کد خبر:170814
پ
افزایش قیمت خودرو خرید پراید رؤیایی شد!
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع:

نبود تعادل میان عرضه و تقاضا علت اصلی افزایش قیمت خودرو / وقتی خریدن پراید هم رویا می‌شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از جهش غیرمنطقی قیمت خودرو، دلیل خودروسازان برای افزایش هزینه‌های تولید را بازگو کرد. 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه این روزها خریدن پراید هم برای بسیاری از مردم رویا شده است، نبود تعادل میان عرضه و تقاضا را علت اصلی افزایش قیمت خودرو دانست. 

 

*** بازار نامتعادل خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قیمت خودروی داخلی طی روزهای اخیر، افزایش چشمگیری داشته است و برخی کارشناسان حوزه صنعت، عمده دلایل جهش قیمت خودرو را تحریم، شیوع ویروس کرونا، نامتوازن بودن عرضه و تقاضا، گران شدن مواد اولیه و بالا بردن هزینه تمام‌شده خودرو توسط خودروساز دانسته‌اند.

 

به همین منظور خبرنگار خبرگزاری صنایع، پیرامون بررسی چالش‌های پیش روی صنعت خودرو و دلایل افزایش قیمت خودروی تولید داخل خصوصاً پراید، با عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس دهم گفت‌وگویی اختصاصی داشت که در ادامه می‌خوانید.

 

*** افزایش قیمت خودرو 

 

حمید گرمابی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صنایع، با اشاره به جهش نرخ خودروی تولید داخل طی روزهای اخیر کرونایی، اظهار داشت:
با توجه به تورم سالانه و افزایش قیمت همه کالاها، این موضوع شامل خودرو هم می‌شود و در صورتی‌که این رقم منطقی باشد، قابل‌ پذیرش است.

نکته چالش ‌برانگیز که اعتراض همه را به دنبال داشته، افزایش بی‌ضابطه قیمت خودرو در روزهای اخیر است که خودروسازان آن را به افزایش نرخ هزینه‌های تولید ربط می‌دهند.

 

*** بهانه‌های بی‌اساس خودروسازان

 

عضو کمیسیون صنایع‌ و معادن مجلس دهم در ادامه، اضافه کرد:
اگر افزایش قیمت خودرو طی سال جدید، ناشی از مواد اولیه خودرو مثل مواد پلیمری، فولاد و مس باشد که در ساخت خودرو استفاده می‌شوند و به‌طور سالانه افزایش قیمت دارند، منطقی و قابل‌پذیرش است.

ولی آنچه مهم است، اینکه مواد اولیه تا این حد افزایش قیمت نداشته‌اند که خودرو گران شده است، بنابراین عوامل دیگری باعث این اتفاق بوده است که باید بررسی شوند.

 

*** نظارت بر تولید و قیمت فروش 

 

گرمابی در پاسخ به اینکه خودروسازان معتقدند سود ناشی از افزایش قیمت به جیب تولیدکنندگان مواد اولیه می‌رود و به همین منظور خواستار طرح توزیع سود متوازن در زنجیره تولید هستند، اظهار داشت:
وزارت صنعت روی مواد اولیه موردنیاز تولید خودرو نظارت دارد و قیمت‌ها رقابتی است و این‌طور نیست که بدون کنترل، هر کاری که بخواهند انجام دهند.
پس این ادعا که سود حاصل از فروش خودرو به جیب تولیدکننده مواد اولیه می‌رود، ادعایی بی‌اساس است.

 

*** نبود تعادل در عرضه و تقاضا

 

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس دهم، نبود تعادل در عرضه و تقاضای بازار داخلی را یکی از عمده چالش‌های بازار خودرو دانست، و افزود:
اگر بین عرضه و تقاضا تعادل وجود نداشته باشد و تقاضای خرید بیش از عرضه باشد، نظم و توازن به هم می‌ریزد و منجر به افزایش غیرواقعی قیمت خودرو می‌شود.

 

*** چالش‌های پیش روی صنعت خودرو

 

این نماینده مجلس دهم در ادامه به سایر چالش‌های پیش روی صنعت خودرو اشاره و تاکید کرد:
به دلیل اینکه صنعت خودروسازی، از جمله چند صنعت مهم و اصلی بعد از نفت و پتروشیمی است و حجم قابل‌توجهی از اشتغال کشور را در برمی‌گیرد، مثل سایر صنایع ما با مشکل سرمایه در گردش مواجه است.

البته صنعت خودرو می‌تواند نقدینگی و سرمایه در گردش موردنیاز خود را در پیش‌فروش‌ها به دست آورد، ولی چون صنعت خودرو، از جمله صنایعی بود که از ابتدا تحریم شد، توانستیم این تهدید را به فرصت تبدیل کرده و قطعات خودرو را بومی‌سازی کنیم.

 

گرمابی در خصوص چالش‌های قیمت، تصریح کرد:
ویروس کرونا زمینه‌ساز کاهش تولید داخلی و افزایش غیرواقعی قیمت‌ها شده است، چالش دیگر نیز مربوط به بالا بردن هزینه‌های تولید توسط خودروسازان است.

 

*** افزایش قیمت رویایی خودرو

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عضو کمیسیون صنایع ‌و معادن مجلس در پایان، با تأکید بر اینکه جهش قیمت خودرو به‌خودی‌خود یک چالش بزرگ محسوب می‌شود، اظهار داشت:
با توجه به افزایش غیرواقعی قیمت خودروی داخلی، قشر ضعیف جامعه پول خرید پراید ۷۰ میلیون تومانی را ندارد و این رقم از سطح توان مالی مردم بالاتر است و خرید یک پراید هم دیگر برای مردم آرزو است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید