کد خبر:165309
پ
کرونا
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد:

جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا/ مرخصی زندانیان تا ۱۵ فروردین تمدید می‌شود

رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا با اشاره به حضور یک سوم کارمندان در محل کار به صورت گردشی از تمدید مرخی زندانیان تا ۱۵ فروردین خبر داد.

رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا با اشاره به حضور یک سوم کارمندان در محل کار به صورت گردشی از تمدید مرخی زندانیان تا ۱۵ فروردین خبر داد.

 

*** جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا با بیان اینکه روند تعداد فوتی‌ها بر اثر بیماری کرونا روند کاهشی دارد، اظهار داشت:

این خبر مهمی است که نشان می‌دهد اقداماتی که تاکنون انجام گرفته اقدامات مهمی بوده است و نظام سلامت کشور با زحمات و فداکاری‌ها و ایثارها این کار مهم و اساسی را انجام می‌دهند.

رئیس‌جمهور افزود: یکی از مسائل مهم که در این جلسه مطرح شد، این بود که ما در سیاست‌ها باید به گونه‌ای عمل کنیم که زمان لازم را برای درمان در اختیار نظام سلامت قرار دهیم،

به این معنا که اگر اقداماتی انجام بگیرد که یک مرتبه پیک را در یک مقطع زمانی کوتاه بالا ببرد، آن وقت اقدامات درمانی ما کافی نیست و نمی‌توانیم به افراد مبتلا رسیدگی کنیم. باید به گونه‌ای عمل کنیم که تخت‌های ما، بخش مراقبت‌های ویژه ما، پزشکان ما و پرستاران ما، توان و ظرفیت این کار را برای معالجه داشته باشند که این روزها به این صورت بوده و در بیمارستانی با این وضعیت مواجه نشدیم.

 

*** ضرورت رعایت موارد بهداشتی برای مقابله با کرونا

 

وی در ادامه بیان داشت: مسئله بعدی که در جلسه مطرح شده بود این بود که ما از لحاظ مراقبت‌های بهداشتی کاری کنیم که این نوع ویروس شیوع پیدا نکند و بتوانیم این زنجیره را بشکنیم.

در اینجا مطرح شد که یک فرد آلوده اگر تماس عادی داشته باشد چند نفر را آلوده می‌کند و اگر در حالت قرنطینه قرار بگیرد، آن وقت در چه شرایطی خواهد بود؟ مهم است اگر فهمیدیم که فردی مبتلا به این ویروس است، در آن مدت زمانی که مقرر است مثلاً دو هفته یا چهارده روز حتماً در جایی قرنطینه شود. حالا یا خانه شخص باشد و یا بیمارستان و یا اینکه در یک شرایط حاد قرار دارد در بخش مراقبت‌های ویژه باشد. اما نباید کسی که معلوم می‌شود دارای این ویروس است در جامعه تحرک داشته باشد.

 

*** تعطیلی فروشگاه‌ها تا ۱۵ فروردین

 

رئیس جمهور در مورد تعطیلی مراکز فروشگاهی نیز بیان داشت:

بنا بر همین دلایل توصیه شد همه مشاغل و اجتماعاتی که قبلاً تعطیل اعلام شده که تعطیل باشند تا ۱۵ فروردین همچنان تعطیل باقی بمانند. این مراکز اعم از مراکز آموزشی و یا مراکز فروشگاهی که تجمع مردمی غیر از مواد غذایی و بهداشتی که به طور طبیعی آنها استثنا هستند و نیازهای معمولی و روزانه مردم را تأمین می‌کنند، در بقیه موارد تجمعی نداشته باشیم. رس

وی تصریح کرد: همچنین اجتماعاتی که قبلاً توصیه شده بود که انجام نشود، حالا چه برای غم و چه برای عروسی و هر مناسبتی که هست فعلاً تعطیل باشد و مردم به توصیه‌ها توجه کنند و اجتماع نکنند.

 

*** بررسی موارد باقی‌مانده در کمیته اجتماعی و امنیتی

 

رئیس‌جمهور در مورد دیگر مباحث جلسه ستاد ملی مدیریت و مبارزه با کرونا گفت:

موارد دیگری مطرح بود که در ستاد به طور کامل بررسی نشده بود و پیشنهاد وزارت بهداشت و درمان بود که در کمیته اجتماعی و امنیتی این مسائل مطرح شود و ظرف امشب تا فردا به تصمیم برسند.

اگر این تصمیم مورد نظر جمع بود می‌توانیم اعلام کنیم و اگر نیاز به جلسه با ما بود می‌توانیم جلسه را به صورت فوری تشکیل بدهیم. البته به طور طبیعی جلسه ما صبح شنبه است و اگر لازم باشد می‌توانیم جمعه یا ۵ شنبه جلسه را تشکیل دهیم. البته صبح ۵ شنبه جلسه اقتصادی همین کرونا را داریم که می‌توانیم آن را به ستاد ملی تغییر دهیم و مشکلی پیش روی ما نیست که این کار انجام بگیرد و مشکل حل شود.

 

*** تعداد خودروهای خارج‌شده از مراکز استان‌ها

 

روحانی در جلسه ستاد مقابله با کرونا در مورد تعداد خودروهایی که از مراکز استان‌ها خارج شده‌اند، تأکید کرد:

به عنوان نمونه در مورد تهران و کرج تعداد ماشین‌هایی که خارج شده اند شماره‌های آنها مشخص است و به طور طبیعی شماره موبایل آن‌ها نیز مشخص است و خوب است در طرح بسیج ملی از این ماشین‌ها همان سوالات را بپرسیم، اگر مشکلی دارند از همین حالا به دنبال مشکل برویم، زیرا در روزهای پایان تعطیلات یا ۱۲ یا ۱۳ فروردین تراکمی ایجاد می‌شود و قاعدتاً با تب سنجی امکان پذیر نیست که بخواهیم ترافیک‌های طولانی ایجاد کنیم. بنابراین از طریق غربالگری می‌توانیم مشخص کنیم و کار کنیم.

 

*** استفاده مردم از فروشگاه‌های اینترنتی

 

وی در مورد شرکت‌هایی که خدمات عمومی عرضه می‌کنند نیز گفت:

به جای اینکه مردم به فروشگاه‌ها مراجعه کنند، این شرکت‌ها می‌توانند خدمات را انجام دهند و آنچه مورد نیاز مردم باشد را به درب منزل آنها می‌آورند. البته پروتکل بهداشتی آن را وزارت بهداشت و درمان باید بگوید ولی بنا شد این شرکت‌ها اگر مشکلی برای خدمات و عرضه دارند، مطرح کنند؛ وزارت ارتباطات که در این زمینه کار کرده، باز هم ادامه بدهد و اگر مصوبه‌ای از دولت نیاز دارند، این مصوبه را بیاورند و در این جلسه مطرح کنند.

رئیس‌جمهور افزود: همچنین اگر این شرکت‌ها مجوز لازم را دارند، صدا و سیما تبلیغات این شرکت‌ها را به صورت رایگان انجام دهد تا مردم بشناسند و به شرکت‌ها مراجعه کنند. هدف ما این است که مردم کمتر از خانه خارج شوند و یک نفر بتواند به جای ۱۰ خانه و یا این خدمات را به جای ۱۰ تا ۲۰ نفر و حتی بیشتر انجام دهد.

البته قرار شد نظارت کافی بر این شرکت‌ها توسط تعزیرات، قوه قضائیه و دستگاه‌های نظارتی انجام گیرد که مورد تأیید جلسه قرار گرفت.

 

*** حضور یک سوم کارمندان در محل کار به صورت گردشی

 

روحانی در مورد شرایط حضور و فعالیت کارمندان دولت نیز گفت:

نیروهای مسلح خودشان مقررات خودشان را دارند ولی نسبت به کارمندان دولت در این جلسه بحث شد که کل کارمندان دولت دو میلیون و ۴۵۰ هزار نفر هستند که یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر کارشان را تعطیل کردند که مربوط به بخش آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها هستند. این ها از همان اول اسفند تعطیل شدند و سر کار نمی‌رفتند و اگر می‌رفتند به صورت محدود در جایی می‌رفتند.

رئیس‌جمهور افزود: اما عده‌ای هستند که شغل‌های حساسی دارند و نیازهای عمومی را تأمین می‌کنند که آنها باید سر کار باشند و به فعالیتشان ادامه بدهد. بخش عمده ای از آنان در بهداشت و درمان و نظام سلامت کار می‌کنند که حدود ۵۰۰ هزار نفر هستند که باید کارشان را انجام بدهند. یک بخش نیز در شهرداری‌ها هستند که باید نظافت شهر را انجام بدهند و ضروری است کارشان را انجام دهند ولی حدود ۵۰۰ هزار نفر، کمتر یا بیشتر، در مشاغلی هستند که می‌شود یک‌سوم آنها مشغول به کار شوند و دو سوم آنها تا ۱۵ فروردین سر کار نیایند و به صورت گردشی کار کنند و یک سوم سر کار باشند و دو سوم در مرخصی باشند تا این دوران را عبور کنیم. این تصمیم درستی بود که در این جلسه اتخاذ شد.

 

*** تعطیلی مراکز مختلف

 

وی در مورد تعطیلی مراکز مختلف نیز بیان داشت:

نسبت به همه مواردی که قبلاً تعطیلی آن‌ها را اعلام کردیم از جمله برخی از مراکز فروش نه آنهایی که مواد غذایی را می‌فروشند، که تعطیلی آنها تا ۱۳ فروردین اعلام شده بود قرار شد تا ۱۵ فروردین ادامه پیدا کند.

 

*** تمیدید مرخصی زندانیان تا ۱۵ فروردین

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهور در پایان در مورد زندانیان، اظهار داشت:

زندانیانی که قبلاً تا ۱۵ فروردین به مرخصی آمده بودند ابلاغ شد که این مرخصی تا پایان فروردین ادامه یابد تا بعد اگر به تصمیم دیگری رسیدیم ممکن است تمدید شود.

موارد خاصی نسبت به نیروها برای دانشگاه‌های علوم پزشکی انجام وظیفه خدمت عمومی بود که هماهنگی با ستاد کل نیروهای مسلح داشت که انجام شد. در واقع همه موارد تصویب شد به جز دو مورد که قرار شد وزارت کشور و آن کمیته آن را نهایی کنند. یک مورد هم قرار بود وزارت ارتباطات نهایی کند ولی بقیه موارد مورد تصویب قرار گرفت.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید