کد خبر:171563
پ
کارکنان مبتلا به کرونا
نایب رئیس اتاق بازرگانی در یادداشتی تحلیلی مطرح کرد:

حذف ۴ صفر از پول ملی یا جراحی زیبایی برای بیمار سرطانی

نایب رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به اینکه حذف ۴ صفر از پول ملی شبیه جراحی زیبایی برای بیمار سرطانی می‌باشد آن را یک کار غیرضروری و فاقد ارزش دانست.

نایب رئیس اتاق بازرگانی با اشاره به اینکه حذف ۴ صفر از پول ملی شبیه جراحی زیبایی برای بیمار سرطانی می‌باشد آن را یک کار غیرضروری و فاقد ارزش دانست.

 

*** موافقت نمایندگان با لایحه اصلاح قانون نظام پولی و بانکی کشور

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نمایندگان در نشست علنی روز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت‌ماه مجلس شورای اسلامی با لایحه یک‌فوریتی اصلاح قانون نظام پولی و بانکی کشور موافقت کردند.

با توجه به تحلیل تورم ۵۰ سال گذشته قیمت‌ کالاها ۳ هزار و ۶۰۰ برابر رشد داشته درحالی‌که اسکناس رسمی فقط ۵۰ برابر افزایش داشته است؛ فرسودگی اسکناس‌ها، هزینه امحا و همچنین هزینه خروج اسکناس‌ها از گردونه برای کشور سالانه ۸۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان هزینه در بر دارد که باید برای آن فکری کنیم.

امروزه به دلیل ناکارآمدی اسکناس‌های مورد استفاده در نظام پرداخت نقدی قیمت به سمت بالا گرد شده و هزینه‌ها را افزایش داده است و به عقیده برخی از کارشناسان حذف صفر از واحد پول ملی ضروری امری بدیهی است.

 

*** اثرات حذف صفر از پول ملی

 

حسین سلاح ورزی در یادداشتی به بررسی اثرات حذف صفر از واحد پول ملی پرداخت و نوشت:

گفت و گو و کار در مورد حذف چهار صفر از پول ملی در شرایط حاضر چیزی شبیه تجویز جراحی زیبایی برای بیمار مبتلا به سرطان است.

دوستان صحبت از کاهش هزینه‌های حسابداری بر اثر این تغییر می‌کنند که در میان مدت حرف صحیحی است.

البته در کوتاه مدت این اقدام، با توجه به لزوم اصلاح ارقام آمارها و صورت‌ها مالی سال‌های گذشته، برای مقایسه پذیر شدن، هزینه‌زا است و شانس خطا هم در دوران تغییر، در محاسبات مالی بالا می‌رود؛ اما به طور کلی، در مقیاس ناکارآمدی‌های نظام اقتصادی ایران، این اعداد و ارقام خنده آور است.

 

*** نگرانی مسئولان از بابت افزایش هزینه حسابداری

 

سلاح ورزی در ادامه یادداشت خود، آورده است:

در ایران، دولت تقریباً هم اندازه تولید ناخالص داخلی نومینال، سوبسید پیدا و پنهان توزیع می‌کند؛ و این سوبسید در برخی حوزه‌ها همچون آب و انرژی، علاوه بر ایجاد ناکارآمدی اقتصادی شدید، اثرات مهمی بر ناپایدار کردن زیست بوم ایران دارد؛ که بهای آن را نسل‌های بعدی به سختی خواهند پرداخت.

این فقط یک قلم از مشکلات حاد ماست و حالا در میان فهرست مطول مشکلات ناکارآمدی کشور، چرا دوستان نگران هزینه‌های حسابداری به دلیل وجود صفرهای اضافه‌شده‌اند؟!

 

*** فعالیت‌های غیرضروری اثری بر روی اقتصاد کشور ندارد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در پایان یادداشت خود، نوشت:

انگار در انباری که شتر با بارش در آن گم می‌شود؛ شما برای افزایش دقت انبارداری، واحد اندازه گیری ارزن ورودی انبار را، از کیلوگرم به دانه تغییر دهی!

در کوتاه‌ مدت هم اثر حذف چهار صفر از پول ملی، با گرد شدن قیمت‌ها به سمت بالا، اثر تورمی خواهد بود.

اما در مجموع این فعالیت یک کار غیرضروری و نمایشی است که هیچ اثر و ارزش واقعی در اقتصاد کشور ندارد و امیدواریم مسئولان به جای ادامه این مسیر مخرب بازی با اعداد، به فکر حل مشکلات واقعی اقتصاد ایران باشند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + 12 =

کلید مقابل را فعال کنید