کد خبر:162298
پ
۱۱۳۹۳۶۶_۶۸۹
گزارش:

افزایش مراجعات به بنگاه‌های مسکن از آذر ۹۸/ رشد تعداد مبایعه‌نامه‌ها

با وجود بالابودن قیمت مسکن، تعداد مراجعات به بنگاه‌های مسکن از پاییز و زمستان رو به افزایش گذاشته و همین موضوع باعث شده تا قیمت‌ها اندکی بالا برود و تعداد مبایعه‌نامه‌ها نیز رشد کند.

با وجود بالابودن قیمت مسکن، تعداد مراجعات به بنگاه‌های مسکن از پاییز و زمستان رو به افزایش گذاشته و همین موضوع باعث شده تا قیمت‌ها اندکی بالا برود و تعداد مبایعه‌نامه‌ها نیز رشد کند.

 

*** احتمال افزایش قیمت مسکن در سال ۹۹

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، شاید کمتر متقاضی خرید مسکن فکرش را کرده بود که میزان مراجعات به بنگاه‌های مسکن موجب رشد مبایعه‌نامه‌ها و در نتیجه افزایش ولو اندک قیمت مسکن شود.

ترس از احتمال افزایش قیمت مسکن در سال ۹۹ باعث شد تا برخی از متقاضیان واقعی مسکن، برای در امان ماندن از رشد قیمت مسکن حتی در حد نرخ تورم به جستجوی مسکن بگردند.

همین تفکرات که اتفاقا برخی از املاکی‌ها و برخی بساز بفروش‌ها به آن دامن زده بودند، موجب افزایش مراجعات متقاضیان مسکن شد.

این روزها رشد قیمت در حد اندک و کمتر از ۱۰ درصد به این دلیل بود که سفته بازان شرایط را برای ورود به بازار مسکن مهیا نمی‌دیدند.

 

*** بازار مسکن چه زمانی برای ورود سفته بازان آماده است

 

اگر چه به گفته مهدی غلامی کارشناس اقتصاد مسکن، نبود تورم انتظاری از ورود سفته بازان به بازار مسکن جلوگیری می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه شرایط بازار مسکن به گونه‌ای است که به نفع سفته‌بازان نیست تا وارد آن شوند، گفت:

نبود تورم انتظاری باعث شده تا سفته بازان از ورود به بازار مسکن خودداری کنند.

به هر حال وقتی مسکن در کشور یک کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود، قیمت آن هر لحظه می‌تواند افزایش یابد و وقتی رفتارهای سوداگرانه و سفته‌بازی در کنار آن قرار می‌گیرد، این افزایش قیمت به شکل جهشی خود را نشان می‌دهد.

این کارشناس اقتصاد مسکن تاکید کرد: سفته بازان زمانی وارد بازار مسکن می‌شوند که قیمت مسکن بخواهد افزایش یابد، اما وضعیت بازار مسکن به گونه‌ای است که این شرایط فعلا برای ورود سفته بازان فراهم نیست.

 

*** تایید رشد قیمت مسکن در بهمن ماه از سوی وزارت راه و شهرسازی

 

اما آمارها و گزارش‌های دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز حاوی نکات جالب و ارزشمندی است و نشان می‌دهد که روند معاملات مسکن در شهر تهران در بهمن نسبت به ماه گذشته ۲۴.۷ درصد رشد داشته، این در حالی است که قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران در بهمن ماه نسبت به دی و مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۳.۸ و ۴۳.۱ درصد افزایش یافته است.

 

*** افزایش ۶۴ درصدی قیمت مسکن در ۱۰ ماه امسال نسبت به پارسال

 

این گزارش حاکی است که در ۱۰ ماه سال جاری (فروردین تا دی) ۷۴ هزار و ۶۵۹ مبایعه نامه به ثبت رسیده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که ۱۱۷ هزار و ۳۶۳ مبایعه نامه بوده با کاهش ۳۶.۴ درصدی همراه شده است. همچنین، متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی آپارتمانی در ۱۰ ماهه امسال، ۱۳ میلیون و ۱۱۸ هزار تومان بوده که این میزان در مقایسه با سال گذشته که هر مترمربع واحد مسکونی ۷ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان معامله شده، افزایش ۶۴.۲ درصدی داشته است.

 

*** کاهش صدور پروانه ساختمانی در سال گذشته به خاطر رکود حاکم بر بازار مسکن

 

یکی از نکات جالب توجه در گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی وضعیت صدور پروانه‌های ساختمانی است.

رکود حاکم بر بازار مسکن در سال گذشته باعث شده بود تا سازنده‌ها کمتر اقدام برای درخواست پروانه ساختمانی داشته باشند.

این گزارش می‌افزاید: پروانه‌های ساختمانی صادره در ۱۰ ماهه سال جاری ۵۴ هزار و ۹۱۰ بوده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که معادل ۶۳ هزار و ۵۰۷ واحد بوده کاهش ۱۳.۵ درصدی یافته است.

همچنین، تعداد مبایعه‌نامه‌ها در بهمن امسال ۱۳ هزار و ۵۵۰ مبایعه‌نامه، ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۹ هزار و ۵۳۱ واحد ثبت شد، ۴۲.۲ درصد و نسبت به دیماه امسال ۲۴.۷ درصد افزایش یافته است.

 

*** از چه زمانی افزایش تعداد مبایعه‌نامه‌ها آغاز شد

 

بر اساس این گزارش، اتفاقا روند افزایش میزان معاملات مسکن از زمانی آغاز شد که کمتر متقاضی مسکن فکر آن را می‌کرد.

در ماه‌های آذر و دی امسال تعداد مبایعات روند رو به رشدی را طی کرد، روندی که در فروردین تا آبان همواره با رشد منفی همراه بوده است.

 

*** رشد آرام قیمت یک متر مربع واحد مسکونی

 

در مورد قیمت یک مترمربع واحد مسکونی نیز متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی ۱۴ میلیون و ۴۰۵ هزار تومان معامله شده که این رقم در مقایسه با بهمن سال گذشته که بیش از ۱۰ میلیون تومان را ثبت کرده، ۴۳.۱ درصد افزایش یافته است و نسبت به دی ماه امسال نیز افزایش ۳.۸ درصدی را نشان می‌دهد.

روند افزایش قیمت هر مترمربع در ماه‌های آذر تاکنون سرعت گرفته است.

اما سعید سعیدیان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران پیشتر با بیان اینکه رشد قیمت مسکن و قیمت تمام‌شده جوسازی سازنده‌ها است، گفت:

جوسازی بساز و بفروش‌ها برای بالا بردن قیمت مسکن، موضوع تازه‌ای نیست در حالی که آمارهای بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی نشان می‌دهد که قیمت مسکن و میزان معاملات رو به رشد بوده است.

از سوی دیگر رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که وقتی بازار مسکن، کشش رشد قیمت ندارد، قیمت‌ها نمی‌تواند افزایش یابد.

مصطفی قلی خسروی در حالی که چند روزی است به دلیل بیماری حال و روز خوشی ندارد می‌گوید که قیمت‌ها در سال آینده نمی‌تواند بیشتر از نرخ تورم عمومی رشد کند.

 

*** بیشترین و کمترین قیمت آپارتمان 

 

مقایسه متوسط قیمت یک مترمربع آپارتمان در مناطق ۲۲ گانه تهران در بهمن سال جاری حکایت از آن دارد که بیشترین قیمت‌ها مربوط به منطقه ۳ تهران با متوسط هر مترمربع ۲۵ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، منطقه یک با ۲۹ میلیون و ۴۲۷ هزار تومان و منطقه ۲ با ۲۱ میلیون و ۵۵۵ هزار تومان بوده است.

کمترین قیمت‌های خرید و فروش هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران را نیز منطقه ۱۸ با ۶ میلیون و ۹۰۷ هزار تومان، منطقه ۲۰ با ۷ میلیون و ۴۲۷ هزار تومان و منطقه ۱۷ با ۷ میلیون و ۵۷۴ هزار تومان به خود اختصاص داده است.

بیشترین خرید و فروش نیز همانند ماه‌های گذشته به منطقه پنج شهرداری تهران با ۲ هزار و ۱۶۱ اختصاص یافته است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، منطقه ۲ شهرداری تهران با یکهزار و ۱۸۸و منطقه ۴ با یک‌هزار و ۱۴۵ بیشترین تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. کمترین میزان خرید و فروش نیز به ترتیب به مناطق ۱۹ با ۸۱، منطقه ۱۶ با ۱۷۱ و منطقه ۲۰ با ۱۸۶ مبایعه‌نامه اختصاص یافته است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول