کد خبر:162445
پ
تجارت مرزی
خبرگزاری صنایع گزارش می‌دهد

تداوم تجارت مرزی ترکیه با ایران

ترکیه علی رغم ممنوعیت سفر به ایران و عراق به خاطر شیوع ویروس کرونا، تجارت بین مرزی با این دو کشور را با تمهیدات خاصی ادامه می‌دهد.

ترکیه علی رغم ممنوعیت سفر به ایران و عراق به خاطر شیوع ویروس کرونا، تجارت بین مرزی با این دو کشور را با تمهیدات خاصی ادامه می‌دهد.

 

*** تداوم تجارت مرزی ترکیه با ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، مجمع حمل و نقل بین‌الملل که یک سازمان ناظر بر رانندگان کامیون است دستور کاری برای وزارت بهداشت ترکیه جهت ادامه تجارت بین مرزی با ایران و عراق علی رغم ممنوعیت سفر به این دو کشور به خاطر شیوع ویروس کرونا اعلام کرده است.

پس از اینکه وزارت بهداشت ترکیه سفر به کشورهای همسایه از جمله ایران و عراق را ممنوع کرد حمل و نقل زمینی بین این کشورها هم متوقف شد که به همه این کشورها آسیب می‌رساند.

۱۵۰۰ کامیون حمل کالا هر روز از ترکیه وارد عراق می‌شوند و همین تعداد هم از عراق به ترکیه می‌آیند، یک جنبه بشردوستانه در این تجارت وجود دارد. عراقی‌ها گزینه‌های زیادی برای دریافت کالا از مناطق دیگر ندارند. این شرایط برای ایران هم صادق است.

طبق بیانیه‌ای که برای رانندگان کامیون و شرکت‌های حمل و نقل در تجارت مرزی از طریق پایانه مرزی هابور در مرز عراق و ترکیه صادر شده، رانندگان ترکی باید از دوم ماه مارس کامیون‌های خود را در یک منطقه میانی بین مرز هابور وگذرگاه مرزی ابراهیم خلیل در عراق متوقف کنند. سپس باید طبق توصیه وزارت بهداشت دستکش و ماسک‌هایی را که در مرز به آنها داده می‌شود، بپوشند.

 

*** کالا های ترکی بسیار در ایران مورد نیاز است

 

رانندگان ترکی کامیون‌های خود را در منطقه میانی رها می‌کنند و بعد رانندگانی از طرف عراق آنها را با یدک کش‌های دیگری به داخل خاک این کشور می‌برند.

قرار است همین برنامه برای تجارت با ایران هم اجرایی شود. کالا های ترکی بسیار در ایران مورد نیاز است چون مرزهای ایران با آذربایجان، ارمنستان و افغانستان بسته شده‌اند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، ترکیه در ۲۰۱۹ بیش از ۲٫۳ میلیارد لیر (۴۱۸٫۶ میلیون دلار)صادرات به ایران داشته و واردات این کشور از ایران حدود ۳٫۶ میلیارد لیر (۶۳۵٫۲ میلیون دلار) بوده است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول