کد خبر:161869
پ
صنعت نفت و گاز
مدير عامل فولاد مبارکه اصفهان:

قطع وابستگی به ورق‌های مورد نیاز صنعت نفت و گاز در کشور

مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان از قطع وابستگی به ورق‌های مورد نیاز صنعت نفت و گاز در کشور خبر داد.

مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان از قطع وابستگی به ورق‌های مورد نیاز صنعت نفت و گاز در کشور خبر داد.

 

*** تخصصی بودن ورق در عرصه تولید

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، بهرام سبحانی با اشاره به تخصصی بودن این نوع ورق در عرصه تولید، اظهار داشت:

خوشبختانه با اقدامات فنی و کارشناسی و سرمایه‌گذاری‌های سنگینی که در هر دو مجموعه فولاد مبارکه اصفهان و فولاد اکسین خوزستان انجام شد، امروز( روز دوشنبه ۲۸ دی ماه) و در فاز نخست، شاهد تولید ۳۵۰ هزار تن اسلب برای تأمین ورق موردنیاز لوله‌های نفت و گاز هستیم.

ورق‌هایی که در صنایع نفت و گاز مورد مصرف است با استاندارد API گرید X60 و X65 می‌باشد که شرکت فولاد  مبارکه در بخش تأمین اسلب مورد نیاز این ورق‌ها اقدام نموده و شرکت فولاد اکسین هم با نورد اسلب‌های تولیدی ورق عریض مورد نیاز صنعت نفت و گاز را تأمین می‌کند.

مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان مراحل مختلف تولید این اسلب‌ها در فولاد مبارکه را کارشناسی شده خواند و افزود:

ابتدا با سرمایه‌گذاری‌هایی که در خط تولید انجام شده بود، به صورت آزمایشی و با رعایت استانداردهای مورد نیاز تولید این نوع فولاد را اقدام نمودیم که در ادامه با موفق بودن تولید این محصول توانستیم برای تولید انبوه این فولاد خاص اقدام نماییم که در ادامه با تحویل محموله‌های نخست اسلب به فولاد اکسین و تبدیل آن به ورق، با حضور نمایندگان و بازرسین شرکت گاز، تولید لوله با ورق‌های مذکور انجام شد که تمامی این تولیدات از سوی بازرسان مورد تأیید قرار گرفت و در حقیقت برای نخستین بار در تاریخ صنعت کشور، تولیدات مشترک شرکت‌های فولادمبارکه و فولاد اکسین در لیست تأمین ورق مورد نیاز شرکت گاز قرارگرفت.

 

*** طع وابستگی به ورق های مورد نیاز صنعت نفت و گاز در کشور

 

وی تولید این محصول را گامی مهم در قطع وابستگی به واردات ورق دانست و تصریح کرد:

با این اتفاق مبارک بحث خرید اسلب، ورق یا لوله از خارج به هیچ عنوان توجیه پذیر نیست با تأکید مقام معظم رهبری در راستای اقتصاد مقاومتی و تولید ملی امروز شاهد این هستیم که این کالا در داخل قابل تأمین است و هم شرکت نفت و هم شرکت گاز باید تمرکز خود را بر تأمین این کالا از بازار داخل قراردهند چراکه سرمایه‌گذاری‌های ملی عظیمی، در داخل این دو مجموعه انجام شده تا بتوانیم کشور را از وابستگی به واردات این محصول چه در بخش اسلب و چه در بخش ورق بی‌نیاز نماییم.

سبحانیان با اشاره به اخبار رسانه‌ها در خصوص تأمین این نوع ورق از کشور هند، گفت:

این روزها خبرهایی در رسانه‌ها در خصوص خرید همین نوع ورق از کشور هند به گوش می‌رسد که با شناختی که از روحیه وزیر محترم نفت و توجه ایشان به تولید ملی سراغ داریم امیدواریم در فضای فعلی که تحریم‌ها نیز لغو شده، خدای ناکرده نگاه به سمت واردات این محصول نباشد چرا که محصولی که از این نوع وارد کشور گردد یعنی اشتغال و ایجاد ارزش افزوده برای خارج از کشور، در حالی که توجه به اشتغال جوانان با سرمایه‌گذاری در داخل کشور انجام شده و منصفانه نیست که با انجام واردات، به این تولید ملی صدمه وارد شود.

 

*** فولاد اکسین تنها تولید کننده ورق عریض جهت ساخت ورقهای مورد نیاز صنعت نفت و گاز

 

در ادامه این مراسم عزیز قنواتی نیز گفت: نخست باید از مدیرعامل، مدیران و کارکنان زحمت ‌کش و سخت‌کوش شرکت فولاد مبارکه تقدیرکنم که امروز با همت جمعی همه این عزیزان در هر دو مجموعه صنعتی شاهد جشن قطع وابستگی نسبت به حساس ترین محصول مورد نیاز صنعت نفت هستیم.

به یقین در این مسیر، کارشناسان فنی فولاد مبارکه و فولاد اکسین زحمات زیادی کشیدند تا امروز قاطعانه بگوییم این تولید ملی، در مقابل تولیدات اروپایی، هم به لحاظ کیفیت و هم به لحاظ قیمت قابل رقابت است.

مدیرعامل فولاد اکسین خوزستان افزود: فولاد اکسین تنها تولید‌کننده ورق عریض جهت ساخت ورق‌های مورد نیاز صنعت نفت و گاز با ظرفیت اسمی یک میلیون و پنجاه هزار تن در سال در ایران است و بر اساس بررسی‌هایی که انجام شده، وزرات نفت برای انجام پروژه‌های انتقال نفت و گاز، سالانه یک میلیون تن ورق نیاز دارد که امروز تمام نیاز این نوع ورق در کشور بومی‌سازی گردید.

وی تصریح کرد: در راستای اقتصاد مقاومتی، صفر تا صد این محصول بومی شده و این مهم که در دوران تحریم‌ها شروع شده، ادامه داده خواهد شد.
ما امروز با تولید این محصول توانستیم صنعت خود را در برابر تمامی تهدیدهای موجود مقاوم سازیم. از امروز ما وارد مرحله‌ای شدیم که اگر کشوری بخواهد صنعت ما را مورد تهدید قراردهد، نتواند.
از آنجا که یکی رسالتهای شرکت فولاد مبارکه اصفهان، کمک به صنایع خاص و استراتژیک است، در همین راستا، حساس‌ترین ورق مورد نیاز نفت و گاز، بومی‌سازی شد و با افتخار میگوییم، با پیاده‌سازی الگوی اقتصاد مقاومتی و قطع وابستگی، ورق تولید داخل از هر نظر با انواع ورق های وارداتی خارجی قابل رقابت است.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، گفتنی است در ادامه این نشست مدیران عامل فولاد مبارکه و اکسین به سئوالات خبرنگاران حاضر در جلسه پاسخ دادند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول