضو کمیسیون صنایع ‌و معادن مجلس دهم در ادامه بر کوچک‌‌سازی شرکت‌های خودروساز در شرایطی که با مشکلات مالی مواجه هستند، تأکید کرد و گفت:

بهتر است خودروسازان اموال و دارایی مازاد و شرکت‌های کوچک وابسته به خود را بفروشند و پولش را بابت بدهی‌ها و اقساط بانکی بپردازند و مابقی آن را صرف تولید خودرو کنند تا بازار به تعادل برسد.

 

*** مازاد نیروی انسانی و جلوگیری از استخدام جدید

 

نماینده مردم ساوه در مجلس دهم در بیان راهکاری دیگر جهت مقابله با چالش‌های پیش روی صنعت خودروی کشور، اظهار داشت:

یکی دیگر از راهکارهای مقابله‌ای این است که طی بخش‌‌نامه‌ای جلوی استخدام و اضافه شدن افراد جدید به مجمع خودروسازی گرفته شود.

این‌طور نباشد که هر مدت یک‌بار نماینده و مسئولی با فشار از بیرون، به‌عنوان شرکت‌های اقماری به مجمع اضافه ‌شود.

منصوری در ادامه تأکید کرد که خودروسازان توان افزایش نیروی جدید را ندارند و بسیاری از نیروهای فعلی هم به دلیل کاهش تولید، نیروی مازاد محسوب می‌شوند.

 

*** اصلاح ساختار قیمت‌گذاری با کوچک‌سازی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون صنایع ‌و معادن مجلس دهم در پایان، با تأکید بر اینکه شرکت‌های خودروساز برای کاهش مشکلات مالی خود باید دست به اقدامات اساسی بزنند، اظهار داشت:

شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا برای رفع مشکلات اقتصادی و نقدینگی خود باید انبارها و نمایندگی‌ها و اموالی که در خارج از کشور دارند و بلااستفاده هستند را بفروشند و با کوچک‌سازی، ساختار معیوب و بدهکار خود را اصلاح کنند.

در این صورت نه دیگر فشاری بابت افزایش غیرواقعی قیمت خودرو به مصرف‌کننده وارد می‌شود و نه مجبور می‌شوند وام‌هایی با سود درصد بالا از بانک‌ها بگیرند که در بازپرداخت آن با مشکل مواجه شوند.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید