کد خبر:162291
پ
صنعت پتروشیمی
وزیر صمت:

ضرورت اصلاح فرآیند توزیع مواد ضدعفونی‌کننده و ماسک / افزایش ۲ تا ۳ برابری تولید این محصولات

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر ضرورت اصلاح فرآیند توزیع مواد ضدعفونی‌کننده و ماسک از افزایش ۲ تا ۳ برابری تولید این محصولات خبر داد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر ضرورت اصلاح فرآیند توزیع مواد ضدعفونی‌کننده و ماسک از افزایش ۲ تا ۳ برابری تولید این محصولات خبر داد.

 

*** هیچ مشکلی در عرضه مواد ضدعفونی‌کننده و ماسک وجود ندارد

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رضا رحمانی با اشاره به اقدامات این وزارتخانه در جلوگیری از شیوع ویرس کرونا، اظهار داشت:

همزمان با اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت و درمان و سایر دستگاه‌های مسئول در خصوص بیماری کرونا، ستادی در وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور همه عوامل مرتبط، تشکل های بخش خصوصی، انجمن‌ها و تولیدکنندگان تشکیل و اقلام کالایی مورد نیاز جهت تولید و تامین به میزان کافی مورد توجه و رصد قرار گرفته‌اند.

البته پیش از این نیز، شرکت‌های تولیدکننده محصولات بهداشتی، ضدعفونی‌کننده و ماسک، فعالیت خود را زیر نظر وزارت بهداشت و درمان و سازمان غذا و دارو انجام داده و و ما بر اساس مسئولیتمان، برای حفظ فرایند تولید این واحدها ورود کردیم و پیگیر افزایش تولید در این بخش هستیم.

رحمانی تصریح کرد: با توجه به تعداد واحدهای صنعتی فعال در حوزه شوینده بهداشتی، خوشبختانه هیچ مشکلی در سطح کشور وجود ندارد و به میزان کافی برای عرضه در سطح بازار، تولید و تامین می‌شود.

وی اضافه کرد: در بخش ضدعفونی‌کننده‌ها نیز در تامین مواد اولیه به خصوص الکل مشکلاتی بود که سریعاً با هماهنگی سازمان غذا و دارو، واحدهایی که می‌توانستند در این بخش مجوز فعالیت دریافت کنند را مورد حمایت قرار دادیم و پروانه فعالیت‌شان را صادر کردیم و از ابتدای اسفند ماه افزایش ۲ برابری تولید در این حوزه داریم.

 

*** افزایش ۲ تا ۳ برابری تولید محصولات ضدعفونی‌کننده و ماسک 

 

وزیر صمت اعلام کرد: این روند تداوم دارد و در این مدت با هماهنگی سازمان غذا و دارو، ۱۰۷ مجوز نیز برای تغییر محصول از آرایشی به مواد شوینده و بهداشتی و ضدعفونی‌کننده صادر شده و به قید فوریت نیز پروانه فعالیت آن‌ها اعطا شده تا نیاز مصرف‌کنندگان در کشور با مشکلی مواجه نشود.

رحمانی گفت: با توجه به دغدغه‌های مطرح شده در خصوص تامین مواد اولیه برخی اقلام بهداشتی، شوینده و همچنین ضدعفونی‌کننده، با انجمن‌های تخصصی مرتبط نیز جلسات مستمری برگزار و هماهنگی لازم انجام شده و خوشبختانه هم‌اکنون در تامین مواد اولیه اعم از الکل مشکلی نداریم و مشکلات چند روز گذشته نیز صرفاً به واسطه شوک تقاضا بوده و با ادامه روند حاضر در تولید حتی در روزهای آینده، با مازاد تولید نیز مواجه خواهیم شد.

وی افزود: در مورد ماسک تنفسی که به عبارتی بیشترین دغدغه‌ها مربوط به تأمین آن است، ظرفیت تولید کشور به نسبت تقاضای چند برابری روزهای اخیر و با توجه به تولید پایین، کمبودهایی وجود داشته و با لحاظ اعلام نیاز ۸۰ میلیونی وزیر بهداشت برای ماسک، علیرغم اینکه تولید این محصول ۲ برابر و حتی ۳ برابر شرایط معمول شده است؛ در این خصوص با مساعدت دولت و تخصیص ارز دولتی از سوی بانک مرکزی، واردات در سریع‌ترین زمان ممکن در دستور کار قرار گرفته است.

 

*** ضرورت اصلاح فرآیند توزیع مواد ضدعفونی‌کننده و ماسک 

 

رحمانی اضافه کرد: البته با توجه به کشفیات متعدد و قابل توجه انبارهای احتکاری این کالا از سوی تعزیرات حکومتی، نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌ها و تحویل موارد به هیات امنای ارزی وزارت بهداشت، با توزیع این اقلام مشکل موجود تا حدودی مرتفع می‌شود.

وی در خصوص پیشنهاد عجیب تهیه ۲۰۰ میلیون ماسک توسط برخی واسطه‌ها به وزیر بهداشت و درمان، تصریح کرد:

در این مورد ضرورت دارد قوه قضاییه و دادستانی کل که تاکنون همراهی خوبی در موارد مشابه داشته‌اند، ورود کنند و البته وزارت صمت نیز آمادگی دارد با تمام توان با این سودجویان برخورد کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: فرآیند توزیع اقلام بهداشتی مورد نظر، نیازمند اصلاح جدی است و حتما باید به مردم عزیز اطلاع‌رسانی شود تا برای تهیه ملزومات بهداشتی مورد نیاز خود به مراکز بهداشت و درمان و دانشگاه‌های علوم پزشکی مراجعه کنند.

رحمانی گفت: وزارت صمت به عنوان همکار وزارت بهداشت، هر نوع همراهی در این خصوص را وظیفه خود می‌داند و البته انتظار می‌رود در مورد گروه‌های مردمی اولویت دار برای تقاضا و بهره‌مندی از ماسک، آگاهی‌سازی کافی نیز انجام شود.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان اظهار داشت:

بخش تولید کشور علیرغم محدودیت‌های موجود، برای ادای دین در این شرایط، تمام توان خود را به کار بسته است و در مواردی شاهد آن هستیم که کارگران واحدهای ما در اقدامی کاملا قابل ستایش، بیش از ۲ هفته است که به طور مستمر در محل واحد تولیدی خود حاضر و در حال فعالیت هستند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول