کد خبر:207184
پ
حمیدرضا-غزنوی
سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم‌ خانگی:

افزایش ظرفیت تولید محصولات لوازم خانگی به ۲۰ میلیون دستگاه

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم ‌خانگی از پتانسیل بالای تولید لوازم خانگی در کشور خبر داد.

سخنگوی انجمن تولید کنندگان لوازم خانگی معتقد است، در حال حاضر این ظرفیت در کشور وجود دارد تا پتانسیل تولید لوازم خانگی را از ۱۳ میلیون فعلی به بالای ۲۰ میلیون دستگاه برسانیم.

 

*** تولید لوازم خانگی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حمیدرضا غزنوی در خصوص ظرفیت بالا در تولید لوازم‌ خانگی، اظهار داشت:

در سال ۹۷ حدود ۸ میلیون دستگاه لوازم‌ خانگی در کشور تولید شد و در سال ۹۸ با افزایش نسبی ۲۱ درصدی در یخچال و فریزر، ۱۴ درصدی در ماشین لباسشویی و ۱۸ درصدی در تلویزیون روبرو بودیم

این نشان می‌دهد اگر شرایط مهیا باشد می‌توانیم از تمام ظرفیت‌های تولید استفاده کنیم و در مجموع جهش تولید اتفاق خواهد افتاد، اگر به صنعت لوازم‌خانگی در کشور توجه ویژه‌ای شود مزیت‌های بسیاری دارد و ما می‌توانیم وارد بازار صادراتی شویم و ارزآوری خوبی برای کشور خواهد داشت.

 

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم‌ خانگی کیفیت و کمیت صنعت لوازم خانگی را بسیار بالایی دانست و گفت:

شاهد حضور برند‌های خوب ایرانی در نمایشگاه‌های جهانی هستیم و همه کشور‌هایی که از محصولات ما بازدید می‌کنند این محصولات را سفارش ساخت می‌دهند.

اکنون در کشور ما محصولات لوکس و شبه لوکسی در حال تولید است که نمونه این محصولات در بازار‌های بزرگ اروپا و امریکا در حال عرضه است، برای اینکه بتوانیم به جهش تولید برسیم اول باید بازار داخل را به دست بگیریم به نحوی که باید نشان‌های تجاری (برندهای) داخلی خودمان در بازار به فروش برسد.

همین اکنون اگر سری به بازار بزنید خواهید دید که برغم این که از ابتدای سال ۹۷ به لحاظ مدیریت منابع ارزی واردات لوازم خانگی کلا ممنوع شده، ولی هنوز همه برند‌های خارجی در بازار موجود است.

 

*** ظرفیت تولیدات داخلی

 

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های برای مبارزه با قاچاق،افزود:

اگر قرار است جهش تولید اتفاق بیفتد باید کاری انقلابی انجام شود و برای مبارزه با قاچاق نیاز به یک توجه ویژه داریم و اگر بخواهیم وارد بازار صادراتی شویم و بتوانیم جنس ایرانی را صادر کنیم اول باید بازار داخل کشور را از جنس‌های ایرانی اشباع کنیم تا بعد به این آمادگی برسیم که نشان (برند) ایرانی را صادر کنیم.

 

غزنوی درباره تولیدات انواع لوازم خانگی در کشور، خاطرنشان کرد: 

اکنون در کشور حدود هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی لوازم خانگی داریم و این نشان‌ها (برندها) به اندازه کافی با هم در حال رقابت هستند و در موضوع یخچال و فریزر می‌توان در بازار از قیمت ۲ میلیون تومان تا یخچال فریزر ۲۵ میلیون تومانی خرید کرد و مردم می‌توانند انتخابات خوب و متنوعی داشته باشند.

سبد محصول لوازم خانگی به اندازه کافی کامل است و ما تمام لوازم خانگی مورد نیاز را در کشور تولید می‌کنیم.

فقط یکی دو مورد از لوازم خانگی وجود دارد که نیاز به سرمایه ثابت دارد و متأسفانه هنوز این سرمایه‌گذاری تأمین نشده است که اگر بتوانیم این طرح را برای تولید آماده کنیم که شامل ظرفشویی و کولر گازی می‌شود دیگر در کشور مشکل تأمین هیچ لوازم خانگی را نداریم.

در بحث تلویزیون گشایش‌های خوبی صورت گرفته است و خبر‌های خوبی در آینده نزدیک اطلاعرسانی خواهد شد.

 

*** برنامه‌‌ریزی برای برندسازی

 

وی در خصوص برنامه‌ریزی‌های راهبردی که در گذشته به وزارت صنعت ارائه شده است و اکنون نیاز به به‌روز رسانی دارد، گفت:

در کشور نیاز به این داریم تا یک یا دو نشان تجاری (برند) را آماده صادرات کنیم زیرا همین حالا تمام برند‌های لوازم خانگی ما در کشور‌های همسایه مشتری دارد، اما ما باید به یک نشان واحد برای رسیدن به بازار‌های اروپا و امریکا برسیم.

موضوع نشان (برند) مسئله اصلی و مهمی است که در کل دنیا هر کشوری روی نشان خود حساسیت‌های ویژه‌ای دارد.

هنوز در خصوص برندسازی در کشور‌های خارجی کار خاصی انجام نداده‌ایم و لازم است در این مورد همه طرف‌ها نقش خودشان را ایفا کنند از انجمن‌های تولیدی گرفته است تا وزارت صنعت، وزارت خارجه و … باید کمک کنند.

صنعت لوازم خانگی حتی می‌تواند در بازار قطعه‌سازی هم حرفی برای گفتن داشته باشد و خیلی از شرکت‌ها می‌توانند اکنون در قطعه‌سازی موفق باشند و توسعه زیادی پیدا کنند.

 بسیاری از کشور‌هایی که در صنعت لوازم خانگی بزرگ شدند ابتدا از قطعه‌سازی شروع کردند و اول این صنعت را بزرگ کردند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم‌ خانگی در خصوص مشکلاتی که بورس کالا بر سر راه تولید لوازم خانگی گذاشته است، اظهار داشت:

متأسفانه عزمی جدی برای حل شدن مشکلات بورس کالا وجود ندارد و همین امر باعث شده است تا واسطه‌ها فعال باشند و یک مفسده‌ای در این زنجیره تأمین مواد اولیه از بورس کالا تا سامانه بهین‌یاب و تولیدکننده ایجاد شده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول