کد خبر:165208
پ
جهش تولید
سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت:

ضرورت جهش تولید از دو لحاظ کمی و کیفی/ توسعه صادرات به افزایش کمی تولیدات در داخل کمک قابل توجهی خواهد کرد

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت ضمن تاکید بر ضرورت جهش تولید از دو لحاظ کمی و کیفی معتقد است که توسعه صادرات به افزایش کمی تولیدات در داخل کمک قابل توجهی خواهد کرد.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت ضمن تاکید بر ضرورت جهش تولید از دو لحاظ کمی و کیفی معتقد است که توسعه صادرات به افزایش کمی تولیدات در داخل کمک قابل توجهی خواهد کرد.

 

** ضرورت جهش تولید از دو لحاظ کمی و کیفی 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مهدی صادقی نیارکی با اعلام این مطلب، اظهار داشت:

سال ۹۸ برای تحقق شعار سال هفت محور اصلی تعریف شد که مهمترین آن تقویت ساخت داخل و رونق تولید بود.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت افزود:

سال ۱۳۹۹ از سوی رهبر معظم انقلاب به نام سال جهش تولید نامگذاری شده است و به همین جهت جهش تولید در کمیت و کیفیت محصولات باید اتفاق بیفتد.

برای مثال اگر سال گذشته یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن روغن نباتی در کشور تولید شده امسال این میزان تولید باید به بیش از دو میلیون تن برسد که این می شود جهش تولید به لحاظ کمی اما جهش تولید از حیث کیفی هم باید رخ دهد.

 

*** اقدامات لازم برای محقق شدن شعار سال

 

صادقی نیارکی در ادامه بیان داشت: برای تحقق افزایش تولید به لحاظ کیفی باید از مسیر تولید محصولات با ارزش افزوده پائین‌تر به سمت تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر حرکت کرد.

وی ادامه داد: تمام تلاش‌ها در کنار جهش تولید از حیث کمی باید معطوف به این باشد که هرچه بیشتر از خام فروشی فاصله بگیریم و به سمت تولید کالاهای با ارزش افزوده بالاتر حرکت کنیم.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد:

اشتغال افزایی، پویایی تولید، رونق اقتصادی، ارزآوری، رونق صادرات، کاهش نرخ بیکاری و بسیاری موارد دیگر از مسیر تبدیل مواد خام به محصولات با ارزش افزوده بالاتر می گذرد.

مقصود و منظور رهبر معظم انقلاب از نامگذاری سال به نام جهش تولید هم افزایش کمیت و هم افزایش کیفیت تولید است.

 

*** برای افزایش تولیدات به لحاظ کمی باید تقاضای کل افزایش پیدا کند

 

صادقی نیارکی با بیان اینکه برای افزایش تولیدات به لحاظ کمی باید تقاضای کل افزایش پیدا کند، افزود:

همچنین برای اینکه تقاضای کل روند افزایشی به خود گیرد باید قدرت خرید مردم تقویت شود و نکته اساسی در این میان بحث توسعه صادرات است.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت اضافه کرد:

بطورکلی در پیرامون ایران ۱۵ کشور وجود دارد که نیاز سالانه واردات این کشورها مشخص است و تلاش‌های جدی باید در این عرصه صورت گیرد چرا که توسعه صادرات به افزایش کمی تولیدات در داخل کمک شایان توجهی خواهد کرد.

 ظرفیت‌های خوبی به لحاظ تولید از حیث نیروی انسانی، ماشین آلات منصوبه، مواد اولیه و بسیاری موارد دیگر وجود دارد.

ضرورت ایجاب می‌کند برای جهش تولید و صادرات از ظرفیت های موجود کشور به نحو احسن استفاده شود.

 

*** تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان

 

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برای افزایش کیفیت تولید باید شرکت‌های دانش بنیان تقویت تا کشور به حلقه های نهایی و لبه دانش برسد و تولیدات در لبه دانش و تکنولوژی اتفاق بیفتد.

وی افزود: تولید مبتنی بر تکنولوژی، فناوری و دانش روز موجب خلق ارزش افزوده، افزایش رقابت پذیری محصولات، بهبود عملکرد تجاری، ارزآوری، توسعه صادرات و بسیاری موارد دیگر خواهد شد.

 اگر بخواهیم در حوزه تقاضا کار کنیم حتما باید سیاست های پولی و مالی به سمتی حرکت کند که مازاد درآمد وجود داشته باشد این مازاد درآمد خودش منجر به تحریک تقاضا، خرید و جهش تولید می شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت در پایان، اظهار داشت:

برای توسعه صادرات باید دیپلماسی سیاسی و اقتصادی در تعامل با کشورهای منطقه‌ای جدیت بیشتری به خرج دهد تا بتوان تحریک تقاضا از منظر توسعه صادرات نیز شکل گیرد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + بیست =

کلید مقابل را فعال کنید