کد خبر:161622
پ
صنایع غذایی
رئیس گروه صنایع خودرو سازمان توسعه تجارت ایران:

۴۰ درصد ظرفیت خالی در صنعت ماشین‌آلات صنایع غذایی

رئیس گروه صنایع خودرو سازمان توسعه تجارت ایران از ۴۰ درصد ظرفیت خالی در صنعت ماشین‌آلات صنایع غذایی خبر داد.

رئیس گروه صنایع خودرو سازمان توسعه تجارت ایران از ۴۰ درصد ظرفیت خالی در صنعت ماشین‌آلات صنایع غذایی خبر داد.

 

*** ۴۰ درصد ظرفیت خالی در صنعت ماشین‌آلات صنایع غذایی

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، غلامرضا یعقوبی با اشاره به اهمیت صنعت ساحت ماشین‌آلات صنایع غذایی با توجه به ارتباط با تغذیه و سلامت جامعه، اظهار داشت:

این موضوع هم از لحاظ تولید داخل و هم از لحاظ صادرات به عنوان بزرگ‌ترین فرصت برای فعالان این صنعت محسوب می‌شود تا با تجهیز خود به فناوری‌های نوین و قابل رقابت با محصولات رقبای خارجی، علاوه بر تامین نیاز داخل، زمینه توسعه صادرات و ارزآوری برای کشور را نیز فراهم آورند.

وی افزود: در حال حاضر، ظرفیت تولید اسمی صنعت ماشین‌آلات صنایع غذایی در کشور، حدود ۵ هزار تن است که با توجه به تنوع محصولات در این صنعت، حدود ۳۶ تا ۴۰ درصد ظرفیت خالی در کشور وجود دارد.

رئیس گروه صنایع خودرو و ماشین‌آلات صنعتی سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد:

میزان صادرات این محصول در سال ۹۷، بالغ بر ۵۶ میلیون دلار و در ۱۰ ماهه ۹۸ نیز حدود ۵۰ میلیون دلار و عمدتا به کشورهای عراق، افغانستان، بولیوی، سوریه، ترکیه و ترکمنستان بوده و واردات آن نیز در سال ۹۷، حدود ۹۲۱ میلیون دلار و در ۱۰ ماهه ۹۸ نیز حدود ۷۲۷ میلیون دلار و عمدتا از کشورهای امارات، آلمان، چین، ایتالیا و عمان بوده است.

 

*** نقاط قوت و ضعف این صنعت در صادرات و واردات

 

یعقوبی گفت: مهم‌ترین نقطه قوت صادراتی این صنعت، ارزش هر تن کالای صادراتی آن است که حدود ۱۲ برابر متوسط ارزش هر تن کالای کل صادرات کشور است

وی ادامه داد: در مقابل نقطه منفی این صنعت، ارزبری بالای آن جهت واردات قطعات و تجهیزات مورد نیاز است که بالاترین سهم را نسبت به سایر گروه‌های کالایی صادراتی کشور دارد.

رئیس گروه صنایع خودرو و ماشین‌آلات صنعتی سازمان توسعه و تجارت بیان داشت:

از جمله کالاهای اول صادراتی این حوزه در سال ۹۷، می‌توان به ماشین‌آلات نانوایی و شیرینی‌پزی، ماشین‌های بسته‌بندی مواد غذایی، ماشین‌آلات پرکن و بسته‌بندی بطری‌های نوشیدنی، فیلتر‌های مخصوص تصفیه هوا و ماشین‌آلات برای تولید صنعتی غذاها و نوشابه‌ها اشاره کرد.

وی افزود: اهم کالاهای وارداتی نیز شامل ماشین‌آلات تهیه لبنیات، ماشین‌آلات پرکن و بسته‌بندی بطری‌های نوشیدنی، اجزاء و قطعات کوره‌ها و تنورهای صنعتی یا آزمایشگاهی بوده است.

 

*** لزوم برنامه‌ریزی مدون و همکاری با سازمان توسعه تجارت ایران

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس گروه صنایع خودرو و ماشین‌آلات صنعتی سازمان توسعه و تجارت در پایان، اظهار داشت:

فعالان صنعت سازندگان ماشین‌آلات صنایع غذایی کشور بایستی با برنامه‌ریزی مدون و همکاری با سازمان توسعه تجارت ایران، با تمرکز بر توسعه تولید صادرات‌گرا و کیفی، ایجاد و توسعه شبکه‌های صادراتی، کنسرسیوم‌های صادراتی، شرکت‌های مدیریت صادرات، بازاریابی و توسعه بازارهای موجود و ورود به بازارهای جدید، خصوصا ۱۵ کشور همسایه و پیرامونی ایران، حداکثر استفاده لازم را از ظرفیت‌های موجود برای رونق تولید و صادرات این صنعت به عمل آورند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 14 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول