کد خبر:165292
پ
محور قزوین -رشت
وزیر راه و شهرسازی تشریح کرد

اقدامات وزارت راه و شهرسازی در سال ۹۸

وزیر راه و شهرسازی اقدامات این وزارتخانه در سال ۹۸ را تشریح کرد.

وزیر راه و شهرسازی اقدامات این وزارتخانه در سال ۹۸ را تشریح کرد.

 

*** اقدامات وزارت راه و شهرسازی در سال ۹۸

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمد اسلامی با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته در وزارت راه و شهرسازی در سال ۹۸، اظهار داشت:

سال ۹۸، سخت‌ترین سال برای مردم ایران بود و در این سال سخت دشمن تلاش کرد با القائات و عملیات روانی دشمن در جهت ناکارآمد جلوه دادن اقدامات انجام شده در کشور، مردم را مایوس کند تا چرخه حرکت در کشور کند شود.

وی ادامه داد: اما به لطف الهی این حرکت‌ها ادامه یافت و در سال ۹۸ توانستیم قوی‌تر پروژه‌های عمران و ساختمان و مسکن را فعال و پرسرعت‌تر دنبال کنیم.

 

*** جلب اعتماد عمومی به هواشناسی

 

وزیر راه و شهرسازی با اشاره توسعه و پیشرفت در سازمان هواشناسی و اعتماد مردم به این سازمان، گفت:

در سال ۹۸، اعتماد عمومی که به هواشناسی جلب شده، دلیل پیش‌بینی دقیقی است که همکاران ما انجام می‌دادند و در این سال هیچ غافلگیری نداشتیم و مردم و دستگاه‌ها و ستاد بحران پیش هنگام مطلع و اطلاع‌رسانی کردند.

 

*** سه موضوع مهم در سال ۹۸

 

اسلامی با بیان اینکه در سال ۹۸ سه موضوع مهم مورد توجه قرار گرفت، افزود:

اولا به دنبال این بودیم که رویکردهایمان تعامل آفرین باشد تا بتوانیم با هماهنگی همه دستگاه‌ها حرکت برای سازندگی و پیشرفت را تسهیل و تسریع کنیم که جلوه‌های آن در پروژه‌های مختلف اتفاق افتاد و در حوزه بنادر و توسعه آن‌ها، تکمیل پروژه‌های فرودگاهی، پروژه‌های راه‌آهن، پروژه‌های اتوبان‌ها و جاده‌ها و پروژه‌های مسکن این مهم عملیاتی شد.

 

*** تحرک در بخش ساختمان و مسکن

 

اسلامی به اقدامات انجام شده در حوزه مسکن اشاره کرد و گفت:

در این تحرک که اعتقاد داریم، پروژه‌های عمران و مسکن و ساختمان، سهم بزرگی در برون رفت از رکود اقتصادی دارد، آمارها نشان داد که تحرک در بخش ساختمان و بخش مسکن ایجاد شد و یکی از عواملی که مانع تداوم رکود اقتصادی کشور شد، همین بخش بود و توانستیم فعال‌تر ورود کنیم تا اهداف این بخش با سرعت بیشتری همراه شود.

وی افزود: تکمیل مسکن مهر، ۲۳۰ هزار واحد مسکن جدید که مردم در طرح مسکن ملی ثبت‌نام کردند و تشکیل پرونده دادند، پروژه‌هایی که شروع شد و در حال ساخت است؛ این‌ها همه نمادهایی بود که این تفکر و رویکرد را محقق کرد.

 

*** ثبت رکورد در حوزه را‌ه‌آهن

 

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در سال رونق تولید در حوزه راه‌آهن سال ۱۳۹۸ یک رکورد ثبت شد، افزود:

در تعاملی که با کارخانه‌های سازنده و شرکت‌های حمل و نقل ریلی در قالب قراردادهای ساخت داخل داشتیم، برای اولین بار یک رکورد ثبت کردیم مثلا کارخانه واگن پارس اراک که همیشه یکی از شرکت‌های تولیدی بحرانی بود، در سال ۹۸ یک رکورد ۲۰ ساله ثبت کرد و توانست بالاترین رقم تولید را داشته باشد.

اسلامی ادامه داد: در سال گذشته بیش از ۷۳۰ لوکوموتیو، واگن باری و مسافربری این شرکت‌ها تولید کردند و در اختیار ناوگان گذاشتند و این بالاترین رقمی بود که تاکنون اتفاق افتاده بود و از همه مهم‌تر این‌ها ساخت داخل بود.

همچنین در زمینه ریل ما برای اولین بار از ریل راه‌آهن ساخت داخل استفاده کردیم.

 

*** توسعه ترانزیت و گسترش تجارت

 

وی به صنعت هوایی و دریایی نیز اشاره کرد و گفت:

در حوزه‌های شناوری و هوایی و در حوزه حلقه‌های مفقوده ای که ما در صنعت هوایی داشتیم که ناوگان ما را آسیب می‌زد شرکت‌های دانش‌بنیان به مدد آمدند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر راه و شهرسازی در پایان با اشاره به توسعه ترانزیت به عنوان گام سوم در راه تعاملات، اظهار داشت:

با توسعه ترانزیت، گسترش تجارت و روابط و تعاملات را برای بهبود وضعیت اقتصادی کشور ایجاد کردیم، با تعامل با کشورهای همسایه و تعرفه مشترک و شیوه‌های مشترک داشتیم، ترانزیت تسهیل‌تر شد و توانستیم در این سال، حجم مبادلات و سرعت را برای تقویت تزانزیت، افزایش دهیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − سه =

کلید مقابل را فعال کنید