خبرنگار :
پ
صنایع پلاس

کدام کشورها صفرهای پول ملی خود را حذف کردن؟ + فیلم

کشورهایی که صفرهای پول ملی خود را حذف کردند و چالش‌های آن را به تصویر می‌کشد.

 

 

*** نشست شورای راهبردی دولت سایه

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نشست شورای راهبردی دولت سایه برای بررسی لایحه حذف چهار صفر از پول ملی که به درخواست رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی و حضور برخی نمایندگان مجلس برگزار شد در این جلسه رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی درباره کشورهایی که اقدام به حذف صفرهای پول ملی خود کرده‌ و چالش‌های پیش روی اجرای این لایحه آمارهایی ارائه داد.

 

*** رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی

 

در این نشست ابراهیم شیبانی توضیح داد که تا امروز ۴۷ کشور در مجموع ۹۹ مورد دست به اصلاح پول ملی زده‌اند، در واقع برخی از این ۴۷ کشور چند بار مجبور به اصلاح پول ملی خود شده‌اند.

 

*** تغییرات بعد از اصلاح پول ملی

 

رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی افزود تبعات اصلاح پول ملی برای کشورها را می‌توان به دو گروه می‌توان تقسیم کرد که یکی تغییرات مهم حتی در حد تغییر رژیم و مسئله‌ی دوم ایجاد تورم است.

 

*** تورم سال‌های گذشته

 

شیبانی ضمن اشاره به میانگین ۱۰ساله‌ی تورم در ایران افزود این نسبت تورم ایران قابل‌مقایسه با کشورهایی دیگری مانند ترکیه که دست به اصلاح پول ملی زدند نیست.

رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی میانگین آمار تورم ترکیه در سه دهه‌ی که منجر به اصلاح پول در این کشور شد را ۵۰درصد دانست و یادآوری کرد که ترکیه در یک دوره ۵ ساله تورم هزار درصدی را تجربه کرده است.

 

*** چه اتفاقی خواهد افتاد

 

از نظر ابراهیم شیبانی در صورت حذف صفرهای پول ملی اگر قیمت کالاها با همان نسبت اصلاح شود مشکلی وجود نخواهد داشت، اما چه کسی تضمین می‌کند همه کالاها به یک ده هزارم قیمت قبلی فروخته شوند.

به اعتقاد رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی زمانی که عددها پایین هست در ذهن افراد افزایش قیمت ساده‌تر خواهد بود، به‌عنوان‌مثال یک محصول ۳ تومانی اگر به ۳ تومان ۲ ریال افزایش پیدا کند در واقع یک‌باره به قیمت سابق ۲ هزار تومان گران شده است.

 

 

در ادامه می‌توانید فیلم گزیده سخنان رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی را مشاهد فرمایی:

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
دریافت ویدیو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × یک =

کلید مقابل را فعال کنید