کد خبر:172297
پ
رشد اقتصادی ما پس از برجام بی‌نظیر بود
رئیس جمهور:

رشد اقتصادی ما پس از برجام بی‌نظیر بود

رئیس جمهور در نشست هیئت وزیران که صبح امروز برگزار شد ضمن بیان دستاوردهای برجام، بر رشد اقتصادی ایران پس از برجام تاکید کرد.

رئیس جمهور در نشست هیئت وزیران که صبح امروز برگزار شد ضمن بیان دستاوردهای برجام، بر رشد اقتصادی ایران پس از برجام تاکید کرد.

 

*** دستاوردهای برجام برای ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن روحانی در جلسه امروز هیات دولت با اشاره به آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران در ۱۸ اردیبهشت ۹۷، اظهار کرد:
دو سال پیش رئیس جمهور آمریکا بر خلاف همه مقررات بین المللی و با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل صریحا از برجام خارج شد و خروجش را مکتوب کرد و در برابر دوربین خبرنگاران قرار داد.

رئیس جمهور دربیان دستاوردهای برجام، ادامه داد:
اجرای این توافق برکات فراوانی برای کشور داشت و در تاریخ سیاسی کشور کم نظیر بود. با اجرای برجام همه قطعنامه ها علیه کشورمان لغو شد.
پرونده PMD بسته شد و مشخص شد تحریم های تسلیحاتی کی برداشته می شود. حساب‌های بانکی و اموال ما آزاد شد. تمام قطعاتی که در بنادر متوقف شده بود، آزاد شد.
رشد اقتصادی ایران به ۱۲.۵ درصد در سال ۹۵ که در سطح جهان بی نظیر بود رسید. نفت از ۹۰۰ هزار بشکه به دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه رسید و طرح‌های نیمه تمام تمام شد.
در واقع ما بهره کافی از تلاش مجدانه خود بردیم اما تحمل این دستاوردها برای مخالفان جمهوری اسلامی ایران بسیار سخت بود که یک کشور به تنهایی پای میز مذاکره بنشیند و خطرات پیش روی خود را از بین ببرد.

 

*** نزدیک شدن به رفع تحریم‌های تسلیحاتی

 

رییس‌جمهور با بیان اینکه یکی از آثار این تلاش‌ها و مذاکرات برداشته شدن تحریم تسلیحاتی بود، عنوان کرد:
در برجام دو مقطع داریم که یکی ۵ ساله است که بر اساس آن تحریم‌های تسلیحاتی برداشته می‌شود و در حال نزدیک شدن به آن مقطع هستیم.
مقطع دیگری که در برجام وجود دارد ۸ الی ۱۰ ساله است که با فرارسیدن آن تحریم‌ها برداشته می‌شوند.

روحانی در ادامه، تاکید کرد:
ایران به هیچ عنوان تخطی از قطعنامه ۲۲۳۱ را نمی پذیرد و حق مسلم ایران است که از تحریم تسلیحانی در چهارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ خارج شود.
البته ما چه سلاح بخریم چه بسازیم، برای دفاع از خود و ملت ها از آن استفاده می کنیم. سلاح ما بنزین بر آتش نیست بلکه آبی بر آتش است.
ما نمی گذاریم جنگ شعله ور شود. راه عاقلانه آمریکا هم این است که به برجام باز گردد. غرامت بدهد و از ملت ایران عذرخواهی کند اما از این جماعت چنین عقلی دیده نمی شود.

 

*** افزایش توان صادرات تجهیزات پزشکی در شرایط تحریم

 

روحانی با اشاره به توانایی کشور برای صادرات تجهیزات پزشکی، گفت:
این دستاورد حاصل تلاش های شرکت های دانش بنیان، مهندسان و ملت ماست. ما در وسط میدان جنگ با یک دشمن خطرناک می توانیم تجهیزات هم به دنیا صادر کنیم.

 

*** تغییر واحد پول ملی کشور

 

وی در ادامه درباره تغییر واحد پول ملی کشور، گفت:
واحد پول ملی ما در نوشتار ریال و در گفتار تومان بود. بسیاری از اشتباهات بانکی هم به خاطر همین مسئله ریال و تومان بود.
واحد رسمی پول ملی ما ریال است اما اصلا در زندگی مردم حضور ندارد. من مصر بودم واحد پول ملی تغییر کند تا مردم راحت شوند.
زیرا تمام معاملات با تومان انجام می شود. در واقع ما خواستیم یک مشکل فرهنگی اجتماعی را حل کرده و محاسبات مردم را تسهیل کنیم.

 

*** تغییر واحد پول برای سهولت حساب

 

روحانی درپایان با بیان اینکه ما رقم را کوچک کردیم، گفت:
تغییر واحد پول ملی هم به لحاظ وجهه بین المللی و در مقایسه پول ملی با مثلا یورو بهتر است و بعید هم می دانم تاثیری بر تورم یا رشد اقتصادی داشته باشد بلکه بیشتر کمکی است برای تسهیل حسابگری.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید