کد خبر:170412
پ
تجمع کشاورزان به قیمت گوجه
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد

اعتراض کشاورزان به خاطر گوجه و پیاز هزار تومانی

تجمع کشاورزان در اعتراض به قیمت گوجه فرنگی و پیاز هزار تومانی در جاده رودبار جنوب درحالی است که در مرکز کشور ده تا هفت برابر گرانتر فروخته می‌شود.

تجمع کشاورزان در اعتراض به قیمت گوجه فرنگی و پیاز هزار تومانی در جاده رودبار جنوب درحالی است که در مرکز کشور ده تا هفت برابر گرانتر فروخته می‌شود.

 

*** تجمع کشاورزان در جاده رودبار جنوب

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قیمت هر کیلوگرم گوجه فرنگی و پیاز به زیر ۱۰۰۰تومان رسیده و این کشاورزان معترض خواستار دخالت و رسیدگی مسوولان هستند.

این درحالی است که محصولات آنها در تهران و شهرستان‌های دیگر در مرکز کشود ۷ تا ده برابر گرانتر فروخته می شود.

 

 

*** کشاورزان در مرز ورشستگی

 

بهمن ماه سال گذشته بود که قیمت هر کیلو خیار در گلخانه‌های جنوب کرمان به ۱۰۰ تومان رسید، نرخی که حتی هزینه خرید پلاستیکی که خیارها در آن قرار می‌گرفتند را هم جبران نمی‌کرد، این در حالی بود که به تبع تورمی که از ابتدای سال جاری گریبان جامعه را گرفت نهادهای کشاورزی هم با افزایش قیمت قابل توجه مواجه شدند.

افزایش قیمت بذر، سم و کود یکی از نمونه‌های سیر صعودی هزینه‌های تولید در بخش محصولات کشاورزی است

این در حالیست که این روزها قیمت‌ها جهشی دیگر را نیز تجربه کرده است که ناشی از شیوع ویروس کرونا و تأثیر آن بر تولیداتی مانند کود و سم و بذر در بازار جهانی است بطوریکه محموله‌های سم و کود که اکثراً از چین و هند وارد بازار ایران می‌شود از همیشه کم یاب تر شده است.

همچنین مراکز تهیه کود و سم نیز عنوان می کنند که ارز وارداتی به این اقلام مدتهاست اختصاص نیافته است.

در چنین شرایطی در حالی که کشاورزان محصول خیار را به خوراک دام‌ها تبدیل و یا در کف خیابان‌ها رهاکردند حالا نوبت به گوجه فرنگی رسیده است.

همه به یاد دارند که در تابستان سال جاری قیمت هر قوطی یک کیلویی رب گوجه فرنگی به ۲۵ هزار تومان رسید. اما حالا همین گوجه در مزرعه ۵۰۰ تومان توسط دلالان خرید و فروش می‌شود.

 

*** مسئولان سکوت می‌کنند و دلالان می‌تازند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در این میان مسئولان همچنان سکوت کرده‌اند، این در حالیست که پیش از این افزایش عرضه دلیل کاهش قیمت عنوان می‌شود اما باید به این نکته اشاره کرد که سیل گسترده ابتدای سال جاری در جنوب کرمان، شمال هرمزگان و بخش‌هایی از سیستان و بلوچستان موجب شد هکتارها زمینی که در آنها گوجه کشت شده بود زیر گل و لای برود و کشاورزان با ضرر هنگفت مواجه شوند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزرای صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلید مقابل را فعال کنید