کد خبر:165369
پ
اقتصاد ایران لاهوتی
رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران:

اقتصاد ایران در سال ۹۸ / اقتصادی که زمین‌گیر نشد

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران در یادداشتی، اقتصاد ایران در سال ۹۸ را مورد بررسی قرار داده است.

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق بازرگانی تهران در یادداشتی، اقتصاد ایران در سال ۹۸ را مورد بررسی قرار داده است.

 

*** اقتصاد ایران در سال ۹۸ گذشت

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد لاهوتی، اظهار داشت:

سال ۱۳۹۸ در حالی به پایان رسید که اغلب کارشناسان اقتصادی بر این عقیده بودند که اقتصاد ایران در سال ۹۸ با مشکلات جدی رو به رو شده و زمین‌گیر خواهد شد.

 

وی ادامه داد: اما به رغم این پیش‌بینی‌ها، رشد منفی اقتصاد در بخش‌های مختلف و بر اساس اعلام دولت، به حدود صفر و کمی بالاتر از صفر رسید.

 

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران در ادامه، گفت:

بازارهای مالی ایران نیز از جمله بازار سهام، سود قابل توجهی را به سهامداران خود ارزانی کرد.

 

لاهوتی در ادامه خاطرنشان کرد:

اما مهمتر از دو اتفاق نخست، صادرات کشور در سال ۹۸ نیز حدود ۲۰ درصد افزایش یافت.

 

*** افزایش ۲۰ درصدی صادرات کشور در سال ۹۸

 

وی گفت: به‌رغم همه تحریم‌های ظالمانه که با هدف به صفر رساندن صادرات نفت و مشتقات نفتی ایران اعمال شد، ایران توانست صادرات خود را ۲۰ درصد افزایش دهد.

 

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات عنوان کرد:

ارز حاصل از صادرات نیز نیازهای ارزی کشور از جمله برای واردات کالاهایی مورد نیاز بخش تولید را تامین کند.

 

وی افزود: با توجه به شرایطی که بر کشور حاکم بود، افتخاری توسط صادرکنندگان ایرانی خلق شد و آن‌ها در یک رویکرد جهادی توانستند حداقل ۷۰ درصد ارز حاصل از صادرات را به کشور بازگردانند و رئیس‌جمهوری و بانک مرکزی نیز از آنان تقدیر کردند.

 

لاهوتی در ادامه تصریح کرد:

بنابراین در با تلاش‌هایی که صورت گرفت، اقتصاد ایران در سال ۹۸ نه تنها زمین‌گیر نشد که رشد صادراتی را نیز تجربه کرد.

 

*** شرایط متفاوت ایران با سایر کشورها

 

وی در ادامه پیرامون تاثیر کرونا بر اقتصاد ایران گفت:

سال ۱۳۹۸ در حالی به پایان خود نزدیک می‌شد که کشور ما نیز مانند آنچه جهان را گرفتار کرد، با یک میهمان ناخوانده مواجه شد.

 

رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات بیان داشت:

اما شرایط ایران با سایر کشورهایی که گرفتار ویروس کرونا شدند، متفاوت بوده و تحریم‌های ظالمانه چه از نظر تامین کالا و چه در زمینه تامین منابع مالی، کشور را با محدودیت مواجه کرده است.

 

وی عنوان کرد: هجوم ویروس کرونا در ماه پایانی سال ۹۸ و ایام نوروز، منجر به انسداد برخی مرزها شده و صادرات کالا نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.

 

لاهوتی ادامه داد: از سوی دیگر واحدهای تولیدی و صنایع کوچک و متوسط و البته صنوف مختلف نیز در حال رویارویی با تبعات این بیماری هستند. اما این امیدواری وجود دارد که اقتصاد ایران در سال ۹۹ با سیاستگذاری صحیح و حمایت دولت، این شرایط را پشت سر بگذارد.

 

وی تصریح کرد: اگر کشور بتواند در ماه‌های نخست سال ۱۳۹۹ بر این معضل فائق بیاید، به طور قطع، روند صادرات، رشد مثبت را تجربه کرده و افزایش نرخ ارز نیز به این رشد کمک خواهد کرد.

 

*** صادرات در سال ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران در پایان سخنان خود پیرامون اقتصادی ایران در سال ۹۸ و همچنین سال پیش‌رو، اظهار کرد:

البته ممکن است، مشکلاتی وجود داشته باشد که این مشکلات با تعامل و راهکارهای اتاق‌های بازرگانی، کنفدراسیون صادرات و نهادهای بخش خصوصی با دستگاه‌های اجرایی قابل حل خواهد بود.

در این صورت، قطعاً رشد صادرات در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۹۸ بیشتر بوده و ارز حاصل از صادرات نیازهای بیشتری از کشور را در سال ۹۹ تامین خواهد کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × سه =

کلید مقابل را فعال کنید