کد خبر:165734
پ
تجارت خارجی
رئیس کل گمرک ایران در نامه‌ای به دبیر کل سازمان جهانی گمرک:

پروتکل‌های بهداشتی جایگزین بستن مرزها شود

رئیس کل گمرک ایران در نامه‌ای به دبیر کل سازمان جهانی گمرک پیشنهاد داد در هنگام شیوع بیماری‌های واگیردار نظیر کرونا، مبادلات کالا میان کشورها با تنظیم پروتکل‌های بهداشتی تداوم یابد.

رئیس کل گمرک ایران در نامه‌ای به دبیر کل سازمان جهانی گمرک پیشنهاد داد در هنگام شیوع بیماری‌های واگیردار نظیر کرونا، مبادلات کالا میان کشورها با تنظیم پروتکل‌های بهداشتی تداوم یابد.

 

*** پروتکل‌های بهداشتی جایگزین بستن مرزها شود

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی میراشرفی در این نامه آورده است:

سازمان جهانی گمرک به عنوان هماهنگ‌کننده جهانی امور گمرکی می‌تواند، با تنظیم پروتکل همکاری مبادله کالا و مسافر و در صورت حصول توافق های لازم و امضای سند، به ادامه مبادلات کالا در رویه های صادرات، واردات و ترانزیت میان کشورها کمک کند.

 

رئیس کل گمرک ایران خواستار تنظیم پروتکل همکاری مبادله کالا و مسافر به هنگام شیوع بیمارهای واگیردار نظیر سارس، ابولا، کوید ۱۹ (کورنا) و ارایه آن به گمرکات کشورهای عضو شده است.

 

میراشرفی در ادامه نامه آورده است:

گمرک ایران همزمان با شیوع کرونا در جهان و تحت تاثیر قرار گرفتن مبادلات تجاری، به جای بستن مرزها به سازمان جهانی گمرک، پیشنهاد پروتکل بهداشتی را ارائه می‌کند.

 

با توجه به شیوع این بیماری و تاثیر آن بر اقتصاد ملی و بین‌المللی که مختل‌کننده زنجیره تامین در تولید، عرضه و ارتباطات تجاری و کاهش حجم فعالیت‌های تجاری در سطح کشورهای جهان شده، لازم است، سیاست‌های کلان اقتصادی و منطقه ای نیز به طریقی پیش رود تا علاوه بر حمایت بهداشتی از کارگران و گروه‌های آسیب پذیر جامعه، حامی بخش تولید و بهبود تقاضا باشد، زیرا با اینکه شیوع کرونا به سهولت انجام می‌شود، اما جبران ضررها و اختلالات ناشی آن، زمانبر خواهد بود.

 

*** اطلاعات تکمیلی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بیش از ۱۸۰ کشور در سازمان جهانی گمرک عضویت دارند و مقر آن در بروکسل است. این سازمان بیش از این، اسناد مشابه درخصوص همکاری متقابل در امور گمرکی و فعالان اقتصادی مجاز اقتصادی را تنظیم و با فرمت یکسان در اختیار کشورهای عضو قرار داده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

کلید مقابل را فعال کنید