کد خبر:162285
پ
مدرس
قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی:

۲ شرط حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی/ هنوز هیچ شکری با ارز غیردولتی وارد نشده است

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی با اشاره به ۲ شرط حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از وارد نشدن شکر با ارز غیر دولتی خبر داد.

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی با اشاره به ۲ شرط حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از وارد نشدن شکر با ارز غیر دولتی خبر داد.

 

*** مشکلات برخی از تولیدکنندگان

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، حسین مدرس خیابانی در خصوص مشکلات برخی از تولیدکنندگان به خصوص مرغداران مبنی بر اینکه قیمت تمام شده بیشتر از نرخ فروش است، اظهار داشت:

این مشکل در خصوص تولید مرغ درست است و دلیلی اینکه در تیر ماه سالجاری قیمت مصوب مرغ را از یازده هزار و ۴۰۰ تومان به ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان افزایش دادیم، همین موضوع بود.

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی ادامه داد: با توجه به اینکه نرخ مصوب را کیلویی ١٢هزار و ۹۰۰ تومان در نظرگرفتیم ولی عملاً زیر ۱۲ هزار تومان فروخته می‌شود، زیرا این بازار یک بازار کاملاً رقابتی است.

بنابراین به منظور جلوگیری از ضرر مرغداران شرکت پشتیبانی امور دام با ایجاد تقاضای مازاد در بازار و خرید مرغ، سعی می‌کند قیمت‌ها را به نرخ واقعی مصوب نزدیک کند.

وی با بیان اینکه اگر قیمت مصوب مرغ را افزایش نمی‌دادیم ممکن بود در این روزها در تولید و تأمین نیاز بازار دچار مشکل بودیم، افزود:

شرکت پشتیبانی امور دام، بخشی از مرغ‌های خریداری شده را به عنوان ذخایر کشور و بخشی را نیز برای ایامی چون شب عید و ماه مبارک رمضان که تقاضا افزایش می یابد، روانه بازار می‌کند بنابراین کمک ما به مرغدار خرید مرغ مازاد موجود در بازار است.

 

*** ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده های دامی

 

مدرس خیابانی با اشاره به ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات نهاده‌های دامی خاطر نشان کرد:

بزرگترین کمک به تولید کنندگان مرغ، گوشت، تخم مرغ و لبنیات درسافت نهاده‌های دامی با ارز دولتی است زیرا اگر این ارز را حذف کنیم قطعا قیمت‌ها افزایش می‌یابد و تا زمانی که مطئن هستیم ارز ۴۲۰۰ تومانی به این بخش، در زندگی مردم به خصوص اقشار آسیب پذیر تأثیر دارد، این روند ادامه خواهد داشت.

قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی در خصوص ابنکه تا چه زمانی دولت قصد دارد ارز ۴۲۰۰ تومانی به سه گروه کالایی به جز ماسک که در شرایط فعلی در این فهرست قرار گرفته، بدهد، گفت:

تا دو ماه گذشته شکر نیز از جمله کالاهایی بود که این ارز را دریافت می‌کرد ولی به دلیل واردات بیش از اندازه و تأمین نیاز بازار تا حداقل خرداد ماه سال آینده، تصمیم گرفتیم، ارز دولتی شکر را حذف کنیم و تا کنون هیچ شکری با ارز غیر از ۴۲۰۰ تومان وارد نشده است.

وی پیرامون این که تا چه زمانی این ارز با توجه به مخالفانی که دارد، به این کالا ها تعلق می‌گیرد، تصریح کرد:

ما معتقدیم بخش زیادی از هدف ما از این کار که کمک کردن به سفره مردم بود، محقق شده است، برای مثال، امروزه برنج خارجی هر تن حدود هزار دلار خریداری می‌شود اگر در ارز ۴۲۰۰ تومانی ضرب کنیم با اضافه شدن نرخ تعرفه و سایر هزینه‌ها، قیمت آن در هر کیلو حدود ۶ هزار تومان می شود، که در حال حاضر با نرخ حدود ٨ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد که تأثیر ارز دولتی است.

 

*** برنج خارجی یک اهرم برای کنترل قیمت برنج داخلی

 

مدرس خیابانی افزود: باتوجه به اینکه بیشتر مصرف‌کننده برنج های خارجی اقشار آسیب‌پذیر جامعه هستند، می‌توانیم بگوییم به هدفمان رسیده ایم، همچنین برنج خارجی یک اهرم برای کنترل قیمت برنج داخلی است زیرا اگر ارز ۴۲۰۰ تومانی برداشته شود، برنج خارجی ٨ هزار تومانی دو الی سه برابر شده و برنج داخلی نیز به تناسب افزایش خواهد یافت.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، قائم مقام وزیر صنعت در امور بازرگانی در پایان، اظهار داشت:

تنها اگر مطمئن شویم ارز دولتی بر سفره مردم به خصوص اقشار آسیب‌پذیر تأثیر ندارد و یا اینکه از جانب بانک مرکزی با کمبود منابع روبه رو شویم اقدام به حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی خواهیم کرد، ولی در حال حاضر و تا این لحظه هیچ تصمیمی برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی این سه قلم کالای اساسی در سال ۹۹ اتخاذ نشده است.

 

تسنیم

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول