کد خبر:161549
پ
بانک مرکزی
رئیس کل بانک مرکزی:

خارج از FATF ارتباط بانکی تحریم‌ناپذیر برقرار کرده‌ایم / نرخ ارز به تدریج متعادل می‌شود

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به متعادل‌شدن تدریجی نرخ ارز، بیان کرد که خارج از FATF ارتباط بانکی تحریم‌ناپذیر برقرار کرده‌ایم.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به متعادل‌شدن تدریجی نرخ ارز، بیان کرد که خارج از FATF ارتباط بانکی تحریم‌ناپذیر برقرار کرده‌ایم.

 

*** خارج از FATF ارتباط بانکی تحریم‌ناپذیر برقرار کرده‌ایم 

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، عبدالناصر همتی در پیامی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت:

باین روزها برخی نوشته‌ها و مصاحبه‌های من در خصوص FATF مورد استناد افرادی از گرایش‌های مختلف قرار می‌گیرد.

در این زمینه ذکر این نکته را ضروری می دانم که بانک مرکزی، نهادی تخصصی و حرفه‌ای است و در مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری نظرات کارشناسی خود را گفته و بر آن اصرار می ورزد.

وی ادامه داد:

کما اینکه، در مورد FATF نیز در دولت، مجلس و در مجمع تشخیص مصلحت نظام، موضع بانک را به صراحت بیان کردم. لذا، همانطور که در مجمع، بر اساس مصالح ملی نظر خود را گفته‌ام، به همان صراحت در مقابله با جو روانی که دشمنان، با تکیه بر تصمیم FATF، برای لطمه زدن به اقتصاد کشور و بی ثبات کردن بازارها، ایجاد می‌کنند، بر مبنای وظیفه و مصالح ملی عمل کرده‌ام.

باز هم تاکید می‌کنم: کشورمان توانسته است تا حدود زیادی ارتباط تحریم ناپذیری با نظام پولی و مالی دنیا، خارج از چارچوب FATF، برقرار کند و بانک مرکزی نیز، با همراهی سایر بخش‌های اقتصادی، تلاش خود را در جهت تسهیل پایدار نیازهای تجاری کشور، بی وقفه ادامه خواهد داد.

 

*** نرخ ارز به تدریج متعادل می‌شود

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس کل بانک مرکزی در پایان، اظهار داشت:

در همین راستا طی چند روز گذشته صدها میلیون دلار ارز مورد نیاز واردات مواد اولیه و واسطه‌ای کارخانجات توسط صادرکنندگان در بازار ثانویه عرضه شده است، ولی به هر تقدیر حواشی تصمیم FATF، تلاش سودجویان و سفته بازان، نوسانات غیرساختاری و ناپایداری در بازار ارز بوجود آورد.

این نوسانات برای بانک مرکزی جدید نیست و بر اساس تجارت گذشته و برنامه‌هایی که بانک مرکزی بر مبنای سازوکار بازار دارد، نرخ ارز به تدریج به تعادل ساختاری خود منطبق با متغیرهای واقعی اقتصاد کشور باز خواهد گشت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − چهارده =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول