کد خبر:165316
پ
همایش توسعه فعالیت های اکتشافی ایران
رئیس هیأت عامل ایمیدرو:

بهره‌برداری ۳٫۵ میلیارد دلار طرح معدنی در سال ۹۸/ بستر جهش تولید در حوزه معدن کشور فراهم است

رئیس هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به بهره‌برداری ۳٫۵ میلیارد دلار طرح معدنی در سال ۹۸، بستر جهش تولید در حوزه معدن کشور را فراهم دانست.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به بهره‌برداری ۳٫۵ میلیارد دلار طرح معدنی در سال ۹۸، بستر جهش تولید در حوزه معدن کشور را فراهم دانست.

 

*** بستر جهش تولید در حوزه معدن کشور فراهم است

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، خداداد غریب‌پور با اعلام این مطلب، اظهار داشت:

رهبر معظم انقلاب سال ۹۹ را سال جهش تولید نامگذاری کرده‌اند و خوشبختانه در بخش معدن و صنایع معدنی ایران زیربناها، زیرساخت‌ها و همینطور تصمیمات اساسی برای تحقق شعال سال از قبل اتخاذ شده است.

رئیس هیئت عامل ایمیدرو ادامه داد:

رونق تولید شعار محوری سال ۹۸ بود که تلاش‌های زیادی به رغم تمامی تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی در کشور انجام شد.

 

*** تحریم‌ در حوزه صنایع معدنی

 

متاسفانه در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ چهار بار صنایع معدنی کشور از قبیل الکترود، کک سوزنی، پودر آلومینیوم، مس، طلا، آهن و آلومینیوم مورد تحریم قرار گرفت.

غریب پور افزود: پس از خروج آمریکا از برجام تحریم‌های جدی متوجه صنایع فلزی و معدنی ایران شد که دلیل این تحریم‌ها نیز مشخص است چرا که کشور در این حوزه توانمند بود.

خوشبختانه سال ۹۸ علی‌رغم تمامی این تحریم‌ها و فشارهای بین‌المللی رشد خوبی در حوزه تولید، صادرات و اشتغال در مجموعه‌های معدنی کشور تجربه شد.

 

*** بهره‌برداری ۳٫۵ میلیارد دلاری طرح معدنی در سال ۹۸

 

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه بیان داشت:

سال ۹۸ بیش از ۳,۵ میلیارد دلار طرح در حوزه معدن و صنایع معدنی از جمله در زیر مجموعه‌های گل گهر، مس، مبارکه، چادرملو، آلومینیوم جنوب و غیره با اشتغال افزایی بالای ۱۰ هزار نفر به بهره‌برداری رسیده است.

جدا از این سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در سال گذشته به بالای ۱۷۰۰ میلیارد تومان رسید.

سال ۹۸ در برنامه‌های سازمان ایمیدور ۷۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بود که این رقم به ۱۸۰۰ میلیارد تومان رسید که جای مباهات دارد.

 

*** سرمایه‌گذاری شرکت‌های فولادی

 

غریب‌پور با اشاره به سرمایه‌گذاری شرکت‌های فولادی، افزود:

سال ۹۸ در مجموعه‌های فولاد مبارکه و مس بالای ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه‌گذاری داشتیم که امسال هم در چادرملو و گل گهر این اتفاق خواهد افتاد.

وی اضافه کرد: افزایش سرمایه یعنی رشد سرمایه‌گذاری در بنگاه‌های اقتصادی به این معنا است که بخش معدن و صنایع معدنی منابع لازم را برای توسعه خود به تنهایی در اختیار دارد.

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس هیأت عامل ایمیدرو در پایان، اظهار داشت:

منابع بین‌المللی تامین مالی برای اجرای طرح‌ها در حوزه معدن و صنایع معدنی ایران با اعمال تحریم‌ها به شدت دچار آسیب شده و منابع بانکی داخلی هم خیلی جوابگوی این حجم سرمایه‌گذاری نیست از اینرو سود بنگاه‌های اقتصادی در حال حاضر صرف توسعه معدن و صنایع معدنی در کشور می شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × سه =

کلید مقابل را فعال کنید