کد خبر:171119
پ
بازار پلیمر در هفته ای که گذشت
خبرگزاری صنایع گزارش می دهد:

بازار پلیمر در هفته‌ای که گذشت

حجم معاملات بازار پلیمر در هفته ای که گذشت، کاهش ۱۵ درصدی را تجربه کرد

حجم معاملات بازار پلیمر در هفته ای که گذشت، کاهش ۱۵ درصدی را تجربه کرد

 

*** بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، به نقل از گزارش اخیر انجمن ملی صنایع پلیمر ایران، حجم معاملات پلیمرها در هفته گذشته در بورس کالای ایران با ۷٫۱۵ درصد افت هفتگی به ۶۹ هزار و ۱۳۰ تن رسید که کمترین رقم در ۳ هفته اخیر است.
این در حالی بود که حجم عرضه‌ها با ۶۸٫۱۳ افت همراه شد و به ۹۳ هزار و ۴۱۹ تن برای عرضه‌های مرسوم رسید که کمترین رقم در ۳ هفته اخیر است.

 

*** بازار پلیمر

 

در ادامه این گزارش پیرامون وضعیت رشد یا رکود بازار پلیمر، آمده است:
تقاضا با ۴۵٫۲۸ درصد افت به ۹۹ هزار و ۳۵۲ تن رسید که نزدیک به متوسط هفتگی در شش‌ماه دوم به عنوان یک معیار برای رونق بازار است.

اگرچه این ارقام معاملاتی هنوز به معنای رکود تلقی نمی‌شود ولی رونق معاملات را هم ترسیم نمی‌کند یعنی تنها حداقل‌های بازار را تأمین کرده است.
از سوی دیگر بالا بودن تعداد معاملات نقدی مچینگ نشان می‌دهد که بخش بزرگی از خریداران وارد فاز تولید واقعی شده‌اند و برای تأمین نیازهای قطعی خود در حال معامله هستند که ناخودآگاه ذهینت رونق را در بر دارد.

 

* وضعیت پیچیده بازار PVC

 

در تحلیل بورس هفته گذشته، آمار حاکی از این است که PVC در بورس کالا داغ‌ترین بازار را بعد از پلی‌پروپیلن‌های شیمایی به خود اختصاص داده است.
این روند در هفته پیش نیز به همین شکل بوده است و PVC با محوریت گرید پرکاربرد S65 بیشترین رقابت را به خود اختصاص داد.

در ادامه این گزارش تحلیلی پیرامون ترتیب اهمیت محصولات، آورده است:
در رتبه بعدی پلیپروپیلن شیمیایی و گرید EPX3130UV در جایگاه دوم، بیشترین رقابت معاملات را به خود اختصاص داده بود که بعد از آن دوباره PVC گرید E6834 و سپس PVC-S65 برای معاملات سف و در نهایت پلی‌اتلین ترفتالات بطری و پلی‌پروپیلن شیمیایی بیشترین رقابت‌ها را به خود اختصاص دادند.

 

*** التهاب بازار PVC

 

در گزارش عملکرد بورس هفته پیشین در خصوص رشد قیمت‌ها، آمده است:
در هفته گذشته از ۲۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان رقابت، ۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون آن به PVC باز میگردد که دقیقاً نشانه‌ای از التهاب جدی این بازار در مقایسه با سایر گروه‌های کالایی است.
اگرچه از التهاب در بازار پلیپروپیلن شیمیایی و پلیاتیلن ترفتالات بطری نمی‌توان غافل شد.
این در حالی است که حجم داد و ستد PVC در هفته گذشته ۹ هزار و ۷۷۸ تن بود که کمتر از ۱۰ هزار تن مرسوم در این بازار است ولی نزدیک به ۶ هزار و ۸۰۰ تن آن سلف بود که زمان تحویل آن از ۲۱ تا ۲۸ اردیبهشت است.

 

*** شکاف بین قیمت بورس و بازار

 

در گزارش مذکور در خصوص رشد قیمت‌های این بازار، مطرح شده است:
این رویکرد یک سیگنال غلط به بازار ارائه کرده که خروجی آن را به وضوح در رشد عجیب قیمت‌ها شاهد هستیم.
این که برای PVC نقدی ۳ برابر عرضه، تقاضا ثبت شده و برای عرضه سلف آن نزدیک به ۲ برابر عرضه‌ها تقاضا درج شد به وضوح نشان می‌دهد که بازار نسبت به دورنمای عرضه‌ها بدگمان است.
البته رقابت بالای ۳۰ درصد هم نشان می‌دهد که احتمال رشد قیمت‌ها در هفته‌های آینده نبوده که این رقابت‌ها را رقم زده بلکه فاصله قیمتی بین بورس و بازار دلیل اصلی این رشد نرخ شده است.

 

*** کبود PVC در بازار

 

این گزارش در ادامه با اشاره اختلاف ۲ هزار تومانی بازار آزاد و کمبود این PVC در بازار، آورده است:
اختلاف نرخ بین قیمت تمام شده PVC در بورس کالا با بازار آزاد حتی به‌رغم رقابت‌های فوق باز هم بالای ۲ هزار تومان است یعنی خرید از بورس کالا با احتساب رقابت و فروش در بازار آزاد نزدیک به ۲۰ درصد سود دارد.
این نشان‌دهنده کافی نبودن تزریق این ماده اولیه به بازار است.
با توجه به استمرار رقابت برای خرید و رشد قیمت‌ها ، برای مدیریت این بازار بیش از رشد عرضه‌ها به استمرار عرضه‌های بعضاً بالای ۱۵ هزار تن در هفته نیاز است که بازار از هم از لحاظ فنی با رشد عرضه‌ها و هم از لحاظ روانی با ذهنیت عدم التهاب نرخ در آینده تغذیه کرد.

 

*** وضع عرضه سایر گریدها

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در پایان گزارش انجمن ملی صنایع پلیمر ایران درباره غیبت سایر گریدها، آمده است:
نزدیک به ۲ هفته است که در گروه کالایی PVC سوسپانسیون تنها S65 عرضه شده و خبری از عرضه گریدهای دیگر نیست.
این خود دلیلی برای رسیدن قیمت گرید S70 به بالای ۱۴ هزار تومان در بورس کالا است آن‌هم در شرایطی که قیمت پایه این کالا نزدیک به ۹ هزار تومان است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول