کد خبر:164409
پ
عرضه گوشت
روابط عمومی مرکز آمار ایران:

افت سرانه مصرف گوشت قرمز/کاهش ۵۰ درصدی سهم کشتارگاه‌ها در عرضه گوشت

روابط عمومی مرکز آمار ایران با اشاره به افت سرانه مصرف گوشت قرمز از کاهش ۵۰ درصدی سهم کشتارگاه‌ها در عرضه گوشت خبر داد.

روابط عمومی مرکز آمار ایران با اشاره به افت سرانه مصرف گوشت قرمز از کاهش ۵۰ درصدی سهم کشتارگاه‌ها در عرضه گوشت خبر داد.

 

*** افت سرانه مصرف گوشت قرمز

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بررسی های انجام شده توسط مرکز آمار ایران نشان می‌دهد سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور (مصرف خانوار و یا سایر مصارف) از ۹٫۶ کیلوگرم در سال ۱۳۹۵ به ۸٫۵ کیلوگرم در سال ۱۳۹۷ کاهش یافته است، همچنین محاسبات انجام شده بر اساس اطلاعات طرح هزینه و درآمد خانوار نشان می‌دهد سرانه مصرف گوشت در خانوارهای کشور از ۶٫۸ کیلوگرم در سال ۱۳۹۵ به۵٫۴ کیلوگرم در سال ۱۳۹۷ رسیده است.

 

 

*** گزارش پژوهشکده مرکز آمار

 

در گزارش پژوهشکده مرکز آمار آمده است: بر اساس نتایج حاصل از طرح جمع آوری آمار کشتار دام کشتارگاه‌های کشور عرضه گوشت در کشتارگاه های کشور در سال های ۱۳۹۶ و ۹۷ به ترتیب ۴۳۰ و ۳۶۲ هزار ریال بوده است. هر چند وزن و مقدار در سال‌های اخیر از کشتارگاه‌های کشور رو به کاهش است اما مقایسه ما اطلاعات این طرح در سیر زمانی نشان می دهد که مقدار عرضه گوشت از این کشتارگاه‌ها برخلاف روند مشاهده شده در سال های قبل از مهر تا بهمن کاهشی بوده است اما مهرماه تا دی ماه سال جاری این روند افزایشی است که افزایش شیب تولید گوشت قرمز در گوسفند و بره بیش از سایر دام‌ها است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که به علت نیاز بازار همه ساله تعداد دام کشتار شده در کشتارگاهها در اسفندماه با شیب زیادی افزایش می‌یابد.

مقایسه روند افزایش قیمت گوشت گوسفند در سال‌های ۱۳۹۶، ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ (تا آبان ماه) نشان می‌دهد در حالی که قیمت هر کیلوگرم از این کالا در سال ۱۳۹۶ از ۳۶۱ هزار ریال در فروردین ماه به ۴۱۱ هزار ریال در اسفند ماه همان سال افزایش پیدا کرد (۱۳٫۸ درصد افزایش). اما قیمت این کالا را در مدت مشابه سال ۱۳۹۷ از ۴۲۲ هزار ریال به ۹۵۶ هزار ریال رسید (۱۲۶ درصد افزایش) که عوامل مختلفی مانند کاهش تعداد دام (به علت خشکسالی سال‌های قبل)، افزایش ناگهانی قیمت ارز و شرایط خاص کشور در این جهش قیمت تاثیر داشتند.

بررسی روند قیمت این کالا در سال ۱۳۹۸ آبان ماه نشان می‌دهد قیمت آن با شیب بسیار کمی در حال کاهش است که روند آن تقریباً مشابه سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ است.

 

 

 

*** افزایش تمایل به خرید دام زنده

 

مقایسه نتایج فصلی طرح آمارگیری و اندازه گیری تغییرات دام سبک و کشتار دام کشتارگاه‌های کشور در فصل پاییز سال جاری بیانگر این موضوع بوده که در حالیکه تعداد دام سبک عرضه شده برای کشتار توسط دامداری‌ها ۳۴۵۰ هزار راس بوده است، تعداد دام کشتار شده در کشتارگاه‌های کشور ۱۸۲۷ هزار راس بوده است، بر این اساس حدود ۵۳ درصد دام سبک عرضه شده برای کشتار در کشتارگاه‌ها ذبح شدند که این سهم در سال‌های قبل حدود ۷۰ درصد بوده است.

نتایج حاصل این دو طرح آمارگیری و مطالعات میدانی نشان می‌دهد که به دلیل تفاوت زیاد قیمت گوشت قرمز و دام زنده تمایل به خرید دام زنده و ذبح در خارج از کشتارگاه نیز افزایش یافته است.

هر چند از ابتدای پاییز امسال مقدار عرضه گوشت قرمز از کشتارگاه‌های رسمی کشور افزایش یافته است اما هنوز نسبت به مدت مشابه سالهای قبل، از کاهش قابل توجهی برخوردار است.

 

 

*** تداوم کاهش سرانه مصرف گوشت در ایران

 

 این تغییرات هر چند هزینه تهیه گوشت قرمز خانوار را کاهش می‌دهد و علاوه بر گوشت، سایر اجزا دام نظیر دل و جگر و کله پاچه و پوست دام را نیز نصیب خانوار می‌کند ولی (به دلیل کاهش یا حذف نظارت های بهداشتی)، خطر افزایش بیماری های مشترک انسان و دام را در پی خواهد داشت.

در این خصوص پیشنهاد می‌شود مراکز عرضه مستقیم دام زنده از طریق تشکل‌های دامپرروری نظیر اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها، ایجاد شده و ذبح دام در این مراکز، زیر نظر کارشناسان مورد تأیید سازمان دامپزشکی صورت پذیرد، این کار علاوه بر کاهش ریسک انتقال بیماری، موجب کاهش قیمت عرضه کالا به دلیل کاهش واسطه ها و حمایت از تولیدکننده نیز خواهد شد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، علل مختلف از جمله افزایش قیمت گوشت قرمز، سرانه مصرف این کالا در کشور ما رو به کاهش است، با توجه به اهمیت تامین پروتئین مورد نیاز افراد جامعه به منظور دستیابی به امنیت غذایی از یک سو و کاهش قدرت خرید این کالا توسط مردم (به دلایل مختلف) از سوی دیگر، پیشنهاد می‌شود تمهیدات لازم برای کنترل قیمت این کالا را نظیر حمایت از تولید کننده و اعمال عوارض بر صادرات دام زنده و همچنین افزایش عرضه کالاهای جانشین (نظیر گوشت پرندگان و آبزیان) به همراه کاهش قیمت این کالاها، در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + شش =

کلید مقابل را فعال کنید