کد خبر:163827
پ
تولید گاز
آژانس بین‌المللی انرژی در گزارشی اعلام کرد

افزایش ۶ درصدی سهم خاورمیانه و آفریقا از تولید گاز جهان

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در حال حاضر سهم کشورهای خاورمیانه و آفریقا در تولید گاز جهان ۲۲ درصد است که این عدد تا ۲۰ سال آینده به ۲۸ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

بر اساس گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در حال حاضر سهم کشورهای خاورمیانه و آفریقا در تولید گاز جهان ۲۲ درصد است که این عدد تا ۲۰ سال آینده به ۲۸ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

 

*** افزایش ۶ درصدی سهم خاورمیانه و آفریقا از تولید گاز جهان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، منطقه منا یا همان محدوده شمال آفریقا و خاورمیانه، ۴۶ درصد از منابع گازی جهان را در اختیار دارد و از این رو از نظر ذخیره گاز طبیعی، منطقه مهمی در جهان به شمار می‌رود.

با این حال این کشورها با وجود سهم ۴۶ درصدی از منابع گازی تنها ۲۲ درصد گاز جهان را تولید می‌کنند.

البته آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرده که سهم این منطقه از تولید گاز تا سال ۲۰۴۰ به ۲۸ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

همچنین این آژانس پیش‌بینی کرده که تولید گاز در خاورمیانه تا ۴ سال دیگر رشدی ۱.۸ درصدی را تجربه می‌کند که در این میان سهم ایران و عربستان بیش از سایر کشورها خواهد بود.

 

*** عبور تولید گاز در کشور از مرز یک میلیارد متر مکعب

 

پیش از این نیز رئیس‌جمهوری ایران اعلام کرده بود که تا پایان سال جاری، تولیدگاز در کشور از مرز یک میلیارد متر مکعب عبور می‌کند.

این رشد تولید در حالی محقق شده که شرکت‌های بزرگ بین‌المللی بعد از تحریم‌های آمریکا از توسعه میادین نفتی و گازی ایران خارج شدند.

شرکت‌هایی که پیش‌بینی می‌شد تا سال ۲۰۲۱ میلادی ۱۳۰ میلیارد دلار در صنایع بالادستی نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری کنند.

با این حال ایران توسعه میدان پارس جنوبی را متوقف نکرد و در آخرین گام با نصب آخرین سکوی فاز ۱۳ پارس جنوبی، توسعه بخش دریایی این میدان از سوی ایران تکمیل شد.

البته ایران در برداشت از این میدان تنها نیست. قطر در سال ۲۰۱۸ بزرگ‌ترین صادرکننده ال ان جی جهان بوده و به تنهایی ۲۵ درصد از کل تولید ال ان جی جهان را در اختیار دارد.

عربستان سعودی نیز در سال ۲.۱۸ بیش از ۹۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی تولید کرده و پیش‌بینی می‌شود تولیدگاز این این کشور سالانه حدود ۲ درصد افزایش پیدا کند و تا سال ۲۰۲۴ به ۱۰۰ میلیارد متر مکعب برسد.

 

*** تولید گاز در آفریقا

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، در ۵ سال آینده تولید گاز، در آفریقا نیز افزایش سالانه تا ۲.۷ درصد را خواهد داشت و تولید گاز آن به بیش از ۲۷۰میلیاردمتر مکعب می‌رسد.

در میان کشورهای شمال آفریقا کشور مصر با توسعه چند میدان گازی، در بحث تولید گاز، پیشرو خواهد بود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید