کد خبر:161731
پ
اتحادیه اوراسیا
سخنگوی گمرک:

ورود ۶۵۰ تبعه ایرانی از مرز آبی امارات به کشور

سخنگوی گمرک از ورود ۶۵۰ تبعه ایرانی از مرز آبی امارات به کشور خبر داد.

سخنگوی گمرک از ورود ۶۵۰ تبعه ایرانی از مرز آبی امارات به کشور خبر داد.

 

*** ورود ۶۵۰ نفر از تبعه ایرانی از مرز آبی امارات

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، روح الله لطیفی در خصوص ورود اتباع ایرانی به کشور، اظهار داشت:

 ورود مسافر از طریق دریایی از سمت امارات به مقصد ایران محدود شده بود، اما با تمهیداتی که دیده شد ۶۵۰ نفر از اتباع ایرانی دقایقی پیش وارد هرمزگان شدند.

 

*** وضعیت مرزهای مهران، چذابه، شلمچه و سومار

 

وی بیان داشت: مرز مهران از فردا بازگشایی می‌شود و تردد کالاهای تجاری به روال عادی بازخواهد گشت؛ هیچ کامیونی در مرز مهران معطل نیست.

سخنگوی گمرک ایران افزود: فعالیت مرز چذابه از امروز (شنبه) با اضافه شدن تیم پزشکی در عراق، آغاز شده است. البته بازگشایی این مرز برای جا به جایی کالا بوده و عراق در مورد بحث مسافری ممنوعیت اعمال کرده است.

وی ادامه داد: مرز شلمچه و سومار در حال فعالیت هستند. در واقع به سمت عراق چه سمت اقلیم و چه سایر مناطق، تردد داریم و بعضی از گمرکات ما متوقف هستند که بخشی به دلایل آب و هوایی است و برای بخشی هم پیگیر رفع مشکلات هستیم.

 

*** ممنوعیت تردد شناورهای غیرتجاری به مقصد کویت

 

لطیفی در مورد مرزهای دریایی، گفت: بر اساس پروتکل بین‌المللی، کالاهایی که از مسیر دریا تردد می‌کند قبل از ورود به گمرکات، تیم پزشکی باید سلامت آنها را تأیید کند.

فقط تردد شناورهای غیرتجاری یا شناورهای لنجی به مقصد کویت، ممنوع است. کشور قطر نیز شناورهای غیرتجاری یا لنج‌های یخچال دار را می‌پذیرد.

وی افزود: کشور امارات هم پذیرش دارد اما نسبت به گذشته زمان پذیرش طولانی شده است. در گذشته زمان پذیرش ۴۸ ساعت بود اما در حال حاضر به ۱۰ روز افزایش یافته است.

 

*** همه مرزهای ما به آذربایجان باز است

 

سخنگوی گمرک ایران افزود: ایرانی‌های حاضر در کشور آذربایجان می‌توانند به کشور وارد شوند و همچنین آذربایجانی‌های حاضر در ایران می‌توانند به کشورشان بازگردند اما ورود اتباع آذری به ایران و برعکس ممنوع است. اما در حوزه کالا همه مرزهای ما به سمت آذربایجان باز است.

لطیفی بیان داشت: تردد از مرز ما با افغانستان چه مسافری و چه تجاری کماکان ادامه دارد و محدودیتی وجود ندارد.

 

*** صدور کارت سلامت در مرز بازرگان

 

وی گفت: تردد کالاهای ترانزیتی و تجاری به سمت ارمنستان با سرعت کمی در حال انجام است. اما کالاهایی که به مقصد ترکیه باشند و بخواهند از مسیر نخجوان تردد کنند اجازه ندارند.

لطیفی با اشاره به مرز بازرگان، گفت: به دلیل اینکه بیمارستان صحرایی در آن سوی مرز بازرگان توسط دولت ترکیه برای قرنطینه انسانی راه اندازی شده است که ۱۰۰ نفر ظرفیت دارد و فقط افرادی که تابعیت ترکیه دارند و از مسیر ایران به ترکیه می‌روند را قرنطینه می‌کند. در حال حاضر ۳۷۰ کامیون که ترک هستند و از سمت ما در مرز بازرگان مانده‌اند که برای جا به جایی آن‌ها با طرف ترکی ملاقاتی صورت گرفت و پیشنهاد دادیم که تیم بهداشتی بازرگان معاینه اولی را انجام دهد و در صورتی که موارد مشکوکی مشاهده نشود، کارت سلامت صادر شود و دارندگان کارت سلامت در قرنطینه تجمع نکنند و بتوانند با سرعت بیشتری برای جا به جایی اقدام کنند. فعلاً منتظر اعلام نظر طرف ترک هستیم.

 

*** مرز میرجاوه کامیون‌های پاکستانی را می‌پذیرد

 

وی گفت: همچنین ۲۷۰ کامیون ایرانی که در سمت مرز پاکستان داشتیم، با پیگیری‌های صورت گرفته، پاکستان اجازه خروج داد. کامیون‌های ایرانی به سمت پاکستان فعلاً امکان تردد ندارند ولی در مرز میرجاوه کامیون‌های پاکستانی را می‌پذیرند.

لطیفی افزود: تردد کالا و مسافر ایرانی به سمت گرجستان ممنوع است. روسیه همچنان در حال پذیرش کالا است. ترکمنستان کامیون‌های خود را می‌پذیرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی گمرک در پایان، اظهار داشت:

حدود ۵۹ واگن به مقصد ترکمنستان همچنان معطل مانده‌اند. اما از مرز آستارا چه ریلی و چه جاده‌ای به مقصد آذربایجان پذیرش وجود دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + هفت =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول