کد خبر:161739
پ
ماسک خارجی
رئیس سازمان غذا و دارو:

عرضه ده‌ها میلیون ماسک خارجی به بازار از ۱۰ اسفند

رئیس سازمان غذا و دارو از عرضه ده‌ها میلیون ماسک خارجی به بازار از ۱۰ اسفند خبر داد.

رئیس سازمان غذا و دارو از عرضه ده‌ها میلیون ماسک خارجی به بازار از ۱۰ اسفند خبر داد.

 

*** عرضه ده‌ها میلیون ماسک خارجی به بازار از ۱۰ اسفند

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا شانه ساز در گفتگویی، اظهار داشت:

چند ده میلیون ماسک خارجی طی امروز و یکی، دو روز آینده وارد کشور می‌شود و به سرعت با اولویت مراکز بهداشتی- درمانی و بعد داروخانه‌ها در کشور توزیع می۲‌شود و بعد از آن هم به بخش صنایع داده می‌شود.

وی ادامه داد: جلسه مفصلی نیز با تولیدکنندگان ماسک برگزار کردیم. یکسری مطالبات و خواسته‌هایی داشتند که با همکاری وزارت صنعت، مشکلات آنها بر طرف شد.

سازمان غذا و دارو نیز هر مشکل و مانعی در مسیر تولید ماسک باشد بر می‌دارد و هر چقدر که تولیدکنندگان ماسک در کشور تولید داشته باشند به صورت تضمین شده از آنها خریدار می‌شود.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: بخشی از ماسک‌های تولید شده را هیات امنای صرفه‌جویی ارزی وزارت بهداشت به صورت متمرکز خریداری می‌کند تا در مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان‌ها توزیع کند و بقیه ماسک‌های تولیدی نیز از طریق شرکت‌های پخش رسمی در داروخانه‌ها توزیع می‌شود تا همه مردم دسترسی داشته باشند.

 

*** ۲۰ درصد افزایش تولید

 

وی ادامه داد: در هفته گذشته تولیدات ماسک که در کشور وجود و حتی بیش از ۲۰ درصد نیز افزایش تولید داشتیم اما این ماسک‌ها با اولویت مراکز بهداشتی- درمانی توزیع شد و خرید و فروش آن در داروخانه‌ها ممنوع شده بود چون بیماران بستری در بیمارستان‌ها و کادر پزشکی و پرستاری بیشتر به ماسک نیاز داشتند و گلایه‌هایی نیز داشتند که این مشکل بر طرف شد.

شانه ساز افزود: اما با افزایش تولید و نیز واردات ماسک به کشور، ممنوعیت خرید و فروش ماسک در داروخانه‌ها برداشته شد و بعد از خرید متمرکز ماسک توسط هیات امنای ارزی، بقیه ماسک های تولیدی و وارداتی به شرکت های پخش داده می شود تا در داروخانه ها توزیع شود.

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: علاوه بر تولیدات داخلی حجم قابل توجه چند ده میلیونی ماسک نیز از کشورها و منابع مختلف خریداری شده و به مرور وارد کشور می‌شود و برای توزیع عمومی از طریق شرکت‌های پخش رسمی در اختیار داروخانه‌ها قرار می‌گیرد.

 

*** اولویت توزیع ماسک، قم و گیلان است

 

وی تاکید کرد: اولویت توزیع ماسک در هفته گذشته مراکز بهداشتی-درمانی و توزیع رایگان در استان‌هایی مثل قم و گیلان بود که بیشتر درگیر بیماری کووید ۱۹ یا ویروس کرونای جدید بودند اما با اجازه وزیر بهداشت ماسک‌های تولیدی و وارداتی در هفته جاری وارد داروخانه‌ها می شود.

این ماسک‌ها از انواع مختلف است و ماسک‌های سه لایه و N۹۵ را شامل می شود و با قیمتی که وزارت بهداشت تعیین می‌کند توزیع می‌شود.

شانه ساز گفت: با توجه به اینکه ماسک‌ها انواع مختلفی دارند و از منابع و کشورهای مختلفی تهیه می شوند ممکن است قیمت های متفاوتی داشته باشند.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: در هفته گذشته بیش از ۲۰ درصد تولید ماسک نسبت به وضعیت معمول و قبل از مساله ویروس کرونا افزایش پیدا کرد.

تولیدات داخلی به طور کامل خریداری و در مراکز – بهداشتی- درمانی توزیع شد اما با توجه به نیاز کشور و شرایط فوق العاده ای که ایجاد شد با اینکه تولیدکنندگان ماسک با ۱۲۰ درصد ظرفیت مشغول تولید هستند اما واردات ماسک نیز انجام شد و این هفته با توزیع آن در کشور مشکل کمبود ماسک بر طرف می‌شود.

 

*** افزایش تولید محلول های ضدعفونی

 

شانه ساز گفت: تولید ژل و محلول‌های ضدعفونی هم با اختیاری که به دانشگاه‌های علوم پزشکی برای صدور مجوز داده شده،افزایش می‌یابد و به میزان کافی طی روزهای آینده تولید و توزیع می‌شود.

با تفویض اختیاری که به معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی داده ایم، دانشگاه۲های علوم پزشکی می‌توانند هر اقدامی که برای سرعت بخشیدن به تولید ژل و محلول های ضدعفونی لازم است از جمله افزایش تولید و توزیع الکل انجام دهند.

اقداماتی که در گذشته به طور معمول زمان بر بود و حتما باید در ستاد سازمان غذا و دارو مجوزهای آن صادر می‌شد اما در شرایط فعلی با آموزشی که داده شده در استان‌ها انجام می‌شود تا کمبود این اقلام به سرعت بر طرف شود.

 

*** کیت تشخیص بیماری ناشی از کرون

 

وی گفت: برای افزایش تولید این محصولات به برخی تولیدکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی نیز مجوز داده شده است که محصولات خود را تغییر دهند و محلول و ژل ضدعفونی تولید کنند تا کمبود این اقلام بر طرف شود.

شانه ساز افزود: البته توزیع ژل و محول‌های ضدعفونی کننده زیر نظر ستاد سازمان غذا و دارو و هیات امنای صرفه‌جویی ارزی وزارت بهداشت انجام می شود تا تعادل در توزیع این اقلام وجود داشته باشد و این طور نباشد که چون کارخانه تولید یک محصول در یک استان است، آن استان ذخایر طویل المدت چند ماهه داشته باشد و به استان دیگر نرسد. وزیر بهداشت هم با دستگاه‌های قضایی و نظارتی هماهنگ کرده است که توزیع محلول و ژل‌های ضدعفونی با هماهنگی سازمان غذا و دارو انجام شود و تخلفی صورت نگیرد.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس سازمان غذا و دارو در پایان، پیرامون، کیت تشخیص بیماری ناشی از کرونا، اظهار داشت:

در مورد کیت تشخیصی نیز پیشنهادهای خوبی برای واردات داریم که در حال بررسی است؛ ضمن اینکه تولید داخل آن نیز مراحل نهایی را طی می‌کند و اگر تاییدیه های لازم را از وزارت بهداشت بگیرد کیت تشخیصی تولید داخل را نیز خواهیم داشت.

 

 

ایرنا

انتهای پیام///

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول